Доступність посилання

ТОП новини
22 Лютий 2019, Київ 12:38

Мільйони Путіна: як у Росії збирають голоси на підтримку «самовисуванця»


На підтримку самовисуванця Володимира Путіна зібрали вже більше ніж один мільйон підписів росіян. При тому, що для реєстрації кандидата-самовисуванця в президенти в ЦВК достатньо 300 тисяч підписів. Спостерігачі заявляють, що виборча кампанія чинного президента проходить із застосуванням адміністративного ресурсу. Зокрема, зафіксовані численні випадки незаконної агітації та збору підписів на робочих місцях. Так, 16 січня в Курганській області Росії анулювали зібрані на двох заводах підписи на підтримку Путіна. У виборчому штабі визнали, що збирали підписи в робочий час, що є порушенням закону.

Йдеться всього про дві сотні підписів. Однак випадок в Курганській області – далеко не перше і не єдине можливе порушення, допущене в ході виборчої кампанії чинного президента.

Так, муніципальне телебачення міста Бійська (Алтайський край) днями з гордістю повідомило, що в місті організований спеціальний транспорт для доставки студентів і співробітників заводів до місця збору підписів на підтримку Володимира Путіна.

Адміністративними методами змушують збирати підписи на підтримку В. В. Путіна, норматив – не менше ніж 50 підписів, плюс влаштовано своєрідне змагання – хто збере більше підписів
Скарга з Томської області

Рух на захист прав виборців «Голос» зафіксувало на своїй «Карті порушень» вже близько півтори сотні повідомлень про незаконну агітацію і збір підписів з порушеннями. Сигнали про використання адміністративного ресурсу і тиску на студентів та співробітників бюджетних організацій надходять з різних міст Росії. Ось кілька повідомлень з «Карти порушень»:

Тамбов: «Директори школи 3–4 січня зібрали вчителів, сказали прийти всім у школу з паспортами, і змусили підписатися в підтримку Путіна В. В.».

Алтайський край, Рубцовськ: «Працівників «Алтайвагона» відпускають після обіду з роботи з умовою, що вони приїдуть на Бульвар перемоги і підпишуться за висунення ВВП на виборах президента».

Курганська область, Шадринськ: «В Педагогічному університеті викладачів змушують голосувати за висунення ВВП добровільно-примусово, ставити підписи треба в буфетах».

Томська область, с. Зональна Станція: «Керівництво ЖБК мкр. Котеджної забудови «Райдужний» і «Гарний ставок» адміністративними методами змушують збирати підписи на підтримку В. В. Путіна, норматив – не менше ніж 50 підписів, плюс влаштовано своєрідне змагання – хто збере більше підписів, тому обіцяють допомагати з розвитком мікрорайону…»

Республіка Карелія, Петрозаводськ: «Знайомий розповів, що на роботі всіх колективно відправляли ставити підпис за Путіна. Він відмовився, і йому сказали, що пошкодує. Працює в тролейбусному управлінні «Міський транспорт».

У виборчому штабі Володимира Путіна заявляють, що щодня отримують сигнали про порушення при зборі підписів і що більшість таких повідомлень – «вигадки недоброзичливців».

а словами співголови руху «Голос» Григорія Мельконьянца, довести випадки тиску на виборців досить важко. Побоювання спостерігачів викликають також численні сюжети агітаційного характеру, які демонструють як на федеральних, так і на місцевих телеканалах:

Про інших кандидатів розповідають в негативному ключі. Тенденційне висвітлення – це приблизно 40 відсотків всіх повідомлень про порушення
Григорій Мельконьянц

– Ми отримали вже більше ніж сотню повідомлень про порушення під час виборчої кампанії. Перша група – це повідомлення, пов’язані з порушенням при зборі підписів на підтримку кандидатів. Друга група – це повідомлення про тенденційне висвітлення перебігу виборчої кампанії, в основному мова йде про сюжети на федеральних, регіональних і навіть місцевих телеканалах, де явно переважає інформація про основного кандидата і мінімально представлена інформація про інших кандидатів. І в основному про інших кандидатів розповідають в негативному ключі. Тенденційне висвітлення – це приблизно 40 відсотків всіх повідомлень про порушення. Це все задокументовано, є записані відеоролики.

Григорій Мельконьянц
Григорій Мельконьянц

Особливо, звичайно, викликає занепокоєння «федеральне» (російське загальнодержавне – ред.) телебачення, яке задає тон, в тому числі й регіональним телекомпаніям. Наприклад, на Першому каналі в неділю показали такий сюжет: з 13 хвилин – п’ять про Володимира Путіна, з бадьорою, що надихає, музикою. За Володимиром Путіним ходять по п’ятах, розповідають і показують, як він зустрічається зі співробітниками штабу, з довіреними особами, такий позитив. Як тільки починають розповідати про інших кандидатів, то відразу говорять в основному про негатив, змінюється тональність музики, вона стає такою драматичною, йдеться про те, що кандидати чимось не догодили, нібито у них там великі приховані доходи, вони виступають за те, що Крим не наш, і так далі. Схожі сюжети є і на інших телеканалах.

За Володимиром Путіним ходять по п'ятах, розповідають і показують... Як тільки починають розповідати про інших кандидатів, то відразу говорять в основному про негатив
Григорій Мельконьянц

Безумовно, це є порушенням. У нас, по суті, агітаційний період повинен починатися за 28 днів до дня голосування, а зараз має бути інформування, яке не повинно виявляти комусь перевагу, ефіри повинні бути збалансовані. Агітація – це інформація, яка спонукає голосувати «за» або «проти» тих чи інших кандидатів. Тому, якщо вже робляться такі сюжети, то вони повинні бути максимально нейтральними, максимально інформаційними, про те, що роблять кандидати, як ведуть свою виборчу кампанію, і на цьому крапка.

–​ Надходить також багато повідомлень про порушення при зборі підписів.

– В основному мова йде про використання адміністративного ресурсу під час збирання підписів. Це в першу чергу, коли співробітників різних організацій керівництво примушує віддавати підписи за того чи іншого кандидата. Тут є різні сигнали. Наприклад, збирають підписи на робочих місцях (а це заборонено законом), і навіть не розуміючи, що це порушення закону, викладають інформацію про це: ось, ми збираємо підписи на ринку, на такому-то підприємстві… Ось штаб Путіна після того, як на одному з підприємств таке сталося, заявив, що не братиме ці підписи, і їх анулюють. В принципі, такі повідомлення приносять певну користь, тому що кандидати не хочуть, щоб такі технології кинули тінь на підписи, які вони зібрали.

Безумовно, є сигнали про те, що відбувається збір підписів з тиском на студентів
Григорій Мельконьянц

Безумовно, є сигнали про те, що відбувається збір підписів з тиском на студентів, але це все дуже складно довести. Коли студенти або бюджетники стикаються з тим, що треба кудись звернутися з приводу порушень, на них починають тиснути, з тим щоб вони забрали свою заяву або скорегували свою позицію. У регіонах дуже педантично ставляться до цих сигналів і намагаються їх гасити, намагаються дезавуювати. Ми і цьому раді, що після того, як інформація отримала розголос, ситуація вирішується і припиняється тиск або незаконне збирання підписів, але це до кінця дуже складно, на жаль, довести, тому що люди не готові йти далі, не готові відстоювати свої права.

Збір підписів на підтримку Володимира Путіна у Москві.
Збір підписів на підтримку Володимира Путіна у Москві.

– Чи можна сказати, що з якихось регіонів надходить більше таких повідомлень? Або все приблизно рівномірно розподілено по країні?

– Складно говорити про те, яка статистика по регіонах, тому що, все-таки, радше йдеться про те, що сигнали надходять звідти, де є активні й більш-менш освічені люди. Якщо до нас надійшло більше повідомлень з Санкт-Петербурга чи Москви, це не означає, що там більше порушень. Більше насторожують ті регіони, з яких не надходять такі повідомлення. Можливо, там немає людей, здатних визначати порушення, або, можливо, люди бояться про це повідомляти. В принципі, зараз повідомлення приходять рівним потоком. Ніякого різкого обсягу порушень в якомусь регіоні ми не фіксуємо. Ну, і вибірка поки не така велика.

Агітаційний плакат за Путіна в Санкт-Петербурзі
Агітаційний плакат за Путіна в Санкт-Петербурзі

****************************************************************************************

Збір підписів на підтримку Володимира Путіна стартував 5 січня. Його проводить громадська організація «Волонтери Перемоги», активістами якої є головним чином студенти. Ця організація в 2017 році отримала більше ніж 60 мільйонів рублів субсидій з російського федерального бюджету. Підписи збирають в основному в торгових центрах у великих містах.

Як повідомили 16 січня в виборчому штабі Путіна, на підтримку кандидата зібрали вже 1 001 459 підписів громадян. Збір підписів буде продовжуватись. Документи, необхідні для реєстрації кандидата на президентських виборах, треба представити в ЦВК не пізніше ніж 31 січня. Вибори президента Росії відбудуться 18 березня 2018 року.

Оригінал публікації на сайті Російської редакції Радіо Свобода.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG