Доступність посилання

ТОП новини

Зростає кількість росіян, які переїздять в Україну


Кількість росіян, що залишають свою країну і переїжджають жити в Україну, – щороку зростує. З 2014 року, як свідчить статистика Міграційної служби України, до неї звернулося більше десяти тисяч росіян. Із них лише два десятки людей отримали статус біженця. А от щонайменше шість тисяч – українське громадянство.

Серед тих, хто в Україні отимав статус біженця, – російський пенсіонер Володимир Іонов. На батьківщині йому загрожує штраф – до мільйона рублів, це 400 тисяч гривень. Або – п’ять років в’язниці. За те, що брав участь в одиночних пікетах, критикував президента Володимира Путіна, він зараз – у розшуку, розповідає його дружина Ольга Браун.

Це – ганьба, те, як держава бореться з людиною, яка виступає, не порушуючи жодної закону згідно конституції
Ольга Браун

«Цікаво буде подивися, що скажуть. Чи вони цю справу засоромляться розвивати далі. Чи таки будуть щось робити. Тожуть і вдо Інтерполу податися. Звичайно, це – ганьба, те, як держава бореться з людиною, яка виступає, не порушуючи жодної закону згідно конституції», – каже Браун.

Володимир – перший росіянин, проти якого 2015-го в Росії відкрили справу за статтєю карного кодексу, що передбачає покарання за одиночні пікети та антипутінські плакати. Разом із дружиною він мав тікати за кордон – вирішили їхати в Україну. Навіть в Києві він не припиняє протести проти режиму своєї країни.

Володимир Іонов з плакатом.
Володимир Іонов з плакатом.

«Пару-трійку разів я виходив, у мене є плакати. Я ось до вокзалу виходив. Коли люди їдуть до Москви, то фотографують, привезуть і скинуть в інтернет. У мене все з цього й почалося. Мені спокійно давали можливість стояти допоки не почали фотографії ширитись інтернетом», – каже Іонов.

Мені спокійно давали можливість стояти з плакатами допоки не почали фотографії ширитись інтернетом
Володимир Іонов

Зараз Володимир Іонов отримав статус біженця. На роботу не беруть, тому поки що – лікується. А родина – виживає на пенсію дружини та її випадкові підробітки.

«Донині ще вирішуємо проблеми. Які? Хоча б матеріальні проблеми. Заарештована пенсія, самого арештувати не можуть, а пенсію – можуть, а іншого робити я не можу», – каже Іонов.

Повертатися в Росії поки не планують. Подружжя не вірить, що найближчим часом там щось зміниться. А зараз жити в Росії для них –небезпечно.

«Взагалі не знав, де Україна»

Небезпечно повертатися в Росію і для Іллі Богданова. Колишній офіцер ФСБ, у 2014-му він приїхав на Донбас воювати в лавах Національної гвардії України. В Росії він також – у розшуку.

Я поїхав воювати за Україну – проти усього того архаїчного зла, яке існує на планеті і зараз в путінському режим
Ілля Богданов

«Взагалі не знав навіть, де та Україна. Коли б мені хтось сказав, що я сюди приїду – плюнув би в обличчя. Потім почалася війна. Я поїхав воювати за Україну – проти усього того архаїчного зла, яке існує на планеті і зараз в путінському режимі», – каже Богданов.

Друзі та рідні – відвернулися. Навіть спілкуватися із ними – справа небезпечна, розповідає Богданов. За час його перебування в Україні, він пережив два замахи на життя.

Ілля Богданов
Ілля Богданов

«Це щоб так свої боялися вчинити. Це суто інформаційне залякування. Щоб таких казусів, таких помилок в системі не ставалося. Треба показувати, що дістануть скрізь», – пояснює Богданов.

У 2015 році Богданов окремим указом президента України отримав українське громадянство. Але на військову службу вирішив вже не повертатися – відкрив у Києві власну справу – кафе корейської кухні.

«Ось що це у нас? Це сам пен се з корейської моркви. Це традиційна основа корейської кухні – капуста кім чі. Ну, й традиційний корейський соус. Я багато чув як важко відкрити справу, як важко вести бізнес в Україні – від людей, в яких нічого немає. Зазвичай, люди, які ніколи не займались бізнесом, у них дуже погано. Насправді ж, жодних проблем не було», – розповідає про свій бізнес Богданов.

Нове життя блогера

Колись телепродюсер і відомий опозиційний блоггер. Життя Катерини Макаревич – теж круто змінилося, як і тисяч інших росіян, що вирішили –жити в Росії вони більше не можуть.

Катерина переїхала в Київ у 2015 році, з ідеологічних причин.

«Сталося розчарування в суспільстві – в російському суспільстві. Я усвідомила, що намагаюсь їм щось пояснити, показати іншу точку зору. А вони цього не чують, їм спокійно, їм добре й так», – розповідає Макаревич.

Марш за свободу російських ЗМІ у Москві у квітні 2014 року. Катерина Макаревич – третя з правого боку.
Марш за свободу російських ЗМІ у Москві у квітні 2014 року. Катерина Макаревич – третя з правого боку.

Сьогодні Катерина працює над інтернет-проектом, який показує – чим Україна відрізняється від Росії. Вона і сама для себе багато чого відкрила.

Україна навчила мене свободи. Свобода – це саме внутрішній стан, коли ти маєш свободу вибору, маєш точку зору і політичну позицію і тобі за це нічого не буде
Катерина Макаревич

«Я тут багато чому навчилась, бо я навіть не розуміла, живучи в Росії. Україна навчила мене свободи. Свобода – це саме внутрішній стан, коли ти маєш свободу вибору, маєш точку зору, внутрішню і моральну, так само як і політичну позицію і тобі за це нічого не буде», – пояснює Макаревич.

Катерина Макаревич залишається громадянкою Росії. Міняти паспорт наразі не збирається, але дороги назад в Росію – теж поки не бачить. Такий шанс для неї, як і для тисяч інших росіян, що обрали Україну, з’явиться, припускає – коли її співвітчизники навчаться поважати її громадянську позицію.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG