Доступність посилання

ТОП новини

«Укргазвидобування» виснажує старі родовища замість відкривати нові – Корольчук


Більче-Волицько-Угерське газосховище, Львівська область

Наміри уряду відмовитись від імпорту газу та знизити ціни на нього наштовхнуться на низку перешкод, вважають експерти. Так, керівник Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вказує на застарілі технології, які заважають «Укргазвидобуванню» збільшити обсяги виробництва. А економічний експерт Олег Пендзин нагадує: ціна на газ міститиме складову імпортного паритету, доки з-за кордону завозиться бодай тисяча кубометрів палива.

Гройсман пообіцяв знижку на газ для населення | Ранкова Свобода. Частина 1
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

За даними експерта з енергетики, керівника Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, наразі Україна імпортує з-за кордону 14 мільярдів кубометрів газу щорічно, а для того, щоб скоротити залежність від імпорту, мусила б збільшити власний видобуток як мінімум на 10 мільярдів кубометрів.

Населення і теплокомуненерго споживають приблизно 17-18 мільярдів кубометрів газу, державна компанія «Укргазвидобування» видобуває 15 мільярдів
Юрій Корольчук

«Ми, виходить, повинні частково купувати імпортний газ за кордоном, щоб забезпечити категорії населення і теплокомуненерго газом. Вони споживають приблизно 17-18 мільярдів кубометрів газу, державна компанія «Укргазвидобування» видобуває 15 мільярдів, з них лише 14 передає населенню і теплокомуненерго. Відповідно, дефіцит становить в нас, грубо кажучи, чотири мільярди», – рахує Корольчук.

Юрій Корольчук
Юрій Корольчук

Однак навіть такий обсяг, за його словами, вимагає значних інвестицій, адже для збільшення видобутку на один мільярд кубометрів на рік компанія «Укргазвидобування» потребує приблизно мільярда доларів інвестицій на рік протягом 5-10 років.

«Укргазвидобування» використовує фактично виснаження тих свердловин і родовищ, які вже розвідані давно
Юрій Корольчук

«Компанія «Укргазвидобування» використовує не сучасні технології, а фактично технології для отримання газу вже з існуючих родовищ, дожимні компресорні станції та технологію гідророзриву. Тобто це просто фактично виснаження тих свердловин і родовищ, які вже розвідані давно і використовуються. Потім вони через пару років прийдуть в стан занепаду або їх доведеться знову відновлювати за допомогою додаткових інвестицій. А от нові проекти, нові родовища, нові свердловини – «Укрвидобування» тільки стало на цей шлях», – констатує експерт в ефірі «Ранкової Свободи».

Крім того, на думку Корольчука, збільшення видобутку не вирішить проблеми само по собі, і варто орієнтуватись на скорочення споживання.

Мав бути процес скорочення споживання газу
Юрій Корольчук

«З 2014-2015 року, коли було заявлено про підвищення ціни на газ для населення, для теплокомуненерго, встановлення ринку газу і підвищення ціни на газ, паралельно мав бути процес ухвалення, утвердження, виділення коштів конкретних на енергоефективність. Тобто скорочення споживання газу навіть не населенням (хто міг, той вже і утеплився, і котли поміняв), а в багатоквартирних будинках. Це утеплення будинків та заміна старих тепломереж», – пояснює він.

Валентин Землянський
Валентин Землянський

Експерт з енергетики Валентин Землянський, посилаючись на фінансовий план компанії «Нафтогаз», говорить про плани підприємства підняти свої ціни до рівня ринкових.

Ціна на газ для населення має скласти до початку опалювального сезону в цьому році, в жовтні, близько 10 тисяч гривень за тисячу кубометрів
Валентин Землянський

«Ціна на газ для населення має скласти до початку опалювального сезону в цьому році, в жовтні, близько 10 тисяч гривень (за тисячу кубометрів – ред.). Ось і виникає питання: власне кажучи, який сенс нарощувати видобуток, якщо ми і імпортний газ за такою ціною можемо купити та реалізувати населенню?» – міркує Землянський.

Саму ідею відмови від імпорту фахівець називає «абсурдною», вказуючи на те, що основним споживачем імпортного блакитного палива є промисловий сектор.

Коли ми говоримо, що Україна відмовиться від імпортного газу, це дорівнює – Україна відмовиться від своєї промисловості
Валентин Землянський

«Коли ми говоримо, що Україна відмовиться від імпортного газу, це дорівнює – Україна відмовиться від своєї промисловості. Якщо в нас не буде промисловості, нам достатньо буде газу власного видобутку, ну, трохи її підняти. Цього вистачатиме. Якщо Україна планує розвивати, піднімати економіку, розвивати промисловий сектор, реальний сектор, то, звісно, імпорт газу буде тільки збільшуватись», – переконаний він.

Збільшення видобутку автоматично не означає зниження ціни на газ, зауважує експерт з енергоефективності «Реанімаційного пакету реформ» Святослав Павлюк.

Якщо навіть ми збільшимо своє видобування, це не означає, що ми цей газ зможемо продавати дешевше
Святослав Павлюк

«Якщо навіть ми збільшимо своє видобування, ми можемо дійти до точки, де кількість українського видобутку газу буде відповідати кількості газу потрібного для населення, але це не означає, що ми цей газ зможемо продавати дешевше, ніж на світовому ринку», – каже Павлюк.

Як стверджує Юрій Корольчук, реальні закупівлі імпортного газу більші, ніж стверджують в уряді.

«Міністр енергетики Насалик сказав, що ми в минулому 2017 році всього-навсього повинні були імпортувати для потреб населення один мільярд кубометрів. Насправді там більше, порядка чотирьох мільярдів кубометрів. Але за рахунок переходу балансів так званого опалювального та міжопалювального сезонів їм вдається так по-бухгалтерськи маніпулювати цими цифрами».

На думку керівника Інституту енергетичних стратегій, якщо «Укргазвидобування» дійсно потребуватиме імпортного газу, це дозволить відмовитись від імпортного паритету при ціноутворенні.

Іншої думки економічний експерт Олег Пендзин.

Доки ми беремо газ по імпорту, доти ціна на газ в Україні буде формуватись виходячи з імпортного паритету
Олег Пендзин

«Доки ми беремо газ по імпорту, хоча б одну тисячу метрів кубічних, доти ціна на газ в Україні буде формуватись виходячи з імпортного паритету, – зазначає він. – Хочу нагадати, що це дійсно є вимогою МВФ, ми підписали це в меморандумі. Той газ, що ми видобуваємо – на сьогоднішній момент його не вистачить для всіх потреб України».

Крім того, нагадує експерт, за рішенням Стокгольмського арбітражу Україна мусить протягом наступних двох років купувати по п’ять мільярдів метрів кубічних газів на рік в Росії, тож зовсім відмовитись від імпорту найближчим часом не вийде. Передумов для здешевлення газу експерт не бачить.

«Уряд в будь-якому випадку має переглядати газ для населення. Думаю, все-таки вгору, і 12% (ціни) він додасть в травні», – прогнозує Олег Пендзин.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG