Доступність посилання

ТОП новини

Одеська місцева влада не впливає на тарифи в маршрутках, але вимагатиме встановити GPS


Одеські активісти увійдуть в робочу групу з перевірок маршрутних таксі – вони вимагають підвищення якості перевезень і законного врегулювання роботи автобусів. 15 січня тариф підвищили з 5 до 7 гривень. У департаменті транспорту заявили, що вони не мають стосунку до нової ціни, а перевізники кажуть, що рентабельність їхнього бізнесу не перевищує 15-20%.

Усі автобуси в Одесі працюють в режимі маршрутного таксі, тому міська влада не має ніяких важелів на перевізників, зокрема в питанні тарифоутворення, заявили активістам партій «Демократичний альянс», «Укроп», «Правий сектор» і громадським активістам з Одеси і Херсону. Вони ініціювали круглий стіл щодо доцільності підняття тарифів на маршрутні таксі та якості наданої перевізниками послуги. В круглому столі взяли участь представники міської влади та компаній-перевізників.

«Згідно із законодавством, перевізники можуть власноруч змінювати тарифи, проте в усіх договорах із усіма автотранспортними перевізниками ви вказали, що вони не можуть робити це в однобічному порядку», – заявив директор департаменту транспорту, зв’язку і організації дорожнього руху Олександр Ілько. Сьогодні в Одесі працює близько тисячі «маршрутних таксі» і замінити їх наразі немає чим, говорить він. В цьому році місто отримає 47 нових тролейбусів, проте вони не зможуть замінити маршрутки. Протягом 2018 року Одесу мають відвідати експерти Світового банку, щоб надати рекомендації стосовно розвитку громадського транспорту.

Олександр Ілько
Олександр Ілько

Сьогодні активісти вимагають підвищення якості і законного врегулювання діяльності автобусних маршрутів, що працюють в режимі маршрутного таксі. Зокрема проведення перевірок умов перевезень і видачу квитків пасажирам, каже голова Одеського міського осередку політичної партії «Демократичний альянс» Юрій Дяченко. Він також виклав в мережі повний відеозапис круглого столу.

Сьогодні також не видаються квитки при вході в маршрутку – це вже порушення
Юрій Дяченко

«Транспорт має працювати не тільки в режимі маршрутного таксі, а й в режимі «звичайних перевезень». Наскільки я зрозумів, зараз в такому режимі ніхто не працює. Сьогодні також не видаються квитки при вході в маршрутку – це вже порушення», – говорить активіст.

Саме цей режим «маршрутного таксі» робить тарифи такими, що не регулюються, каже директор науково-виробничого центру «Економінформ» Георгий Хаскін, який вже багато років проводить розрахунки вартості проїзду в маршрутних таксі. Останнього разу тариф за проїзд в маршрутках дорожчав навесні 2015 року – із 3 до 5 гривень, до цього в 2012 році – з 2 до 3 гривень.

«Спочатку регуляція тарифів – це була компетенція облдержадміністрації. В законі було чітко вказано – трамвай, тролейбус і міські автобусні перевезення в режимі звичайних перевезень. Ці тарифи пізніше були передані міській владі для регуляції», – заявив Хаскін.

Рентабельність бізнесу перевізників не більше від 20%

Тарифи розраховуються кожним перевізником самостійно і передаються в департамент транспорту одеської міської ради, проте вони не є публічною інформацією і не розкриваються громадськості. За словами Хаскіна, кожний перевізник може показати активістам розрахунок тарифу, проте не передавати для публікації. Методологію розрахунку тарифу затвердили в Міністерстві транспорту і інфраструктури й нічого про регуляцію тарифів в маршрутних таксі там немає, стверджує Хаскін. За його словами, сьогодні рентабельність цього бізнесу складає 15-20%.

Саме поняття «маршрутне таксі» з’явилося через лобізм тих компаній-перевізників. Тариф встановлюють власноруч. Інтервал руху і кількість автобусів також не регулюється
Олексій Єреміца

«Саме поняття «маршрутне таксі» з’явилося в нашому місті через лобізм тих компаній-перевізників. Для них це дуже зручно – тариф встановлюють власноруч, зупиняють де хочуть. Інтервал руху і кількість автобусів також ніяк не регулюється, тому що це маршрутне таксі», – говорить депутат одеської міської ради Олексій Єреміца.

Перевізники кажуть, що за останні 10 років прибутковість цього бізнесу сильно впала, зауважує директор ООО «Турист» Олександр Руміліатіс.

«В середньому на популярному міському маршруті кожен автобус перевозить 300-500 людей на добу. Ми зверталися навесні до міської влади з тим, щоб підняти тариф до 6 гривень, а вже наприкінці осені 2017-го ми почали робити розрахунки на 7 гривень», – говорить перевізник. Його компанія обслуговує 8 маршрутів, щонайменш 3 із яких користуються великим попитом.

Автобусів-альтернатив «маршруткам» немає – активісти

Ані Ілько, ані представники автотранспортних підприємств не відповіли на запитання стосовно автобусів, що мають працювати в режимі звичайних перевезень як альтернатива «маршруткам». На сайті одеської міської ради такі автобуси вказані, але на дорогах їх немає, стверджують активісти.

В Одесі є близько 30 маршрутів, де паралельно мають працювати автобуси у звичайному режимі
Ярослав Концевой

«В Одесі є близько 30 маршрутів, де паралельно мають працювати автобуси у звичайному режимі і режим маршрутного таксі. Документ було затверджено ще в 2016 році, але, фактично, на жодному з маршрутів немає автобусів, що працюють у звичайному режимі. Чому департамент не оголошує конкурс на цей режим?» – зазначає Ярослав Концевой, експерт з питань транспорту з Херсону. В департаменті кажуть, що в цьому звичайному режимі не хочуть працювати перевізники – вартість одного квитку становить лише 50 копійок. Ілько також наголосив, що інформація про 30 маршрутів застаріла, частина з них вже закрита.

Міська влада не має повноважень перевіряти діяльність «маршуток», каже Ілько, це може робити тільки Державна служба з безпеки на транспорті. Проте головний фахівець відділу надання адміністративних послуг Управління «Укртрансбезпеки» в Одеській області Ігор Следнев не зміг надати інформацію щодо кількості і результатів перевірок.

«Укртрансбезпека» проводить рейдові перевірки на транспорті загального користування. Статистику я з собою не брав. Вже багато років діє мораторій на перевірку підприємств, і цього року його подовжили. Позапланові перевірки мають погоджуватися із урядом», – заявив чиновник.

Люди постійно скаржаться мені як депутату на якість послуг в маршрутних таксі
Ольга Квасницька

«Люди постійно скаржаться мені як депутату на якість послуг в маршрутних таксі. Департамент транспорту не може регулювати тариф, проте в вас є повноваження на проведення перевірок і є можливість впливати на перевізників. На сьогодні вся інформація про відповідальність перевізників відсутня», – говорить депутат одеської міської ради Ольга Квасницька.

Активістам запропонували перевіряти роботу автотранспорту

Одне з найгучніших ДТП із участю «маршруток» відбулося в серпні 2010 року. Один із одеських автобусів впав з пагорбу і розбився, внаслідок чого загинуло дві людини, в тому числі 8-річна дівчинка. Водій отримав п’ять років ув’язнення, компанія-перевізник «Європа» за інформацією місцевих ЗМІ, уникла відповідальності, тому, що законним власником автобуса була фізична особа. Ця особа виплатила за рішенням суду близько 1,2 мільйона гривень двом десяткам пасажирів.

За словами Руміліатіса, цей випадок був виключенням. Його компанія неодноразово виплачувала компенсації постраждалим пасажирам, каже він.

Члени круглого столу вирішили створити спільну робочу групу для перевірки роботи автобусного транспорту. Туди мають увійти представники місцевої влади, «Укртрансбезпеки», перевізників і місцевої влади. В 2018 році міська влада планує розпочати запровадження електронного квитка – до 2 лютого мають визначити інвестора цієї системи. Також до кінця весни обіцяють встановити в «маршрутках» навігаційні пристрої.

  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG