Доступність посилання

ТОП новини
18 Січень 2019, Київ 11:55

У Білорусі заблокували сайт опозиційного видання «Хартія-97»


На сайті Міністерства інформації Білорусі з'явилася публікація про блокування сайту charter97.org і його «дзеркал» charter97.eu та charter97.info.

Конкретна причина не називається, але кажуть, що рішення було ухвалене на підставі підпункту 1.2 статті 511 закону «Про ЗМІ» (поширення заборонених матеріалів або обмежених до поширення) через розміщення матеріалів, заборонених статтею 38 того ж закону.

Стаття 38 забороняє поширювати:

– матеріал від незареєстрованих або ліквідованих організацій, для яких обов'язкова реєстрація;

– пропаганду наркотиків і психотропних речовин, відомості про способи їхнього виготовлення;

– пропаганду війни, екстремістської діяльності;

– пропаганду насильства, жорстокості і порнографії, а також «іншої інформації, поширення якої може завдати шкоди національним інтересам»;

– «прихованих вставок, які впливають на підсвідомість людей або мають вплив на їх здоров'я» (для аудіо- та відеоматеріалів).

Що саме – наркотики, порнографія, «екстремізм» чи щось інше – стало причиною блокування «Хартії», не уточнюється.

Співробітник Міністерства інформації, який представився «технічним працівникам», сказав Радіо Свобода, що «вся інформація на сайті» і коментувати її він не може, а тих, хто зміг би дати коментар, «немає на місці».

«Міністерство інформації вкотре звертає увагу всіх суб'єктів інформаційної сфери на необхідність неухильного дотримання законодавства про засоби масової інформації», – йдеться на сайті Мінінформації Білорусі.

Сайт charter97.org заблокований в Білорусі 24 січня.

Редактор сайту «Хартія-97» Наталя Радіна в інтерв'ю Радіо Свобода сказала, що сайт заблокований рішенням Міністерства інформації Білорусі.

До цього має стосунок режим Лукашенка
Наталя Радіна

«До цього має стосунок режим Лукашенка. Цю інформацію вже підтвердив незалежним ЗМІ заступник міністра інформації Білорусі. Про це пишуть державні медіа. Зокрема, «СБ. Білорусь сьогодні» пише, що наш сайт був заблокований накозам Міністерства інформації Білорусі. Тому очевидно, що відбувається остаточна зачистка свободи слова в Білорусі, оскільки знищується найпопулярніший, незалежний, опозиційний сайт».

У цій ситуації ми будемо боротися, ми будемо захищати «Хартію»
Наталя Радіна

Наталія Радіна говорить, що сайт «Хартія-97» стикався з репресіями протягом 20 років своєї роботи: «У цій ситуації ми будемо боротися, ми будемо захищати «Хартію». Ми будемо підключати всі механізми для захисту сайту, включаючи міжнародні. Будемо звертатися до наших партнерів за кордоном, до правозахисників і політиків, щоб вони закликали владу своїх країн чинити тиск на режим Лукашенка за знищення свободи слова».

Радіна закликала своїх колег до солідарності. Також запропонувала розміщувати інформацію про те, як читачі можуть технічно обійти блокування сайту.

Влада боїться весни
Наталя Радіна

На її думку, причина блокування «Хартії-97» в тому, що влада боїться повторення протестів, які були навесні 2017 року: «Влада боїться весни. Давайте згадаємо, що було минулої весни. Ситуація в економіці не покращилася, обурення людей зростає. В країні відбувається тотальне зубожіння, життя стає все більш складним. Влада боїться повторення весни 2017 року. Мабуть, вони навіть бояться святкування 100-річчя БНР. Також і ми писали, що цю дату потрібно святкувати разом, зкрема, разом з владою».

«І ось ми отримали таку відповідь з боку режиму. Тому перш за все це страх, слабкість самого режиму. Адже такі нелогічні кроки, блокування незалежних сайтів – це просто самогубство для режиму. Адже це відбувається в ситуації, коли режим гостро потребує грошей, коли ухвалюється декрет про розвиток цифрової економіки», – додає вона.

Не перше блокування

У грудні 2017 року з посиланням на ту ж «заборонену інформацію» був заблокований сайт «Білоруський партизан». Але з блокованої адреси belaruspartisan.org сайт незабаром «переїхав» на домен belaruspartisan.by, а віднедавна знову почав відкриватися на старому домені, хоча про скасування блокування публічно не оголошувалося.

За білоруськими законами, доступ забороняється не тільки до заблокованих сайтів, але і до засобів доступу до таких сайтів. Але фактично заборонена мізерна частка таких засобів.

Справа не тільки в тому, що самих цих засобів (VPN, proxy-серверів і так далі) незліченна кількість, і не тільки в тому, що блокування Tor тільки підвищило кількість його користувачів, але і в тому, що деякі великі компанії дають шляхи обходу блокувань. Наприклад, за допомогою функції Opera Turbo в популярному браузері Opera і її аналозі в російському «Яндекс.Браузері», або через Google Translate, в якому можна «перекласти» заборонену адресу і навіть переглянути «не перекладений» оригінал.

За матеріалами Білоруської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...

Recommended

XS
SM
MD
LG