Доступність посилання

ТОП новини
25 Березень 2019, Київ 10:14

«Путін – біда Росії»: у Новосибірську вчений вийшов на одиночний пікет 


Ігор Просанов, вчений з Новосибірська.

У п'ятницю в Новосибірську був відпущений з ізолятора тимчасового утримання вчений, співробітник Інституту хімії твердого тіла і викладач Новосибірського державного університету Ігор Юрійович Просанов. Його затримали співробітники Центру «Е» напередодні, коли Просанов вийшов на одиночний пікет у день приїзду до міста Володимира Путіна. В інтерв'ю Радіо Свобода Ігор Просанов розповів, як він постав перед судом в жилетці з написом «Путін – біда Росії», якою була реакція на його пікет у перехожих, а також поскаржився, що не може займатися науковими дослідженнями через несправність приладу, грошей на ремонт якого у керівництва його інституту немає і не передбачається.

Увечері 7 лютого з Красноярська, де через приїзд Володимира Путіна дві години мерзали в літаку пасажири авіакомпанії «Победа», президент попрямував до Новосибірська, щоб зустрітися зі вченими в Академмістечку і провести засідання Ради з питань науки та освіти.

Восьмого лютого, в основний день візиту очільника держави, у Новосибірську відбулося відразу кілька акцій протесту. Ігор Просанов каже, що свій пікет він планував ретельно і заздалегідь, знаючи, що поліція і місцеві «ешники» (співробітники Центру з протидії екстремізму) спробують йому перешкодити.

В результаті Просанову вдалося простояти з написом «Путін – біда Росії» біля будівлі Сибірського відділення РАН на вулиці Лаврентьєва близько чверті години (це немало, адже пікетників з плакатами подібного змісту часто затримують в перші кілька хвилин після початку акції). Тільки у Просанова був не плакат, а яскрава жилетка з написом, і це спрацювало: якщо плакати поліція зазвичай вириває з рук пікетників, а потім мне або рве, то жилетку з Просанова не зняли навіть в поліції і в суді.

– Останнім часом я кілька разів брав участь у подібних акціях, мене вже «вели» відповідні органи. Цього разу пробитися було досить важко, але мені вдалося це зробити. Я радий. Я вже не можу мовчати і слухати всю цю брехню з телевізора: хотілося заявити про свою незгоду, і не тільки мою, я виступаю від імені багатьох людей. Багато мене підтримують у незгоді з політикою, що проводиться нашим президентом.

– У вас на жилетці було написано «Путін – біда Росії». Чому Ви так вважаєте?

У нас в країні за керівництва Путіна культивується агресія
Ігор Просанов

– Я вважаю так насамперед тому, що у нас в країні за його керівництва культивується агресія, фактично відбувається все те ж саме, що відбувалося в нацистській Німеччині. Я боюся, що це дуже погано скінчиться для країни. Ну, і, звичайно, є інші проблеми, такі як пограбування народу, зарплати нижчі за прожитковий мінімум. Це просто нікуди не годиться.

– Ви говорите, що вас ще до цієї акції «вели». А Ви розумієте, хто вас «вів»? Що це означає – «вели»?

Мені прямо сказали, що їм надійшла вказівка мене ізолювати на час приїзду сюди президента
Ігор Просанов

– Я засвітився на протестних мітингах. Перед цим мене затримали на мітингу Навального. Закидають мені два адміністративних правопорушення. Один уже суд був: мені присудили 10 тисяч штрафу. Зараз другий суд очікується. Після цих мітингів мене взяла в опрацювання поліція. До цього я теж «світився», але вони не дуже мені правопорушення закидали. А тут ось взялися! Зажадали від мене з'явитися на розгляд справи про адміністративне правопорушення. Я почав їм говорити, що у мене робота, що нехай вони без мене вирішують, тому що у порядку написано, що розгляд справи можливий без моєї участі. Але вони мені прямо сказали, що їм надійшла вказівка мене ізолювати на час приїзду сюди президента. Це, власне, мене і спонукало зробити те, що я зробив. Я цілеспрямовано до цього йшов, до висловлення цього протесту, вжив заходів, щоб мене завчасно не накрили. Ну, і ось все вдалося. Я радий.

– Як довго Вам вдалося простояти?

Вони повинні з екстремізмом боротися, а у нас вони борються з інакодумством
Ігор Просанов

– Простояти мені вдалося десь хвилин 15. Я сам здивувався, чесно кажучи. А скрутили мене співробітники Центру «Е» – підрозділу по боротьбі з екстремізмом. Вони повинні з екстремізмом боротися, судячи з назви, але, як я зрозумів, у нас вони борються з інакодумством.

– Що з Вами було далі? Куди вони Вас повезли? Як довго Вас протримали?

– Вони мене повезли на розгляд ще тієї, попередньої адміністративної справи. Це був немов примусовий привід. Відвезли до відповідного відділку поліції, склали протокол про адміністративне правопорушення. Потім повезли до суду. Тут склалася кумедне накладка: суд був призначений на дві години, але вони поміняли засідання місцями, щоб ті, хто після нас повинен був бути, пішли вперед, а моя справа була розглянута пізніше. І тут у мене закінчився термін адміністративного затримання. Я сказав, що тепер я вільна людина, можу йти, куди хочу, і спробував вийти з суду, але мене там незаконно утримували ті ж самі співробітники Центру «Е».

Потім відкрилося засідання суду у моїй справі. Я попросив його відкласти, щоб краще підготуватися. Суддя погодилася. Засідання перенесли. Після цього мене відвезли в інший відділок поліції, склали протокол про порушення вимог законодавства щодо пікетування. Мені висунули «непокору вимогам співробітників поліції». Після цього відвезли до ізолятора тимчасового тримання, де протримали всю ніч. ПОтім знову відвезли на суд, де оштрафували на 500 рублів. Ось, власне, цим і закінчилося. Після цього мене відпустили.

– А жилетку з написом «Путін – біда Росії» у Вас забрали чи залишили?

Коли я вийшов на пікет, багато з автомобілів фотографували мене на телефон, навіть зупинялися. Багато просили на вулиці зупинитися і сфотографуватися
Ігор Просанов

– Одну забрали, ще коли взяли мене на мітингу Навального. Вона зараз у них проходить як речовий доказ. Після цього я намалював іншу. І ось її, на подив, їм з мене зняти не вдалося. Вони вимагали, щоб я зняв її, я відмовлявся, а силу вони не застосовували. І я аж до ізолятора в ній доїхав, а там сам зняв, коли вже нікому її було показувати, окрім співкамерників. Коли я вийшов на пікет, багато з автомобілів фотографували мене на телефон, навіть зупинялися. Багато просили на вулиці зупинитися і сфотографуватися. Навіть коли я в поліції був, в суді, підходили люди і просили.

– Тобто ставлення до Вас в поліції і в суді було доброзичливим?

– Загалом, так, ставлення доброзичливе. Деякі поліцейські не поділяють моїх поглядів, ми з ними «про життя» говорили мимохідь. Але недоброзичливості з їхнього боку не було. Один раз тільки я помітив в нашому відділку поліції, що співробітник називав мене на «ти». Коли я йому зробив зауваження, він досить агресивно до мене поставився. Вже не знаю чому. А так, загалом, люди нормально ставляться.

– Як позначився на житті Академмістечка візит Путіна?

– Напередодні я помітив появу на вулицях оперативників, які фотографували, вели спостереження. Мене це відразу насторожило. Тому я «засекретив», і мені вдалося зробити те, що я зробив. У якийсь момент їх немов стало видно. Потім, коли я йшов «на справу», я помічав їх, вони їздили на машинах. Але було, мабуть, ще рано, обстановка була дуже напруженою, і мені вдалося пройти вільно. Дочка розповідає, що дітей не пускали пройти до музичної школи повз Будинок вчених, в якому відбувалася зустріч з Путіним, відправляли в обхід. Кажуть, досить суворо тут все було, але я вже був затриманий і цього не бачив.

– Як у Вас на роботі ставляться до вашої участі в опозиційному русі?

– Важко сказати. Я особливо не афішував його. Люди знають, але спокійно ставляться.

****************************************************************************************

Історія з пікетом Ігоря Просанова отримала ще одне несподіване продовження. У п'ятницю головний редактор сайту academ.info Андрій Красиков отримав лист х погрозами від обласної виборчої комісії з вимогою прибрати з сайту видання всі фотографії, зроблені під час цієї акції. Як йдуться в листі, підписаному головою комісії Ольгою Благо, зображена на фото жилетка Ігоря Просанова «є агітаційним матеріалом і визнана незаконною постановою комісії №186/1456-5». Ця ухвала була затверджена 2 лютого у відповідь на запит поліції про те, чи може перша жилетка Ігоря Просанова бути прирівняна до «незаконної агітації».

Ігор Просанов на акції протесту проти політики президента Володимира Путіна. Новосибірськ.
Ігор Просанов на акції протесту проти політики президента Володимира Путіна. Новосибірськ.

У відповіді редакції йдеться, що вона «дотримується букві закону», тому «видаляє зі своїх сторінок це зображення», «ретушуючи ту частину фотографії, на якій помітна жилетка».

Матеріал повністю – на сайті Російської редакції Радіо Свобода.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG