Доступність посилання

ТОП новини
25 Травень 2019, Київ 16:55

Дослідження Transparency International: Україна обійшла Росію в індексі сприйняття корупції, але все ще в аутсайдерах


Transparency International 2017

Новий аналіз міжнародної організації в галузі боротьби з корупцією Transparency International проливає світло на тривожну тенденцію сьогодення – корупція продовжує залишатися однією з найбільших проблем багатьох держав, в тому числі і України, рейтинги якої цього року дещо покращились. Про що говорять результати та наскільки успішною була боротьба України з корупцією у 2017 році?

Україні цього року вдалося піднятися у рейтингу на один рядок – вона отримала оцінку в 30 балів. Разом із чотирма іншими країнами вона посіла 130–134-е місця: «сусідами» України в рейтингу стали Гамбія, Іран, М’янма та Сьєрра-Леоне.

Росія, як і попереднього року, має оцінку в 29 балів. Вона посіла в рейтингу разом зі ще кількома країнами 135–142-е місця. Всього експерти проаналізували нині 180 країн та територій.

У 2016 році Україна набрала 29 балів. Тоді вона посідала 131–135-е місця у рейтингу разом із іншими країнами. А у 2013 році, наприклад, Україна мала 25 балів, тоді вона посідала 144–149-е місця з кількома іншими країнами зі 177.

Transparency International 2017
Transparency International 2017

Як правильно розуміти дані?

По-перше, слід звернути увагу на те, що індекс вимірює сприйняття корупції саме в державному секторі. По-друге, попри те, що ЗМІ часто акцентують увагу саме на місці в рейтингу, найбільш суттєвим показником є кількість отриманих балів, адже саме вони слугують показником загальної оцінки корупції в державах.

«Якщо показники суттєво нижчі від середнього, який у цьому році близько 38 балів, це означає, що корупція надзвичайно впливова і дуже заважає ефективному державному управлінню», – пояснив Радіо Свобода виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.

Виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин
Виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин

Експерт зазначив, що, у порівнянні із минулим роком, динаміка боротьби із корупцією знизилася: «Якщо минулого року ми отримали зростання у вигляді двох балів, то цього року ми отримали лише один бал. Відповідно, не можна стверджувати те, що боротьба із корупцією зупинилася. Але через політичні ситуації, через намагання влади поставити під контроль антикорупційні органи, через незавершеність судової реформи і відсутність створення антикорупційного суду, через тиск на громадських активістів та журналістів, які працюють у сфері боротьби із корупцією, навіть на тлі серйозних здобутків саме минулого року… поки що динаміка, на жаль, сповільнюється».

Юрчишин також звертає увагу на те, що говорити про суттєвий прорив у виконанні рекомендацій, які Transparency International розробив для України, також не можна. Зокрема, мова йде про судову реформу, результати якої наразі, за його словами, не були відчутні.

Тим не менш, найбільших здобутків Україна досягла у сфері взаємодії бізнесу й уряду – але у парламенті постійно виникають спроби зруйнувати ці успіхи, зазначив експерт.

Найкращі та найгірші показники

Нова Зеландія посіла перше місце у рейтингу з оцінкою 89 балів. За нею серед найменш корумпованих країн, згідно із аналізом, йдуть Данія, Фінляндія, Норвегія, Швейцарія, Сінгапур, Швеція, Канада, Люксембург, Нідерланди, Велика Британія та Німеччина.

Найнижчий рейтинг – у Сомалі – держава посіла останнє, 180-е місце із оцінкою в дев’ять балів. Її «сусідами» в рейтингу є Південний Судан, Сирія, Афганістан, Ємен, Судан, Лівія, Північна Корея, Гвінея-Бісау, Екваторіальна Гвінея, Венесуела чи Ірак.

Якщо оцінювати за регіональними показниками, то найкращі з усіх справи із сприйняттям корупції у Західній Європі, найгірші – у країнах Африки на південь від Сахари, Східної Європи та Центральної Азії.

Згідно з опитуваннями громадської думки, саме корупція є найбільшим ворогом України в очах більшості українців, а державний секретар США Рекс Тіллерсон нещодавно зазначав, що «немає сенсу Україні боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втрачає свою душу від корупції».

Питання проблематики корупції в Україні у світових ЗМІ часто порушують не лише західні експерти, але й українські. Наприклад, голова коаліції провідних громадських організацій та експертів України «Реанімаційний пакет реформ» Олена Прокопенко в нещодавній статті для аналітичного центру Atlantic Council нагадує, що наприкінці 2017 року Україна не отримала довгоочікуваної фінансової допомоги від МВФ та ЄС саме через невиконання своїх зобов’язань у боротьбі з корупцією та економічній сфері.

«У відповідь український уряд намагається «продати» західним партнерам заміну реальних реформ для забезпечення фінансування», – наголошує Прокопенко.

А Олена Галушка з Центру протидії корупції у Києві в статті для брюссельського видання EUОbserver пише про те, що боротьба України проти корупції все ж почала працювати.

Попри критику, експерт вважає, що не слід ігнорувати той факт, що Україна сьогодні «демонструє найбільший прогрес у боротьбі з політичною корупцією від часу здобуття незалежності». На її думку, «невтомні зусилля старої гвардії з метою підірвати антикорупційну реформу фактично є найсильнішим свідченням того, що цього разу українська боротьба з корупцією реальна», мовиться у статті.

Вона наголошує, що про корупцію в Україні звітують набагато більше, та це зовсім не означає, що корупція посилилась. «Це означає лише те, що розкривають та досліджують більше корупції, і прозорість також підвищується», – мовиться у статті.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман тим часом вважає, що проблему корупції перебільшують ті, хто зацікавлений у дестабілізації в Україні – він заявив про це ще в листопаді 2017 року в інтерв’ю грузинському виданню журналу Forbes, яке сам голова українського уряду поширив у себе на фейсбуці 12 січня.

«Я вірю, що багато наших ворогів зацікавлені в дестабілізації України, і вони завжди висувають проблему корупції в нашій країні. Вони постійно повторюють, що корупція дуже поширена. І вони роблять це скрізь, у тому числі за кордоном. Час від часу стикаюсь з цією проблемою, і я вважаю, що це перебільшено», – заявив прем’єр.

Під час свого виступу на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму в Давосі минулого місяця президент України Петро Порошенко назвав боротьбу із корупцією пріоритетом своєї політики. А 17 лютого під час зустрічі в Мюнхені в рамках конференції з безпеки Порошенко заявив, що активно веде боротьбу із корупцією в Україні, а також наголосив, що в Україні «є незалежне НАБУ», і в його незалежності немає жодних сумнівів, повідомляло видання «Українська правда».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG