Доступність посилання

ТОП новини
19 Березень 2019, Київ 20:46

Українці не поставили хрест на поїздках до Росії – Воскобойник 


Ілюстраційне фото. Міжнародний прикордонний пункт пропуску «Гоптівка» в Харківській області, кордон із Росією 

Не всі українці бачать стовідсоткового ворога в Росії – так експерт з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник пояснює результати дослідження, за яким 63% українців виправдовують заробітки в Росії. А соціолог Ірина Бекешіна наводить дані, згідно з якими українці традиційно ставляться до росіян краще, ніж росіяни до українців.

ЗАВАНТАЖИТИ

Директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна посилається на дослідження Київського міжнародного інституту соціології, згідно з яким пік взаємної приязні між українцями та росіянами прийшовся на 2008 рік.

В 2008 році в Україні до Росії ставилися позитивно аж 90% населення, а в Росії до України – майже 60%
Ірина Бекешкіна

«В 2008 році в Україні до Росії ставилися позитивно аж 90% населення, тобто фактично в усіх регіонах. Я думаю, що в західному теж, тому що дуже високий відсоток. А в Росії до України дещо менше – теж високий, майже 60%. Тому що 2008 рік, «помаранчева влада». Особливо, скажімо, в 2009 взагалі впало це все в Росії до 30%. В Україні не впало», – згадує Бекешкіна в ефірі «Ранкової Свободи».

За її словами, ставлення українців до росіян різко погіршилося лише 2014 року, після анексії Криму та початку військових дій на Донбасі.

При цьому позитивне ставлення росіян до Україні відчутно зросло одразу після обрання президентом Віктора Януковича в 2010 році – до 70%.

Ірина Бекешкіна
Ірина Бекешкіна
Були провали, коли починають переконувати росіян, що українці – це дуже погані люди
Ірина Бекешкіна

«Чому був такий майже провал у ставленні до українців в 2009 році? Там дуже сильна пропагандистська кампанія, перш за все через телебачення. Ще були провали, по інших дослідженнях, коли було з островом Тузла – коли починають взагалі переконувати росіян, що українці – це дуже погані люди, що вони невдячні, погано ставляться до Росії», – пояснює соціолог.

Хоча ставлення росіян до України продовжує погіршуватись і зараз добре ставляться до сусідів тільки 25% громадян країни-агресора, Бекешкіна зазначає, що українці більш дружелюбні.

Залишається ще 25% тих, хто ставиться позитивно до Росії
Ірина Бекешкіна

«Узагальнено можна сказати, що залишається ще 25% тих, хто з різних питань ставиться позитивно до Росії. А в деяких регіонах їх дещо більше», – резюмує вона.

Згідно дослідження КМІС на замовлення «Дзеркала тижня», 63% українців вважають прийнятним їздити на заробітки до Росії. Проте заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха бачить чітку різницю між ставленням до роботи в Росії та ставленням до самої Росії.

Євген Головаха
Євген Головаха

«Українці дотримуються такої думки, що взагалі дійсно головний ворог серед можливих і існуючих – це зараз Росія. Цього ніколи не було до 2014 року. Але зараз це дві третини».

За візовий режим з Росією меншість виступає: розуміє, що почнуться проблеми з працевлаштуванням
Євген Головаха

При цьому соціолог зазначає, що основним пріоритетом для більшості українців лишається сім’я.

«Головна цінність українців – родина. Тому навіть за візовий режим з Росією меншість виступає: саме тому, що розуміє, що тоді почнуться проблеми з працевлаштуванням», – міркує Головаха.

На нас чекає десять років тотальної міграції – експерт

Президент Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник пояснює, що українці звикли заробляти в Росії.

Не можна казати, що українці в одну секунду сприйняли Росію винятково як ворога і ставлять повний хрест на поїздках туди
Василь Воскобойник

«Не можна казати, що українці в одну секунду сприйняли Росію винятково як ворога і, відповідно, ставлять повний хрест на поїздках туди. В Україні, не дивлячись на війну, все ж таки відсутня жорстка контрпропаганда проти Росії, яка є в самій Росії. Українці не на сто відсотків відчувають, що Росія по-справжньому ворог», – вважає він.

При цьому, за словами Воскобойника, порівняно з країнами Європи, Канадою та США в Росії за умови рівної оплати праці воліла б працювати незначна кількість українців – 4,9%. Він також уточнює: в дослідженні КМІС стоїть питання про ставлення до самого факту роботи на території країни-агресора, а не про готовність самого опитуваного їхати туди на заробітки.

Толерантність нашого суспільства, яке достатньо неагресивнн, на відміну від нашого східного сусіда
Василь Воскобойник

«Тут, мені здається, в більшій мірі показано толерантність нашого суспільства, яке достатньо неагресивного, на відміну від нашого східного сусіда. Тому казати, що українці зберуть речі і поїдуть туди працювати – це безглуздо», – пояснює Воскобойник.

Крім того, експерт очікує, що поступово все менше українців шукатимуть роботу в Росії з суто економічних міркувань, адже в тій же Польщі працювати вигідніше.

Польщі заробітна плата буде десь близько 1200 євро
Василь Воскобойник

«Польща хоче підняти зарплату десь ще на 10-12%. При тому, що це буде не підняття якоїсь соціальної мінімалки, і підняття по промислових підприємствах. Фактично до кінця цього року в Польщі заробітна плата буде складати десь близько 1200 євро. Відповідно, українці будуть все більше й більше зміщувати акценти при працевлаштуванні за кордоном», – прогнозує він.

Саме явище трудової міграції, характерне для України, швидко змінити не вдасться, запевняє Воскобойник.

На нас чекає років десять тотальної міграції людей
Василь Воскобойник

«Простих рішень не існує. Що на нас чекає – це років десять тотальної міграції людей, які будуть виїздити. Але 77% тих людей, які виїжджають на роботу за кордон, до тієї ж Польщі – це люди, які виїздять на термін до п’яти місяців», – заспокоює він.

На думку експерта, заробітної плати в 15-16 тисяч гривень було б достатньо, щоб заробітчани залишалися в Україні. Водночас, на його переконання, навіть за кордоном вони підтримують свої сім’ї, а відтак – і українську економіку.

«Гроші, які перераховують українські трудові мігранти, складають, за деякими оцінками, 6-8 відсотків ВВП України. При тому, що, наведу такий приклад, Україна щороку витрачає 7% ВВП на війну, яка йде на нашому Донбасі», – порівнює Василь Воскобойник.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі:

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG