Доступність посилання

ТОП новини
18 Квітень 2019, Київ 13:35

Данська компанія виграла в суді і обіцяє побудувати в Одесі сучасний центр


Закинута будівля в центрі Одеси, яку суд повернув у право власності іноземним інвесторам

Компанія «BIIR Property», що є дочірнім підприємством данської інженерної компанії BIIR, підтвердила в суді своє право на одеську будівлю в центрі міста. Приміщення намагалися відсудити попередні власники, які брали будівлю в іпотеку ще в 2007 році. Вони наполягали, що сума заборгованості по кредиту ще розглядається в суді і продавати майно не можна. Проте апеляційний суд, на відміну від суду першої інстанції, підтримав міжнародних інвесторів. Чи звернуться українські підприємці до Верховного суду – поки невідомо.

27 лютого Одеській апеляційний господарський суд підтримав компанію з данською інвестицією «BIIR Property» в конфлікті із компанією «Мегас-Строй» і повернув іноземним інвесторам право власності на закинуту будівлю в центрі Одеси. На початку березня BIIR придбав це приміщення за 400 тисяч доларів, але незабаром на них в суд подали попередні власники – компанія «Мегас-Строй» в особі її директора Олександра Тихомірова. В серпні 2017 року вони виграли суд першої інстанції, але програли в апеляції і тепер мають не тільки залишити приміщення, а й виплатити близько 160 тисяч гривень судового збору. В листопаді «Biir Property» подав апеляцію, яку і виграв 27 лютого.

«Це – перемога українців у боротьбі з корупцією та позитивний сигнал для іноземних інвесторів. Це свідчить, що такі компанії, як BIIR, можуть бути успішними в Україні, якщо виявлятимуть наполегливість і працюватимуть у відповідності до закону. Ми вдячні всім нашим друзям, які допомогли нам підтримати увагу та зосередитись на вирішенні цій справі», – заявив голова правління компанії «BIIR» Томас Сіллесен.

Томас Сіллесен
Томас Сіллесен

​Він звертався і до президента України, і до данського посла в Україні, і до різних політиків, зокрема до заступника голови президентської фракції у Верховній Раді Олексія Гончаренка. В жовтні 2017 року писав про це і народний депутат Сергій Лещенко.

В 2007 році одеська компанія «Мегас-Строй» взяла кредит на 950 тисяч доларів, щоб придбати закинуту будівлю на вулиці Приморській навпроти Одеського морського вокзалу. Проте власники ані не відремонтували будівлю, ані не погасили повністю кредит – у 2012 році вони перестали платити. Сума заборгованості зараз є предметом розгляду в Приморському суді Одеси. За даними Biir, вона складає близько 368 тисяч доларів.

Перший покупець проблемної будівлі не прийшов до суду

У 2016 році компанія «Мегас-Строй» отримала останнє попередження про продаж, яке Тихоміров підписав. Іпотека на будівлю кілька разів переходила з рук в руки – перший кредит брали в банку «Факторіал», який у 2009 збанкротував і його було приєднано до SEB-банку, який, у свою чергу, в 2012 році було продано і перейменовано у «Фідобанк». У 2014 році останній також збанкротував й іпотеку було передано спочатку компанії «Скай Кепітал», а потім «Фінанс Траст Груп».

У грудні 2016 року остання продала будівлю ТОВ «Прайм Одеса» – її зареєстрували буквально за тиждень до продажу майна. За кілька місяців, у березні 2017 року «Прайм» продав приміщення компанії «BIIR Property», на яку Тихоміров і подав в суд.

Тихоміров наполягає, що грудневий продаж будівлі є незаконним і оскаржується в суді. В березні 2015 року йому вдалося довести в суді, що будівлю відбирати не можна. Суд ухвалив рішення на користь Тихомірова через те, що відібрати будівлю хотів «Фідобанк», хоча іпотека вже належала «Скай Кепітал».

Також, за його словами, немає рішення суду про те, що іпотеку можна було продавати, в тому числі тому, що сума заборгованості так і не з’ясована. Він заявив в суді, що де-факто «Мегас-Строй» виплатив 992 тисячі доларів, а вирішити питання з погашенням кредиту вони не могли через постійну зміну власників іпотеки.

«Ані «Фідобанк», ані «Фінанс Траст», ані «Скай Кепітал» не надавали повний пакет документів, які б доводили, що вони є законними правонаступниками. Вони мали надати оригінали правовстановлюючих та усі інші документи для повернення боргу. Тому Приморський суд й досі не може ухвалити рішення. Щодо останнього попередження – так, ми його отримували, але ми одразу заявили, що цей продаж буде незаконним», – заявив Тихоміров в апеляційному господарському суді.

На засідання апеляційного господарського суду представники компанії «Прайм Одеса», які були першими покупцями будівлі, не з’явилися. Як повідомив секретар суду, лист до компанії повернувся із позначкою про перевищення термінів очікування. В реєстрі юридичних осіб вказаний телефон компанії 044-555-55-55 – він не обслуговується.

Продаж об’єкту готували давно і могли змінювати власників спеціально – юрист

Юристи данської компанії запевняють, що «Biir Property» є добросовісним набувачем, компанія з іноземними інвестиціями працює у правовому полі і є одним з найбільших платників податків в Одесі.

«Державні реєстратори перевіряли всі угоди і в них не було підстав для відмов. Якщо були порушення з боку реєстраторів. Кредит на цю будівлю припинили сплачувати близько 6 років тому і позивач не робив нічого, щоб якось виправити цю ситуацію. Він був пасивним, хоча його попереджали і в нього було кілька років на те, щоб – або погасити кредит, або зняти іпотеку. Сьогодні в нас забирають будівлю взагалі без підстав », – наголосив юрист «Biir Property» Олексій Лебедєв під час судового засідання. Він говорив також, що перед купівлею компанія проводила і формальні, і неформальні перевірки, залучала до угоди дві фінансові інституції, які назвали продаж законим.

Віталій Паляничко
Віталій Паляничко

Засновник юридичної компанії «Паляничко і партнери», адвокат Віталій Паляничко каже Радіо Свобода, що його компанія займається веденням справ, пов’язаних із іпотекою. Передання права вимоги за кредитними договорами не завжди проходять повністю законно, проте у випадку із «Biir Property» та «Мегас-Строй», щоб оцінити законність передання, треба ретельно вивчати усі документи за останні роки, каже адвокат.

«Якщо утримувач іпотеки проводив незаконні операції, щодо відчуження предмета іпотеки, то теоретично на нього можна завести кримінальну справу по статті «шахрайство», але такі справи можуть тягнутися роками. Проте якщо зараз у Приморському суді слухається справа про стягнення заборгованості, це не означає, що не можна було продавати приміщення. Для продажі власності достатньо договору іпотеки, і це проблема «Мегас-Строю», що вони «не закрили заборгованість»», – говорить Паляничко.

Незважаючи на законність чи незаконність передання будівлі данська компанія є добросовісним набувачем, зазначає він, але якщо в суді Тихоміров доведе незаконність продажу його майна, то «Biir» доведеться стягувати гроші з першого власника, тобто з «Одеса Прайм».

На думку юриста, продаж приміщення готували давно і спеціально для цього змінювали власників, щоб сховати проблемність об’єкту. Це також підтверджує добросовісність набування майна данською компанією та приховує великий ланцюг переуступок права вимоги за іпотечним договором між банківською установою та різними факторинго-колекторськими компаніями.

Офіс в Одесі «Biir» відкрив у 2014 році, коли їм довелося переїхати з Луганська через атаки проросійських бойовиків. Сьогодні в українському підрозділі компанії працює більше ніж сотня людей, в тому числі переселенці з Луганська. До 2020 року компанія збирається збільшити колектив до 500 людей. Саме для цього їм потрібна окрема будівля, яку вони хочуть перетворити в сучасний офісний центр.

В Одесі Biir наймає на роботу інженерів та інформаційних спеціалістів. Компанія виконує замовлення на розробку обладнання і деталей для таких міжнародних корпорацій, як Siemens, Mitsubishi та інших. Також український філіал данської компанії займається проектуванням обладнання для вітряних і сонячних електростанцій. Середня зарплата тут близько тисячі доларів, кажуть в компанії. Перемога в суді дозволить «BIIR Property» розвиватися далі, зазначає голова правління компанії Томас Сіллесен. Директор «Мегас-Строй» Олександр Тихоміров не зміг одразу відповісти Радіо Свобода, чи будуть вони подавати касаційну скаргу до Верховного суду.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG