Доступність посилання

ТОП новини

Через джавеліни Україна припинила співпрацю зі слідством Мюллера у США – «Нью-Йорк Таймс»


Спецпрокурор США Роберт Мюллер
Спецпрокурор США Роберт Мюллер

У Сполучених Штатах Пола Манафорта переслідують за звинуваченнями у відмиванні грошей та фінансовому шахрайстві після того, як він десять років працював на користь проросійської політичної партії в Україні, пише The New York Times. Однак в Україні, де посадовці намагаються не образити президента США Дональда Трампа, генеральний прокурор фактично заморозив чотири справи, де фігурує Манафорт, колишній очільник кампанії Трампа.

Справи є надто чутливими для уряду, який розраховує на фінансову й військову допомогу США і добре знає, що Трамп негативно ставиться до розслідування, яке проводить спеціальний прокурор Роберт Мюллер у справі можливої змови між його передвиборчою кампанією та Росією, повідомляють деякі парламентарі.

Рішення припинити розслідування, яке проводить антикорупційна прокуратура, з'явилось у важливий момент, коли адміністрація Трампа остаточно ухвалювала рішення про постачання протитанкової зброї «Джавелін» до України.

Народний депутат Володимир Ар’єв із БПП визнав, що Київ має намір заморозити співпрацю з американськими слідчими.

«Усіма силами ми намагатимемось не дратувати американських посадовців, – сказав Ар’єв в інтерв’ю, – ми не мусимо псувати стосунки з адміністрацією».

Українські слідчі відстежували гроші, сплачені Манафорту та правовій фірмі з Нью-Йорка Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom політиками партії Януковича, який через протести втік з країни у 2014 році. Манафорт тривалий час був радником Януковича, працював з ним над покращенням його іміджу на Заході, що допомогло йому здобути президентство у 2010 році.

Новий уряд України призначив спеціального прокурора для розслідування корупції колишньої влади. На кінець минулого року Сергій Горбатюк відкрив 3000 справ, включаючи чотири, пов’язані з Манафортом, консультуванням колишнього президента та його політичної партії.

Ми не маємо повноважень на продовження нашого слідства
Сергій Горбатюк

Вказівка, видана в квітні виокремила ці чотири справи. Їх не закрили, вказує в заяві Генпрокуратура, однак вказівка не дозволяє Горбатюку вимагати доказів чи допитувати свідків.

«Ми не маємо повноважень на продовження нашого слідства», – заявив Горбатюк в інтерв’ю.

Один із запитів стосувався можливого відмивання коштів на суму 750 000 доларів США – виплати Манафорту від української компанії-оболонки. Ця виплата була частиною багатомільйонних доларових переказів Манафорту від українських політиків, на яких базувались звинувачення, висунуті Мюллером у федеральному суді у Вашингтоні та Вірджинії. Перед замороженням справи прокурори вилучили документи про це від українських банків.

Пол Манафорт
Пол Манафорт

Колишній голова парламентського комітету з міжнародних відносин Віталій Калюжний підписав 9 із 22 записів із виплат Манафорту в таємному журналі політичних виплат, опублікованому після революції 2014 року. Згідно з журналом, Манафорту виплатили 12,5 мільйонів доларів.

Ще дві справи стосуються Skadden Arps, яка написала звіт за участі Манафорта, де відбілювався політичний арешт та ув’язнення основного суперника Януковича – Юлії Тимошенко.

Давід Сакварелідзе, колишній заступник генерального прокурора, не вважає, що прокуратура координувала рішення зупинити слідство в Україні з будь-ким у США або що була домовленість про продаж ракет за це.

Українські політики, зазначив він, самі дійшли висновку, що будь-яка допомога в переслідуванні Манафорта зменшить підтримку Трампа.

«Уявіть лише, – говорить Сакварелідзе, – що Трамп напише у Twitter: «Сполучені Штати не будуть підтримувати корумпованих пострадянських лідерів, включно і в Україні». Це буде кінець».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG