Доступність посилання

ТОП новини
08 серпня 2020, Київ 21:31

СНД: прощання України з порожнечею


Зустріч голів урядів країн-членів СНД, Узбекистан, 3 листопада 2017 року

(Рубрика «Точка зору»)

Президент України Петро Порошенко під час останнього засідання Ради з національної безпеки та оборони попросив міністра закордонних справ Павла Клімкіна внести пропозиції про відкликання українських представників з координаційних органів СНД. Таким чином, відбувається остаточне прощання України зі Співдружністю незалежних держав ‒ організацією, яка 27 років тому мала, на думку одних своїх учасників, забезпечити цивілізоване розлучення колишніх радянських республік, а для інших була прообразом нової імперської держави.

Сьогодні можна з повною впевненістю сказати, що СНД розчарувала як одних, так і інших. Фраза Порошенка про те, що Україні нічого робити там, де всі дії координуються з країною-агресором ‒ мабуть, найбільш точна характеристика закінчення «цивілізованого розлучення» нецивілізованими методами. За роки свого існування СНД так і не вирішила конфліктів у Нагірному Карабасі, Придністров’ї, Абхазії, Південній Осетії. Навіть більше, миротворці СНД в Абхазії та Південній Осетії просто перетворилися на окупантів, що призвело до остаточного виходу Грузії зі складу Співдружності. А коли Росія напала на Україну й відрубала у цієї країни Крим, у Співдружності не знайшлося політичної волі, щоб засудити агресивні дії Москви, які порушують до того ж не тільки міжнародне право, а й документи самої СНД. Напевно, президент Порошенко має рацію: Україні в такій організації робити нічого.

СНД не стала ні інструментом розлучення, ні інструментом інтеграції. Вона перетворилася на порожнечу

Але й Кремль може бути розчарований. Як видно, з його планів обдурити своїх колишніх сусідів і втягнути їх в нову союзну державу під керівництвом російського президента теж нічого не вийшло. Для того, щоб змусити партнерів погодитися з цією безглуздою ідеєю, доводиться воювати або підтримувати етнічні та громадянські конфлікти на пострадянському просторі. За 27 років Росія перетворилася з метрополії на основний осередок дестабілізації ситуації на території колишнього СРСР. А на нестабільності імперії не збудуєш.

У результаті СНД не стала ні інструментом розлучення, ні інструментом інтеграції. Вона перетворилася на порожнечу. Навіть президентський клуб, у який виродилася організація наприкінці 90-х, більше не ухвалює жодних реальних рішень ‒ його постійними учасниками стали авторитарні правителі, які є представниками неефективних, деградуючих на очах структур державного управління. І будь-який крок у бік реформ і змін ‒ крок, що призводить до виходу з СНД. Так було з Грузією, так зараз відбувається з Україною, так може статися з Вірменією ‒ та й з усіма іншими теж.

Не можна до нескінченності перебувати в безперспективності й порожнечі.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

Оригінал – на сайті Крим.Реалії

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG