Доступність посилання

ТОП новини
16 Липень 2019, Київ 22:08

Солдат заявляє, що через старшину втратив селезінку, останній – заперечує


Солдати 45-ї артбригади розповіли про ситуацію на службі

Військовослужбовець-контрактник, 28-річний В’ячеслав Явний звинувачує старшого сержанта Сергія Ліпяніна у тому, що через нього втратив селезінку. Солдат наголошує, що старшина вдарив його у лівий бік під час заняття і від отриманої травми він потрапив у шпиталь. Інцидент трапився у 45-й окремій артилерійській бригаді, що тимчасово дислокується у Яворівському районі і проходить вишкіл на Яворівському полігоні в селі Старичі.

28-річний військовослужбовець В’ячеслав Явний, родом із Хмельниччини, проходить лікування у військовому госпіталі у Львові. Він показує пов’язку на животі і розповідає, що втратив селезінку після травми, яку отримав 17 липня під час занять у Старичах.

Солдат В’ячеслав Явний
Солдат В’ячеслав Явний
Я випадково на заняттях заснув і зайшов старшина Сергій Ліпянін, підійшов до мене і з боку вдарив. Лікарі сказали, що якби пізніше звернувся, то втратив би життя
В’ячеслав Явний

«Я випадково на заняттях заснув і зайшов старшина Сергій Ліпянін, підійшов до мене і з боку вдарив. Мені стало погано, мене відправили у санчастину, а там сказали, що нічого не сталось. На другий день начальник штабу забрав мене у Новояворівськ у лікарню. Я добу ходив із розірваною селезінкою, погано себе почував, лікарі сказали, що якби пізніше звернувся, то втратив би життя», – каже солдат.

Військовослужбовець півтори роки тому підписав контракт зі Збройними силами України і служить у 45-й окремій артилерійській бригаді, яка ще формується. Весь цей час військовослужбовці проходять вишколи на різних полігонах. Зараз бригада тимчасово дислокується у Яворівському районі і тут на місцевому полігоні особовий склад проходить навчання. Потерпілий солдат В’ячеслав Явний заявляє про те, що до нього командування ставилось дуже негативно, за порушення під час служби солдат давав хабарі, а також каже, що його залякували.

«Мені треба було до жінки у Київ поїхати, не хотіли відпускати, сказали дати гроші і тоді відпустять. Я кілька разів давав гроші, за весь час десь понад 7 тисяч гривень. А коли повернувся з Києва із запізненням, то мене зустріли начальник штабу майор Роман Глудик і старшина Сергій Ліпянін, вивезли у ліс і заставили копати яму. Це було Івано-Франкове, у лісі, біля дачного масиву. А потім сказали закопати і привезли у військову частину, забрали мої гроші з карточки. Я був один і мені ніхто б не повірив. А тепер я став інвалідом і мені та батькам пропонували зам’яти справу, щоб далі воно не пішло», – говорить військовослужбовець.

Солдат В’ячеслав Явний
Солдат В’ячеслав Явний

5 свідків бачили, що солдатові старшина наніс удар. Але прийшли начальник штабу і старшина, щоб цю справу закрити. Але вже не закриють, бо порушено кримінальне провадження
Микола Закордонець

Його слова один в один повторюють п’ятеро військовослужбовців із 45-ї окремої артилерійської бригади, які погодились на розмову у селі Старичі.

«Це було у вівторок, 17 липня, було заняття і старшина зайшов і вдарив В’ячеслава. 5 свідків бачили, що солдатові старшина наніс удар. А вже о 17:30 під час шикування В’ячеславу стало погано, втратив свідомість, його відвели у санчастину. Там записали, що солдатові погано через удар старшини. Але прийшли начальник штабу і старшина, щоб цю справу закрити. Але вже не закриють, бо порушено кримінальне провадження», – каже військовослужбовець-контрактник Микола Закордонець.

Його розповідь продовжує солдат, свідок інциденту Вадим Рудяк.

Солдат вхопився за бік, було чути і видно, що удар сильний. Нас було на заняттях 6 осіб
Вадим Рудяк

«Це було заняття у корпусі №2, солдат Явний приліг на парту, схиливши голову на руки, а проводив заняття лейтенант Берездецький. Зайшов старшина, побачив, що солдат лежить і вдарив його у бік. Солдат вхопився за бік, було чути і видно, що удар сильний. Ми промовчали всі, нас було на заняттях 6 осіб. О 17:30 нас постійно шикують і тоді солдат Явний сказав, що йому погано і втратив свідомість. Наша частина формується, начальство нас постійно принижує, стоїть на своєму, має до нас претензії. Так поступати не по-людськи. Солдат Явний став калікою і це просто ненормально», – говорить Вадим Рудяк.

Військовослужбовці розповіли, що їхній колега по службі В’ячеслав Явний не вміє за себе постояти, тому опинявся у центрі уваги командирів. На запитання, чому раніше не відстоювали слабшого солдата, чи доповідали про таке ставлення до підлеглих, відповіли, що писали рапорти і просили, щоб їх перевели в іншу військову частину. Військовослужбовці показали квитанції, які підтверджують, що рідні солдат надсилали гроші командирам. Тобто, вони заявляють, що за порушення під час служби, за що офіційно передбачено грошове стягнення з зарплати, вони певні відсотки платили старшим особам по службі.

Поліція порушила кримінальне провадження

Старший сержант Сергій Ліпянін відмовився від коментаря, зазначивши у телефонній розмові, що не розмовлятиме без адвоката. Він заперечив всі звинувачення потерпілого солдата В’ячеслава Явного і решти військовослужбовців 45-ї окремої артбригади.

Я спілкувався зі слідчими органами. Це все брехня і обман, що вони кажуть. Слідство з’ясує. Є різні люди і різні думки
Сергій Ліпянін

«Я спілкувався зі слідчими органами. Це все брехня і обман, що вони кажуть. Слідство з’ясує. Є різні люди і різні думки. Я не розумію, сам вражений, чого вони добиваються. Мені це не зрозуміло. Коли людина з давнішими синцями йде у санчастину і каже, що це я побив, що тут можна сказати», – сказав у телефонній розмові старшина Сергій Ліпянін.

Правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження за частиною 4 статті 426 – перевищення військовою службовою особою влади, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 7 років. Слідство у цій справі триває.

Військова служба правопорядку у Збройних силах України провела перевірку і матеріали скерувала у правоохоронні органи, інформує Міністерство оборони. За даними військової служби, встановлені факти зловживанням владою та службовим становищем військовими посадовими особами частини, в якій служить постраждалий військовослужбовець. Відтак, у разі доведення причетності будь-яких посадових осіб військової частини до цієї події, винні понесуть відповідне покарання, згідно з чинним законодавством, мовиться в офіційному повідомленні.

Потерпілий військовослужбовець В’ячеслав Явний зазначив Радіо Свобода, що готовий пройти тест на детекторі брехні.

Більшість українських військовослужбовців із різних військових формувань постійно зазначають у коментарях Радіо Свобода, що сьогодні найважливіше в українських Збройних силах змінити ставлення командуванню до підлеглих.

  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG