Доступність посилання

ТОП новини

Професійні військові з Росії і гарматне м'ясо: з кого складаються перший і другий корпуси?


Останки одного з двох військових, знайдених місією «Евакуація 200» поблизу селища Кримського у Луганській області, 10 червня 2016 року

День ВДВ в угрупованні «ДНР», що визнане в Україні терористичним, відзначають, як і в Росії, 2 серпня. Бойовики російських гібридних сил на окупованій частині Донеччини висловлюють упевненість, що володіють справжньою «крилатою гвардією». Принаймні, підрозділи у блакитних беретах на парадах в окупованих Донецьку і Луганську марширують. У реальності, війська, які стоять по той бік лінії розмежування, складаються як із професіоналів високого рівня, так і зі звичайного «гарматного м'яса», вважають експерти-розвідники. Російські військові грошима, залякуванням й іншими правдами і неправдами намагаються заманити кого завгодно на службу у військові корпуси російських гібридних сил. Але, найбільш боєздатні частини першого і другого військових корпусів – це кадрові російські військові і найманці з Росії, зазначають представники української розвідки.

Військові підрозділи угруповань «ЛДНР» складаються з першого і другого військових корпусів Росії. За даними української розвідки, за останні 2 роки їхня чисельність не змінилася і становить приблизно 35 тисяч осіб. Командний склад, експерти з високотехнологічної зброї, радники та інструктори – це кадрові професійні російські військові, їх більше від двох тисяч. Однак, в цих корпусах відчувається постійний брак особового складу, розповідають в Головному управлінні розвідки (ГУР). У соцмережах угруповання «ДНР» і «ЛНР» створили десятки сторінок і сотні акаунтів, на яких вони розміщують оголошення про набір на службу. На фото ставлять дівчат, щоб чоловіки звертали увагу, але оголошення пишуть з помилками, інколи і з нецензурною лайкою.

Місцеві ЗМІ окупованої території також постійно нагадують про набір на контракт. Цікавлять механіки-водії, люди, які мають хоч якесь уявлення про військову службу. На крайній випадок готові прийняти кого завгодно. Для початку обіцяють 15 тисяч російських рублів (це близько 6 з половиною тисяч гривень).

Але, навіть при дефіциті роботи в ОРДЛО, місцеві жителі не дуже поспішають на контракт до угруповань. Тому керівництво військових корпусів і комендатури, що складається із російських офіцерів, почали активно працювати над створенням так званого «мобілізаційного резерву», кажуть в українській розвідці.

Центр зайнятості у Донецьку, запис на службу до російських гідридних сил
Центр зайнятості у Донецьку, запис на службу до російських гідридних сил

У 2017-18 роках у примусовому порядку російські військові пропустили через полігони та навчальні центи близько 25 тисяч місцевих жителів, розповідає представник ГУР Міністерства оборони України Вадим Скібіцький. Він вважає, що в разі потреби, їх дуже швидко зможуть додати до тих 35 тисяч, які зараз налічують військові підрозділи російських гібридних сил на окупованій частині Донбасу.

Збори проводяться у примусовому порядку, люди не хочуть втратити роботу через те, що відмовляться від зборів
Вадим Скібіцький

«Російські військові, по-перше, уточнили резервний потенціал, по-друге, проводять заходи бойової підготовки з резервістами і, по-третє, проводять збори з резервістами. На 2-3 місяці викликають резервістів. Потім проводять з ними стройову, вогневу, тактичну, інженерну підготовку. Ці збори і навчання проводяться в примусовому порядку. Оскільки основа резервістів – це, як правило, робочі держпідприємств, люди не хочуть втратити роботу через те, що відмовляться від зборів», – розповідає Вадим Скібіцький.

Показові пропагандистські військові збори біля окупованого Донецька. Квітень 2017 року
Показові пропагандистські військові збори біля окупованого Донецька. Квітень 2017 року

Штурмові батальйони «Сомалі» і «Спарта» на 70% із найманців з Росії – розвідка

За даними української розвідки, найбільш боєздатні частини угруповань – це штурмові батальйони «Сомалі» і «Спарта», батальйони спецназу №1 і №3. Вони складаються на 70% із професійних підготовлених найманців із Росії, їх помічали на ділянках, де бойовики були найбільш активні. Крім найманців, на фронті постійно з'являються свіжі штатні російські підрозділи. Останні з артилерійського училища в Санкт-Петербурзі, про це свідчать результати розслідувань, розповів спікер міжнародного розвідтовариства InformNapalm Михайло Макарук.

Артилеристи, які закінчили училище в Санкт-Петербурзі, засвітилися на Донбасі, проходили там військову практику
Михайло Макарук

«Із Росії нагнали досить військової техніки, і зараз військові загострення виникають у зв'язку з тим, що приїжджають нові російські кадри, яких потрібно навчати. Наприклад, недавно артилеристи, які закінчили артилерійське училище в Санкт-Петербурзі, засвітилися на Донбасі. Грубо кажучи, вони там проходили військову практику. Також у військових ВНЗ Російської Федерації проходять навчання і терористи з «ДНР», – повідомив Михайло Макарук

Судячи з листування в соцмережах, серед бойовиків стало престижно служити у так званих «підрозділах МВС» окупованої території. Вони займаються підтримкою «правопорядку», мають стосунок до корупційних схем у комендатурі і внутрішнього тиску на цивільних, свідчать дані InformNapalm. У цих підрозділах у бойовика з'являється і «лівий» заробіток, і в бойових діях не береш участь. Місцеві бойовики торгують і зброєю через інтернет.

Маріупольський і Донецький напрямки, Світлодарський виступ – там, за даними розвідки, йде найбільш інтенсивна ротація, постійний підвіз паливно-мастильних матеріалів і боєкомплектів. У розвідці не виключають, що саме на цих ділянках російські гібридні сили можуть організувати прориви.

ОСТАННІЙ ВИПУСК ДОНБАС.РЕАЛІЇ

(Радіо Свобода опублікувало цей матеріал у рамках спецпроекту для жителів окупованої частини Донбасу)

XS
SM
MD
LG