Доступність посилання

ТОП новини

Global Hawk над Україною: яку інформацію збирають американські дрони на Донбасі та в Криму?


Апарат безпілотного літального комплексу ВПС США RQ-4 Global Hawk

У небі над Донбасом і над окупованим Кримом постійно фіксують рейси знаменитого американського безпілотника RQ-4 Global Hawk. Востаннє, за даними спостерігачів за такими військово-розвідувальними рейсами, такий політ здійснювався 12 березня цього року, до цього – 1 березня і 25 лютого 2019 року. З якою метою такі безпілотники літають над Україною – і чи діляться американські військові отриманими даними з українським Міністерством оборони?

Американські ВПС цю інформацію коментують скупо. У відповідь на запит Радіо Свобода вони повідомили лише, що «обов’язково координують із партнерами розвідувальні польоти ще до того, як їх здійснити», що «обмін даними відбувається», проте відмовилися коментувати деталі.

Тому кореспондент української служби Радіо Свобода обговорив цю тему з Майклом Карпентером, одним з найкращих американських військових і політичних експертів із питань України і Росії, у минулому – заступником міністра оборони США.

Майкл Карпентер, екс-радник віце-президента США часів Барака Обами Джо Байдена, колишній заступник міністра оборони США
Майкл Карпентер, екс-радник віце-президента США часів Барака Обами Джо Байдена, колишній заступник міністра оборони США

– Пане Карпентер, як би ви пояснили українцям, навіщо здійснюються ці польоти?

– Цей безпілотник – один з найкращих серед усього озброєння, яке тільки є у Сполучених Штатів. І тому надання (Сполученими Штатами – ред.) розвідувальних даних, які отримує такий апарат, – дуже серйозна перевага для України. Адже він надає «картинку» такого рівня, з яким мало що може зрівнятися. І той факт, що спостереження здійснюється в Україні, – думаю, сам по собі дуже важливий.

Це свідчить про дуже тісні робочі відносини між військовими США та їхніми українськими колегами.

Global Hawk
Global Hawk

– Серед експертів існує думка, що американські військові передають Києву лише частину цієї інформації, не весь масив даних. І що, мовляв, після інциденту в Керченській протоці варто було б збільшити обсяг того, чим діляться з Україною. Ви можете прокоментувати такі розмови?

Інформація дуже детальна і дозволяє розуміти, що відбувається у зоні конфлікту

– Я не можу заглиблюватися у специфіку: яка саме розвідувальна інформація передається. Але протягом останніх п’яти років завжди існував інтенсивний обмін розвідданими між Сполученими Штатами й Україною.

Конкретні параметри цієї інформації, думаю, мають значно менше значення у порівнянні з тим фактом, що такий обмін, як і раніше триває, і тим, що інформація дуже детальна і дозволяє розуміти, що відбувається у зоні конфлікту.

– Ви могли б пояснити, що саме бачить і фіксує безпілотник? Як ця інформація може допомогти українським військовим?

– Найчастіше передислокація російських військ за роки цього конфлікту відбувалася таємно, маскуючись, – таким чином, щоб українські військові та українська розвідка були не в змозі побачити, що відбувається – чи то підготовка до масштабного наступу, чи то до більш дрібних тактичних операцій.

І тому, якщо ви маєте дані такої розвідки, то вони дають повну картину того, що робить російська сторона, що роблять їхні ставленики в зоні конфлікту… Це означає, що українська сторона набагато краще підготовлена для того, щоб відповісти.

Global Hawk
Global Hawk

І ми бачили, що, наприклад, у Мар’їнці (на околиці окупованого Донецька – ред.) та в інших містах, коли Україна має ці розвіддані, вона здатна діяти, здатна протистояти російському переміщенню військ ще до того, як вони відбулися. І коли це вже трапляється – українці набагато краще підготовлені.

Зрозуміло, що завжди можна приховати щось від спостереження з повітря, адже погляд із висоти дає вам тільки певний тип інформації. Те, що приховано під землею, приховано під будівлями, – все також може бути прикриттям для підготовки військових операцій. Але якщо ми говоримо про велику кількість військ, якщо ми говоримо про танки і інші системи, які потрібні для великої наступальної операції, – це якраз ті речі, які Global Hawk із легкістю фіксує. І коли мова йде про збір розвідувальних даних і спостереження, про візуальне вивчення противника і місцевості , то тут цей безпілотник дійсно кращий із кращих у тому, яку саме інформацію ми можемо завдяки йому отримати.

Майкл Карпентер
Майкл Карпентер

– А що стосується Криму – там завдання відрізняється від місії на Донбасі? Те, що безпілотники контролюють окупований Крим – це радше сигнал Росії (мовляв, ситуація під міжнародним контролем), чи більше можливість отримати військову інформацію?

Росія у Криму дуже багато робить для флоту і щодо наземних систем оборони й ракетних систем, для зміцнення свого ядерного потенціалу

– Думаю, що це, безумовно, в першу чергу збір інформації. Але одночасно це також і політичний знак. І я думаю, такий моніторинг дуже важливий. У першу чергу для того, щоб зрозуміти, що робить Росія у Криму. Адже це українська територія!

І хоча Крим не є зоною активного військового конфлікту, Росія з військової точки зору дуже багато там робить. Я маю на увазі, і для свого флоту, і щодо наземних систем оборони й ракетних систем. Можливо, навіть для зміцнення свого ядерного потенціалу…

Це те, про що хочуть знати Сполучені Штати, і повинна знати Україна.

За даними російського сервісу PlaneRadar, який відстежує розвідувальні польоти біля кордонів Росії або біля меж тих територій, які Москва вважає «своїми» чи яким приділяє особливу увагу, 12 березня американський безпілотник RQ-4 Global Hawk протягом майже восьми годин спостерігав за зоною лінії контакту на Донбасі, після чого, вже під вечір, іще близько 3,5 годин патрулював біля узбережжя Криму і чорноморського узбережжя Росії. Того ж дня зранку біля узбережжя Криму кілька годин спостерігав літак радіоелектронної розвідки США RC-135V, а під вечір, паралельно з безпілотником, біля узбережжя Криму також працював американський протичовновий патрульний літак P-8A Poseidon.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG