Доступність посилання

ТОП новини

Диво від чеських винахідників – фарба, яка очищує сама себе


Наноматеріал винайшли ще на початку 2000-х, однак активно застосовувати почали лише кілька років тому

Брудні стіни й фасади будинків – це все в минулому. Принаймні для Чехії. Місцеві науковці винайшли нанофарбу, яка здатна очищувати себе самостійно. Диво-матеріал почали використовувати всього кілька років тому. І за цей час ним встигли пофарбувати одне невелике чеське містечко. Окрім самоочищення, фарба має ще й бактерицидні властивості і може нейтралізувати сморід.

На одному з перехресть кільцевої дороги у Празі можна помітити незвичайну захисну стіну. На ній є кілька квадратних зон, які відрізняються за відтінком. Але якщо придивитись ближче, можна зрозуміти: різниця не у кольорі, а у кількості бруду.

Працівник Асоціації промисловості нанотехнологів Чехії демонструє зони, пофарбовані нанофарбою 4 роки тому
Працівник Асоціації промисловості нанотехнологів Чехії демонструє зони, пофарбовані нанофарбою 4 роки тому

«Чотири роки тому мої колеги вирішили пофарбувати стіну біля дороги, адже тут велика кількість машин, які щодня випускають у повітря токсичні речовини, що осідають на стінах вуличних фасадів», – розповідає Павел Малуш, працівник Асоціації промисловості нанотехнологів Чехії.

Всю стіну пофарбували звичайною фарбою. І лише декілька квадратів – нанопокриттям. За цей час основна частина огорожі забруднилась під дією бруду й токсичних речовин, що їх викидають машини. Зони, які вкрили нанофарбою, – лишились чистими. «Коли на цю поверхню у квадраті світить сонце, ультрафіолетове випромінення потрапляє на кристали оксиду титану, і починає відбуватися фотокаталітичний процес. Молекули шкідливих речовин просто знищуються», – продовжує Малуш.

Ян Прохазка винайшов наноматеріал зі своїм сином у 2003 році
Ян Прохазка винайшов наноматеріал зі своїм сином у 2003 році

Унікальне відкриття наноматеріалу ще в далекому 2003 році зробив науковець Ян Прохазка разом зі своїм сином. Вчені винайшли унікальний тип сполучення речовин, який дозволив створити нанокристали, що створюють бар’єр для шкідливих речовин. І, зрештою, здатні очищувати себе під дією сонячного світла (ультрафіолету).

Празька лабораторія, де тестують нанопокриття
Празька лабораторія, де тестують нанопокриття

Але до масового виробництва нанопокриття дійшло не так давно. В одному з дослідницьких центрів Праги, де фарбу виробляють, існує спеціальний цех для тестувань. «Ми використовуємо органічний пігмент, який є аналогом бруду. Накладаємо його на дощечку, з обох боків. Ось ця частина пофарбована нанофарбою, на ній ми і побачимо дію фотолітичного ефекту, в процесі якого бруд і буде розкладатися та зникати. Так само, як і атмосферний бруд, який осідає на фасадах будинків», – розповідає засновник компанії з виробництва нанофарби. Тест триває всього 30 хвилин. За цей час рідина, нанесена на дощечку із нанопокриттям, практично вся зникає.

Одним із перших місць, де фарбу вирішили випробувати у великому масштабі, стало місто Пасков, що неподалік чесько-польсько кордону. «В нашому регіоні чимало важкого промислового виробництва. Ще й із польської сторони повітря доносить різні шкідливі речовини. Тож штукатурка доволі швидко темніє», – розповів Радіо Свобода мер Паскова Петр Бадюра.

Першим у Паскові нанофарбою пофарбували місцевий замок
Першим у Паскові нанофарбою пофарбували місцевий замок

Одним із перших об’єктів тут пофарбували стіну й фасад місцевого замку. І за три роки, за словами Бадюри, вона лишилася такою ж: «Нам вдалося отримати первісний вигляд. Такими вони залишаться ще досить довго, і все завдяки нанопокриттю, який захищає їх від лишаю та бруду».

Однак, окрім косметичних властивостей, покриття ще й має бактерицидні. В одному з дитячих садочків Паскова його намастили на стелю. Через те, що фотокаталітичний процес відбувається лише під дією ультрафіолету, на стінах встановили додаткові лампи із цим випроміненням: «Ми влаштували дослідження, яке тривало рік. Ми спостерігали за кількістю хворих дітей у групі із звичайною стелею та у групі, де стеля була пофарбована спеціальним покриттям. Результати були разючими. У цій групі захворюваність виявилася значно нижчою».

Під дією сонячного світла фарба здатна вбивати бактерії. Її використали в одному з дитячих садочків Паскова
Під дією сонячного світла фарба здатна вбивати бактерії. Її використали в одному з дитячих садочків Паскова

​Окрім промислового використання, нанофарбі знайшли й більш популярне. Наприклад – нею фарбують домівки для домашніх улюбленців. Бо, окрім всього іншого, фарба здатна ще й нейтралізувати запах: «Це, наприклад, котячі туалети, стіни яких зсередини пофарбовані нашою фарбою, а також встановлена ультрафіолетова лампа. Тож, коли ваш улюбленець захоче скористатись туалетом, після нього не залишиться жодного неприємного запаху», – розповідає засновник компанії з виробництва фарби.

Нанофарбою фарбують туалети для домашніх улюбленців
Нанофарбою фарбують туалети для домашніх улюбленців

За словами винахідників, нанопокриття поки не користується особливою популярністю в Чехії. Натомість воно досить популярне за межами країни. Наприклад, такою фарбою вкрита стеля аеропорту у Лас-Вегасі. А маленька мрія компанії – пофарбувати Білий дім у Вашингтоні.

  • Зображення 16x9

    Сергій Стеценко

    Приєднався до Української редакції Радіо Свобода в Празі у березні 2018 року. Телевізійний журналіст, документаліст та сценарист. До команди Радіо Свобода працював кореспондентом та автором спецпроєктів на телеканалі СТБ. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка. В професії – з 2007 року.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG