Доступність посилання

ТОП новини

Під час карантину в Україні знизився рівень злочинності – поліція


Поліція патрулює вулиці в Оболонському районі міста Києва, 24 березня 2020 року
Поліція патрулює вулиці в Оболонському районі міста Києва, 24 березня 2020 року

Під час карантину в Україні знизився рівень злочинності. Це стверджувала в інтерв’ю Радіо Свобода начальник управління комунікації Нацполіції Оксана Блищик. Водночас вона спростувала інформацію, яку розповсюджують у соцмережах про дезінфекторів-шахраїв під час карантину. Шахраї активізувалися не в офлайні, а в інтернеті, констатувала Оксана Блищик. Йдеться про розповсюдження фейків із метою поширення паніки. Від початку карантину кіберполіція заблокувала у соцмережах вісімдесят фейків про коронавірус. Вирішується питання щодо притягнення до відповідальності 24-х осіб.

– У соцмережах є дописи, що під час карантину в Україні нібито активізувалися шахраї. Зокрема, пройдисвіти в уніформі комунальників буцімто відвідують домівки, особливо літніх людей, і стверджують, що здійснюють дезінфекцію проти коронавірусу. І якщо двері відчиняють, злочинці розпилюють сльозогінний газ й користуючись безпорадністю своїх жертв, обкрадають квартири. Це брехня?

– Ви навіть не можете усвідомити, наскільки ми зараз відчуваємо інформаційні атаки. Бо доводиться спростовувати подібну фейкову інформацію. На жаль, дійсно, з упровадженням карантинних заходів завжди активізуються шахраї. Але на щастя ми поки не фіксуємо таких правопорушень, коли під виглядом представників епідеміологічних служб зловмисники потрапляють у помешкання людей, застосовують газ або іншим чином завдають шкоди жертвам, щоб їх обікрасти. Таких випадків наразі немає.

Ви навіть не можете усвідомити, наскільки ми зараз відчуваємо інформаційні атаки

Але робота поліції зараз – профілактикувати, роз’яснювати людям. Бо навіть якщо зловмисники не збиралися вдаватися до подібних дій, прочитавши такі «новини» в інтернеті, вони можуть спробувати. І наше основане завдання – працювати з людьми середнього віку. Чому це наша основна категорія? Тому що ці люди як правило мають дітей і водночас мають батьків поважного віку. А саме діти й пенсіонери – особливо вразливі як правило до дій шахраїв. Це стосується того, наприклад, що невідому людину вони можуть пустити до помешкання, віддати їй якісь цінності, або придбати щось через інтернет за привабливою ціною (тут маються на увазі діти і підлітки). Саме тому ми спрямовуємо свою профілактичну роботу на цих людей. Ми закликаємо бути пильними і не вестися на дії шахраїв, якщо така ситуація виникне.

Ми закликаємо бути пильними і не вестися на дії шахраїв

Водночас звісно ми дуже багато інформації моніторимо в інтернеті. Ми робимо все для оперативного спростування фейків. Кіберполіція, яка займається інтернет-гігієною, запустила спеціальну телефонну лінію, щоб люди могли переконатися у правдивості певної інформації, яка викликає сумніви, щоб їм могли викрити фейки.

З іншого боку, ми намагаємося швидко встановлювати особи, які розповсюджують такі інформацію. І можу вам сказати, що від початку карантину кіберполіція заблокувала вісімдесят таких повідомлень.

– Про що саме була ця заблокована інформація?

– Передусім йдеться про неправдиву інформацію щодо поширення коронавірусу, яка сіє паніку. Також маю на увазі інформацію про продаж антисептиків, медичних масок. Є й особи, притягнуті до відповідальності. Наприклад, у Київській області виявили молодого чоловіка, який через оголошення на інтернет-сайті продавав тести з виявлення зараження на коронавірус. За один такий «тест» він хотів отримати плату в 300 гривень.

За один такий «тест» він хотів отримати плату в 300 гривень

По-перше, ці «тести» не мали жодних сертифікатів, ми жодним чином не можемо підтвердити їхню достовірність і ефективність. По-друге, вони можуть бути бракованими і показати нібито позитивний результат (можна собі уявити, як це сприйме «протестована» людина). Виявляємо й інший різновид шахрайства під час поширення коронавірусу. Пропонують медичні маски й санітайзери за доволі привабливою ціною. Але вимагають передоплату. Якщо вона надходить, покупець так і не отримує запропонованого товару. Також, як я уже сказала, відстежуємо інформаційні вкиди, яких стає все більше.

Кількість інформвкидів зростає

При цьому наголошу, що не тільки поліція несе відповідальність за виконання карантинних заходів. Це – спільне завдання всіх органів державної влади.

– А загалом – як коливається рівень злочинності в Україні під час карантину (його оголосили 12 березня, поки що до 3 квітня)?

– Зараз у нас не відчувається, слава Богу, зростання рівня злочинності. Навпаки, якщо говорити про деякі види вуличної злочинності, відбувається зниження її рівня. Звісно, це можна пояснити посиленими патрулями, як несуть службу, особливо у великих містах України. Патрулів стало значно більше.

Патрулів стало значно більше

І їхнє завдання – не просто охорона правопорядку, а саме недопущення паніки, допомога людям. Адже зараз для всіх головне завдання – зберегти себе і зберегти своїх рідних.

– А ці фейкові вкидання, щоб сіяти панку з приводу поширення коронавірусу – це всередині України розповсюджують, чи з боку інших держав, можливо Росії?

– З тих осіб, які ми встановили, це – громадяни України. І як правило, коли ми їх установлюємо, ми проводимо з ними профілактичні бесіди з приводу шкідливості такої інформації. І більшість з цих людей видаляють таку фейкову інформацію, інформацію із соцмереж та інших інформмайданчиків. Але є 24 особи на цей момент, які категорично відмовилися це робити (видаляти розповсюджувані ними фейки – ред).

На них складаються адміністративні матеріали, які передають до суду

На них складаються адміністративні матеріали, які передають до суду. Тут варто зазначити, що не всі з умислом поширюють фейки. Часто буває так, що подивився якусь панікерську інформацію про коронавірус і став сам розповсюджувати її. Тому й потрібна профілактика. Водночас, ми розуміємо, що країна-агресор сусід може використовувати цю ситуацію для дестабілізації становища в Україні.

– Тобто, саме з боку Росії таких фактів розповсюдження фейків щодо поширення в Україні коронавірусу на сьогодні немає?

– Така робота проводиться разом зі Службою безпеки України. (Подробиць речниця поліції з приводу цього наводити не стала).

– В Україні не виключене запровадження надзвичайного стану заради протидії поширенню коронавірусу. Так, на сьогодні рішення про надзвичайний стан не ухвалене. Але якщо до цього все-таки дійде, наскільки поліція готова його забезпечувати? Наскільки вистачить її потенціалу для виконання такого рішення, якщо його ухвалять?

– Ви розумієте, що в багатьох регіонах уже введені надзвичайні ситуації. Так, це не надзвичайний стан, але це – більш жорсткі заходи. Це по-перше.

У багатьох регіонах уже введені надзвичайні ситуації

А по-друге у нас уже діють контрольно-перевірочні пости. Як правило вони розташовані на в’їздах в області та на в’їздах в обласні центри. Так, ми повинні виконувати рішення кабінету міністрів щодо карантинних заходів, тобто зокрема стосовно обмеження міжміських перевезень, обмеження перевезень у містах. На прикладі Києва це всі бачать. Поліція в цілому забезпечена необхідним для реалізації карантинних заходів.

– І як працюється поліції тепер на міському транспорті в Києві? У соцмережах постять відео, де зафіксовані конфлікти між поліцейськими і пасажирами…

– Хочу вам сказати – якщо в перший день цих обмежень, у понеділок, ще були певні непорозуміння, то надалі ситуація стала в принципі вже спокійною.

Люди вже спокійно реагують на те, що треба пред’являти спеціальну перепустку та інші документи, які підтверджують право людини пересуватися міським транспортом в умовах карантинних заходів.

Люди вже спокійно реагують на те, що треба пред’являти спеціальну перепустку

До речі, ми заблокували один із інтернет-ресурсів, де продавали такі пропуски за сто гривень кожен. Ми виявляємо особливу пильність у цьому плані й перевіряємо не лише спеціальну перепустку, а інші документи, які доводять, що пасажир дійсно працює на стратегічному підприємстві, або це лікар, або це правоохоронець, або це нацгвардієць наприклад. При всіх перевірках намагаємося бути максимально чемними і водночас ретельними, наполегливими.

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG