Доступність посилання

ТОП новини

Балкани


Балкани

Прага, 26 квітня 2001 – З огляду на триваюче напруження на території колишньої Югославії і на результати недавніх парламентських виборів у Чорногорії - тема Балкан не сходить зі сторінок західних газет.

Газета «Інтернешанел геральд трібюн» містить коментар колишнього міністра закордонних справ Австралії, а тепер голови міжнародної групи із кризових ситуацій Ґарета Еванса у справі недільних виборів у Чорногорії. На думку автора, результати виборів залишають Югославію у стані агонії. Вибори поділили Чорногорію, другу крім cамої Сербії республіку Югославської федерації, на два табори. Тим часом між обома республіками теж нема взаєморозуміння і, як виглядає, нема перспектив на досягнення копромісу. Стара югославська конституція, ухвалена за часів Мілошевича 92-го року, не відповідає вимогам сучасної демократичної держави. Вона також не передбачає вирішення проблем двох мільйонів етнічних албанців краю Косово, який формально ще залишається частиною Сербії, проте є під адміністрацією ООН. Зв’язки Сербії з Косовом і Чорногорією автор вважає безконечною проблемою південно-східної частини Європи. Поки ця проблема залишатиметься невирішеною, вважає автор, регіон залишатиметься під впливами екстремістів і відлякуватиме іноземних інвесторів від вкладання грошей у розбудову згаданих країн. Таким чином, веде далі автор, усунення Мілошевича від влади ніскільки не зменшило напруження на Балканах. Поділеною і розсвареною залишається також Боснія. Навіть досі порівняно спокійна Македонія опинилася на порозі громадянської війни. Нині Бєлград пропонує збереження певної форми Югославської федерації або вільної конфедерації без чіткої центральної влади. Проте, як зазначає на закінчення автор, навіть якщо Чорногорія погодиться на такий варіант, знайти компроміс з етнічними албанцями краю Косово навряд чи вдасться.

Тим часом газета «Уолл стріт джорнел» містить коментар соціолога Чарльза Москоса, який порушує справу можливого виведення з Балкан американського миротворчого контингенту, як раніше пообіцяв президент Буш. Такий крок, як вважає коментатор, міг би підірвати мораль миротворчих сил на Балканах. Тому ця тема і далі залишається предметом дискусій серед представників групи з питань національної безпеки США, особливо після того, як міністр оборони Рамсфельд порушив справу виведення американських миротворців із єгипетської частини Сінайського півострова.

Балканські проблеми порушує низка інших європейських та американських газет. Коментатори наголошують на потребі вжити радикальних заходів для того, щоб врешті принаймні припинити міжетнічну ворожнечу і збройні сутички, а вже потім шукати грунту для компромісу.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG