Доступність посилання

ТОП новини

Найвільніша преса в Східно-Центральній Європі


Найвільніша преса в Східно-Центральній Європі

Вільнюс, 4 травня 2001 — Литовський провідний часопис "Lietuvos rytas" в п'ятницю редакційну статтю присвятив темі свободи преси. 3-го травня в десятий раз відзначено Всесвітній день свободи преси. В понеділок Литва відзначатиме день Повернення преси, мови і книги. 7 травня 1904 року було скасовано заборону вживати литовський алфавіт, яка мала чинність протягом чотирёх десятиліть. Протягом сорока років при царській владі в Литві книжки литовською мовою можна було друкувати лише російськими літерами, а надрукована литовською абеткою література розповсюджувалася книгоношами нелегально зі Східної Прусії, де була так звана Мала Литва. Тепер, через короткий строк після відновлення незалежності, свобода преси і слова в Литві стала зразком для інших країн. Так висловився підчас зустрічи з президентом Валдасом Адамкусом голова ради трансляторів США Марк Натансон. Експерти американської організації "Freedom Forum" литовські засоби масової інформації назвали найвільнішими в Східно-Центральній Європі. Західні спеціалісти добре оцінюють литовський закон про інформування суспільства.

Політики в Литві неодноразово намагалися приборкати журналістів. Збиралися узаконити штрафи необмеженого розміру. Якщо не теперішня норма в законі про інформування суспільства, якою передбачається не більший від 10 тисяч літів (2,5 доларів США) штраф для відшкодування моральної шкоди, навіть в разі випадкової помилки часопис, радіостанція чи телеканал по суті стали би залежними від волі судді, який розглядає справу. В Литві чимало служителів Феміди, які мають зуб проти преси, бо вона критично оцінює їхню роботу. Ніхто не оберіг би від спокуси призначати мільйонні штрафи, якщо законом оце не заборонялося би. Для багатьох видань, котрі слабкі економічно, це значило би банкрут.

Поміж владою і пресою завжди існує декотре напруження. В демократичному суспільстві інакше і не може бути, бо призначення преси – доглядати за політиками. Тим часом в 26 країнах світу минулого року загинуло 52 журналісти підчас виконування професійного обов'язку, понад 80 було ув'язнено. 6 журналістів загинуло в Росії. Велику небезпеку для свободи преси в Росії створють намагання влади під правовими та фінансовими приводами взяти під державний контроль всі незалежні ЗМІ. Ще гірше стан в Білорусії, де не залишилося радіостанцій і телеканалів, які не контролюються владою. Критично демократичний світ ставиться і до стану преси в Україні. Навіть сам президент оцієї країни Кучма обвинувачується в зникненні і вбивстві знаного українського журналіста Гонгадзе. В останні роки в оцих країнах і декотрих інших країнах Східної Європи свобода преси дедалі більше обмежується.

Свободи преси і слова не буває за багато, говориться в редакційній статті часопису " Lietuvos rytas ", бо ніколи не може бути за багато права знати, що діється в країні і на світі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG