Доступність посилання

ТОП новини

До подій на Близькому сході


До подій на Близькому сході

Прага, 21 травня 2001 - Протягом кількох останніх днів ситуація на палестинських територіях кардинально погіршилася. Після чергового терористичного акту минулої п’ятниці в ізраїльському місті Нетаня, унаслідок якого шестеро людей загинули і близько ста були поранені, Ізраїль провів серію відплатних ударів проти палестинських об’єктів передусім у секторі Газа.

Останнього удару по палестинських об’єктах у секторі Газа Ізраїль завдав у понеділок. Прицільним вогнем із гелікоптерів і танків, а також ракетами знищено низку будівель палестинської поліції і керованої Арафатом організації Фатах. Крім того в понеділок заступник міністра оборони Ізраїлю перестеріг перед можливим скасуванням палестинської автономії й усуненням від влади Арафата, якого звинувачують у продовженні останньої хвилі конфронтації від вересня минулого року, а також у втраті контролю над палестинськими екстремістськими угрупованнями. Акредитовані в Єрусалимі журналісти, посилаючись на ізраїльське радіо, повідомляють, що значна частина кабінету міністрів розглядають скасування палестинської автономії й усунення Арафата неминучим. Хоча інші офіційні особи, зокрема член парламенту від партії праці й один з авторів угоди з палестинцями, підписаної 93-го року в Осло, закликав продовжити переговори з Арафатом.

Згідно з повідомленнями, ізраїльські керівники побоюються нових можливих терористичних актів, тому по всій території Ізраїлю посилено заходи безпеки. У неділю прем’єр-міністр Шарон заявив, що Ізраїль продовжуватиме відплатні акції і вживатиме всіх наявних засобів для захисту мирного населення. Він відкинув міжнародну критику за бомбардування палестинських обєктів у секторі Газа і на західному березі Йордану, заявивши, що відновлення мирних переговорів можливе лише після цілковитого припинення терористичних актів і насильства з боку палестинців.

Тим часом останні ізраїльські відплатні удари осудили Сполучені Штати, Європейський союз, а також арабські країни. Найгостріша критика надійшла з боку арабських лідерів, які в суботу закликали арабські країни розірвати будь-які контакти з Ізраїлем. Нормальні дипломатичні зв’язки з Ізраїлем підтримують лише Йорданія і Єгипет, які свого часу підписали з Ізраїлем мирні угоди. Однак, у зв’язку з останніми подіями, президент Єгипту Мубарак надіслав Президентові США Бушу листа, в якому він закликає докласти зусиль до припинення ескалації конфлікту. Європейські лідери теж закидають адміністрації Буша, що вона не докладає достатніх посередницьких зусиль до припинення насилля на палестинських землях. Тим часом американські офіційні особи теж осудили останні ізраїльські удари і закликали обидві сторони припинити насильницькі дії і відновити переговори. Віце-президент США Чейні заявив у неділю, що Ізраїль повинен припинити вживати проти палестинців зброю й устаткуванння американського виробництва, зокрема літаки Ф-16. Згідно з повідомленнями держдепартаменту США, держсекретар Пауел у вівторок або пізніше має намір відвідати Близький схід або зустітися з ізраїльським і палестинським лідерами у Європі.

Крім того в понеділок у Нью-Йорку оприлюднено звіт міжнародної комісії, яку очолив колишній сенатор Мічел і яка досліджувала причини вибуху останньої хвилі насилля на палестинських територіях, яка триває вже 8 місяців. Серед іншого комісія Мітчела пропонує ізраїльським керівникам припинити дальше будівництво єврейських поселень на палестинських землях.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG