Доступність посилання

ТОП новини

НАТО і програма протиракетної оборони США. Розширення ЄС і сільна європейська валюта


НАТО і програма протиракетної оборони США. Розширення ЄС і сільна європейська валюта

Прага, 31 травня 2001 – Західна преса продовжує коментувати розбіжності в союзі НАТО, які постали між Сполученими Штатами і їхніми європейськими союзниками із приводу американської програми протиракетної оборони. Оглядачі коментують також деякі проблеми розширення Європейського союзу на Схід і перехід на спільну валюту євро від почтаку наступного року.

Коментуючи нараду міністрів закордонних справ країн НАТО і Європейського союзу, яка закінчилася в Будапешті, газета «Нью-Йорк таймс» у редакційній статті наголошує на тому, що європейські міністри не прийняли аргументів держсекретаря США Пауела у справі програми протиракетної оборони, яка мала б забезпечити й оборонні потреби європейських країн. Європейські лідери побоюються, веде далі газета, що розробка систем протиракетної оборони може підірвати угоду про контроль над стратегічними озброєннями і викликати поновне напруження країн НАТО з Росією. У зв’язку з цим, як вважає газета, адміністрація Буша повинна продовжити консультації із союзом НАТО і Росією і таким чином вияснити свої позиції.

Коментатор газети «Уолл стріт джорнел» Джессіка Фуґейт порушує інший аспект взаємин США з європейськими союзниками у рамках союзу НАТО. Адміністрація президента Буша наполягає на якнайшвидшому розширенні НАТО на Схід. На думку оглядачки, якщо президентові Бушу не вдасться домогтися успіху у цій справі, Північно-Атлантичний оборонний союз може опинитися під загрозою (упадку).

Тему розширення союзу НАТО на Схід порушує і європейська преса. Швейцарська газета «Нойє цюрхер цайтунґ» наводить слова прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана під час наради міністрів закордонних справ НАТО в Будапешті. За його словами, НАТО має моральний обов’язок охопити ті країни, які, за його словами, свого часу «опинилися не по правильному боці залізної куртини». При цьому газета підкреслює, що Польщі, Угорщині і Чеській республіці було порівняно легко вступити до союзу НАТО, проте у стосунку до інших крїн-кандидатів лідери оборонного союзу мали б спочатку прийти до згоди. Як передбачає газета, ця проблема мала би стати на порядку денному самміту лідерів країн НАТО у Празі.

Розширення Європейського союзу на Схід теж залишається у центрі уваги західних коментаторів. Залучення нових членів із країх Центральної Європи до ЄС ірландська газета бачить, як забезпечення демократії у цих країнах, які у складі Європейського союзу зможуть досягти і більших економічних успіхів

На закінчення варто навести іще одну проблему, перед якою стали країни Європейського союзу. Від початку наступного року 11 з них переходять на спільну валюту євро і остаточно вилучать з обігу свої національні валюти. Британська газета «Файненшл таймс» у редакційній статті порівнює цю проблему із деякими панічними побоюваннями компютерних фахівців на переломі нинішнього тисячоліття, тобто 1 січня 2000-го року – зачинені банки, зриви у праці підприємств громадського обслуговування, паніка серед клієнтів. Тим часом усе відбулося без проблем. Однак, газета перестерігає, що нова валюта євро може бути не надто популярна в окремих країнах і це може підірвати пізніше довір’я до неї з боку інвесторів. Освітня підготовка населення, як зазначає на закінчення газета, тут є надзвичайно важлива. Уряди мали б переконати людей , що перехід на нову валюту, це не причина для побоювань, а радше для святкового відзначення.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG