Доступність посилання

ТОП новини

Самміт ГУУАМ в Ялті


Самміт ГУУАМ в Ялті

Ялта, 7 червня 2001 - Головним підсумком Ялтинської зустрічі президентів Грузії, Узбекистану, України, Азербайджану і Молдови стало організаційне оформлення досі неформального обє’днання ГУУАМ. Втім, у Хартії, підписаній учасниками зустрічі, слово “організація” не зустрічається жодного разу.

Дводенний самміт глав держав – членів об’єднання ГУУАМ показав, що попри свою чотирилітню історію, ця організація перебуває лише на початку свого інституювання. Як заявив у Лівадійському палаці, де проходило пленарне засідання самміту, президент України Леонід Кучма, ухвалення Ялтинської Хартії відкриває шлях на перетворення ГУУАМу у міжнародну організацію. Ухваливши цю саму Хартію, яку журналісти вже називають статутом ГУУАМу, а також Конвенцію про взаємне надання допомоги з консульських питань і Підсумкове комюніке, президенти 5 країн, водночас, відклали ухвалення ще одного документу, ініційованого українською стороною – Угоди про створення зони вільної торгівлі. На цьому наполягли президенти Молдови й Узбекистану Володимир Воронін та Іслам Карімов. Останній заявив, що деталі угоди мусять проробити експерти, тож, Леонід Кучма повідомив на прес-конференції: (*)

- Ми обговорили питання, пов’язані зі створенням зони вільної торгівлі, підкреслили важливість завершення роботи над проектом Угоди про зону вільної торгівлі з метою наступного її підписання, - уточнив президент України.

Як стало відомо, саме Володимир Воронін наполіг на тому, щоб з тексту Хартії було вилучено слово “організація”, однак, він погодився на пропозицію України, щоб об’єднання ГУУАМ мало свою організаційну структуру. Тож, згідно з Хартією, вищим органом ГУУАМу є щорічна зустріч глав держав, виконавчим – засідання міністрів закордонних справ, а робочим – Комітет національних координаторів.

В Хартії однією з головних цілей ГУУАМу названо “розвиток та ефективне використання транспортно-комунікаційних магістралей і відповідної інфраструктури”, що знаходиться на території цих країн, а також “зміцнення регіональної безпеки в усіх сферах діяльності”. І головуючий на засіданні Леонід Кучма, й інші учасники самміту на прес-конференції усіляко наголошували на економічному характері нової організації, відкидаючи навіть підозру, що ГУУАМ може комусь загрожувати. Каже Леонід Кучма: (*)

- Я хочу підкреслити, і це наша спільна думка – всіх президентів, що ми не ставимо перед собою за мету – створення навіть у перспективі якогось військово-політичного утворення. Це виключено, але політичні консультації і всередині ГУУАМу, і з Європейським Союзом, і з ООН – вестимуться, - заявив президент України. Судячи з ревернсів на адресу Російської Федерації, які лунали з уст лідерів 5 країн, навіть попри те, що росіян так і не запросили на самміт в якості спостерігачів, дух великого сусіда і старшого брата, здається, витав у колишньому палаці останнього російського імператора. Кожен президент вважав за потрібне заявити на прес-конференції, що ГУУАМ не спрямований проти Росії. Водночас, грузинський та український лідери Едуард Шеварнадзе і Леонід Кучма, які днями зустрічалися з високопоставленими представниками американської адміністрації, заявили, що Сполучені Штати підтримують такі інтеграційні процеси в рамках ГУУАМу і поділяють високі оцінки їхніх перспектив.

Як заявив Леонід Кучма, столицею цього нового міжнародного об’єднання обрано Ялту і за рік саме тут відбудеться наступна зустріч глав держав – членів ГУУАМу.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG