Доступність посилання

ТОП новини

Українці воюють один із одним на Балканах?


Українці воюють один із одним на Балканах?

Прага, 17 серпня 2001 ― Ледь не щодня у репортажах західних інформагентств із Македонії з’являються повідомлення про те, що українці беруть участь у бойових діях на боці македонського уряду. Офіційний Київ про це, звісно, нічого не знає.

Ба більше. Останнім часом дійшло до того, що українці почали воювати проти українців. Принаймні саме це заявив Радіо Свобода Тім Ріплі, кореспондент авторитетного британського журналу Jane’s Defense Weekly, який щойно повернувся з Македонії:

“3 липня македонський гелікоптер, яким керували українські пілоти, помилково бомбардував позиції миротворчого контингенту Кейфор у Косови, у складі якого також служать українські миротворці. Під час цієї атаки було поранено одну цивільну особу”.

А чому вони опинилися в Косові?

“Бо загубилися вночі. Македонський гелікоптер Су-24 перелетів до Косова та випустив ракету по селу, де також були миротворці”.

Британський журналіст переконаний, що це були саме українці. Самі македонці, на його думку, просто не змогли би так швидко навчитися керувати технікою, яку раніше їм продала Україна.

Якщо ця інформація достовірна, то українці воюють у Македонії як найманці, бо офіційно українська влада стверджує, що лише співпрацює з македонським урядом у військовій сфері. На запитання Радіо Свобода, чи не суперечить це українському законодавству, речник міністерства закордонних справ України Валерій Джигун відповів: “Якщо вони воюють як найманці, то це дійсно суперечить. У нас не можуть бути найманці”.

Зі свого боку, британський журналіст Тім Ріплі каже, що таким фактам не треба дивуватися: “Існує давня традиція, коли українці беруть участь у збройних конфліктах за гроші: у Шрі Ланці, Еритреї, Ефіопії, Сьєра Леоне. Там, де продається українське обладнання, звичайно, з’являються і люди, які хочуть заробити гроші застосуванням зброї”.

При цьому Тім Ріплі рішуче відкидає популярну в Україні тезу, що Україна є конкурентом Заходу на ринку зброї в Македонії, і нібито через це західні держави змусили українську владу призупинити поставки важкого озброєння до цієї держави. “Політика НАТО і Європейського Союзу полягає в тому, щоб не продавати такі види зброї тим державам, де поганий стан дотримання прав людини”, – зазначає британський оглядач.

Тим часом довкола українців на Балканах назрів ще один конфлікт. Представники Албанської Національної Армії звинуватили солдатів польско-українського батальону в Косові у провокуванні албанських бойовиків. “Ми взагалі не хочемо бачити слов’ян на кордоні Македонії і Косова”, – заявив один із лідерів албанських бойовиків. Але українські військові не бачать тут проблеми. Сьогодні в інтерв’ю Радіо Свобода військовий аташе України в Польщі наголосив, що жодних провокацій не було. “Це чисто психологічний момент. І, звичайно ж, ніхто через це не має наміру виводити батальйон із Балкан”, – каже Леонід Кукурудза.

А в Македонії, незважаючи на мирні домовленості, сутички між урядовими військами та албанськими повстанцями тим часом тривають.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG