Доступність посилання

ТОП новини

Якщо Лукашенко залишиться, я поїду – передвиборчі настрої в Білорусі


Якщо Лукашенко залишиться, я поїду – передвиборчі настрої в Білорусі

Прага, 6 вересня 2001 ― Молоді білоруси не бачать свого майбутнього в одній країні з президентом Лукашенком – цій темі присвячує статтю російський англомовний щоденник Москоу Таймс. У своїй редакційній статті це ж видання закликає Кремль не підтримувати Мінського диктатора, бо білоруси, які прагнуть демократії і не матимуть підтримки Росії, будуть змушені дивитися тільки на Захід, як це вже сталося у Сербії.

Сергій Сєрєбряков, білоруський комп’ютерник із Мінська, точно знає, що він робитиме, якщо президент Олександр Лукашенко виграє вибори, намічені на цю неділю. «Якщо він виграє, я поїду звідси», говорить молодий білорус в інтрев’ю російському англомовному часопису Москоу Таймс. Більшість друзів, приятелів та колишніх однокурсників Сергія вже покинули Білорусь, і така ситуація не лише у столиці, але і у менших містах Білорусі, у Бобруйську, Вітєбську чи у Гродному.

Країну покидають в основному молоді та освідчені люди. «Ті, хто має трохи грошей та вищу освіту виїжджають», - говорить 23х літня Аня Горень із Бобруйська, що у 140 кілометрах від Мінська. «В осоновному вони шукають кращого життя, але багато з них виїжджає, бо вони хочуть жити у країні, де легше дихати. І це не лише молоді.» Дві тітки молодої білоруської співрозмовниці російського часопису живуть за кордоном – одна в Австрії, інша в Ізраїлі. Та, що переїхала до Ізраїлю, нещодавно дзвонила до родичів, і казала, яка вона була дурна, що не виїхала раніше.

Світлана Алексєєвіч, відома білоруська письменниця в інтерв’ю московському часопису говорить, що молоді люди виїжджають, бо вони не бачать можливості для особистого, чи професійного розвитку. Письменниця, яка через свої довгі закордонні подорожі сама не часто буває в Білорусі наводить приклад своєї 20ти літньої дочки, котра учиться в педагогічному інституті в Мінську. «У будь-якій іншій країні вона мала би величезні можливості після закінчення навчання, а тут я боюсь, що вона опниться у школі зі зарплатнею у 30 доларів».

Світлана Алексєєвіч говорить, що на її думку, еміґрація засвідчує ще і поділ поколінь у Білорусі. Молоді не хочуть жити у застійному тоталітарному суспільстві, а їхні батьки вдячні владі за ту стабільність, яка є. «Батьки бояться жити у суспільстві, де робота не гарантована, де їм потрібно постійно вдосконалювати свою майстерність та пристосовуватись до змін. Так що у неділю вони проголосують за людину, яка змушує їхніх дітей покидати країну. І це є нашою трагедією», говорить білоруська письменниця.

Її слова підтверджують і незалежні соціологічні опитування, які свідчать про те, що підтримка Лукашенка старшим поколінням є на рівні 70%, а серед молодшого стільки ж проти нього.

У своїй редакційній статті московський часопис Москоу Таймс закликає Кремль не відкидати тих білорусів, які є проросійськи налаштовані, але одночасно хотіли б демократичних змін у своїй країні. Якщо їм дати можливтсь і підтримку, вони оберуть проросійського, але демократичного президента, вважає коментатор газети. Підтримуючи Лукашенка, Кремль повторює помилку, яку він уже зробив у Сербії, коли Москва до останнього захищала Мілошевіча. Запитайте тепер у Сербів, що вони думають про Росію, закінчує свій коментар російський англомовний часопис Москоу Таймс.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG