Нічого схожого ще не було в історії, наголошує військовий аналітик британського Камбридзького університету Пол Корниш: терористична операція була дуже, дуже добре спланована, засвідчила надзвичайну координацію й, імовірно, потребувала місяців і місяців підготовки. Але здійснити її виявилося неважко: адже Америка — таке відкрите суспільство…
Спостерігачі зауважують провал у галузі національної безпеки США неймовірного масштабу: розвідка вже давно попереджала про вразливість країни перед нападом терористів — але відвертати збиралися зовсім інше.
Зброї ж, що її використали невідомі наразі терористи, — захоплені й вочевидь керовані ними рейсові авіалайнери з пасажирами і повними легкозаймистого пального баками — дійсно не передбачував ніхто: навіть в улюблених сценаристами кінофільмах про жахіття катастроф у хмарочосах до такої можливості не здогадалися.
Але такі «несиметричні» до американської воєнної потуги засоби цілком логічні, і США мали б давно про них подумати, зауважує фахівець із оборонної й закордонної політики вашин∂тонського Інституту Като Тед Ґлен Карпентер.
«Як завжди в разі бойових дій, супротивник не вдаряє туди, де ми найсильніші — він вдаряє там, де ми найслабші. А враховуючи, що в нас відкрите суспільство, більш-менш відкриті кордони, – каже американський аналітик, – саме по цьому нашому найвразливішому місцю вони й ударили».
Якщо можна говорити про позитив, то добре вже те, що цього разу не сталося чогось іще гіршого, попереджає Карпентер: «Коли нещастя станеться наступного разу, його можуть здійснити зброєю масового знищення».
Із бойовими діями останні терористичні акти порівняно недарма: президент США Джордж Буш назвав їх «актом війни» — а державний секретар Колин Пауелл пообіцяв, що Сполучені Штати й відповідь дадуть «як на війні».
Оглядачі вважають, що найімовірнішою відповіддю буде швидкий і нищівний воєнний удар — цілком можливо, по Афганістану, якщо підтвердяться підозри, що за американською національною катастрофою дійсно стоїть теоретик і практик тероризму, мультимільйонер Осама бин Лядин: останні років п’ять він переховується саме в цій країні.
А поки найбільші підозри падають на ісламський тероризм, за свою безпеку побоюються арабські й загалом мусульманські громади у США — на їхню адресу вже надходять погрози, а в інтернеті розквітають антиарабські й антимусульманські почуття.
Та всі Сполучені Штати мають тепер учитися жити за посилених заходів безпеки, аби відвернути повторення трагедії — і пристати на ці заходи добровільно, вважає аналітик вашинґтонського Центру безпеки й міжнародних досліджень Кеннет Аллард: «Гадаю, з багатьох поглядів життя в теперішніх Сполучених Штатах зміниться — і зміниться доволі суттєво».
Але «теперішніми», на відміну від «донинішніх», стануть не тільки США: «Ми вступили в новий світ, – наголошує директор Французького інституту міжнародних досліджень Домінік Мойзі. – 11 вересня — вирішальна дата, що відокремлює „до“ від „після“. Зміниться все».
На думку дослідника, «від сьогодні конфлікт буде між Заходом і найрадикальнішим ісламом». «Це не Третя світова війна — це війна новітнього зразка, війна між представниками західного світу й терористами».
«Це — війна цивілізацій, – попереджає французький аналітик. – Є дехто, хто хоче знищити західний світ».