Доступність посилання

ТОП новини

Боротьба з тероризмом може привести до порушення громадянських прав


Боротьба з тероризмом може привести до порушення громадянських прав

Прага, 21 вересня 2001 — У Сполучених Штатах Америки набирає розмаху розшук причетних до терористичних актів минулого тижня. Плануються значні зміни законодавства, що мали б на меті унеможливити чи принаймні ускладнити такі вчинки в майбутньому. Але дії влади викликають і протести: на думку правозахисників, США можуть наблизитися до порушення громадянських прав.

За кілька тижнів до терористичних нападів у США прихильники недоторканності приватного життя святкували значну перемогу в відвойовуванні конституційних прав: суд у місті Сан Дієґо заборонив використання автоматичних телекамер, що мали б реєструвати авта, які їдуть на червоне світло.

Тепер ця справа перетворюється для правозахисників на справжню дрібницю: американський уряд намагається якнайшвидше здобути нові широкі права на стеження, що, на думку влади, мали б стати важливою зброєю в боротьбі з тероризмом.

Занепокоєння правозахисних організацій викликає ціла низка пропозицій. На терміновий розгляд до Конґресу подано законопроекти про те, щоб розширити можливості прослуховування телефонів і збільшити здатності відстежувати контакти електронною поштою і загалом в інтернеті, аж до реєстрації поведінки в інтернеті окремих осіб. Цього має бути досягнено завдяки обов’язковому запровадженню складної технології, яку Федеральне б’юро розслідувань збирається встановити на апаратурі кожної фірми, що надає послуги інтернету.

Серед інших заходів — обов’язкове утримання під вартою запідозрених у тероризмі та інші кроки, які різко скоротять у першу чергу права негромадян США, як-то можливість їхнього затримання на необмежений термін без рішення суду чи автоматична й негайна «адміністративна депортація» — так само без необхідності для правоохоронців доводити на судовому слуханні, чи дійсно депортована особа становить якусь небезпеку, і практично без можливості оскарження.

Подейкують і про небачений для Америки крок, який уже кілька разів провалювали в минулому: запровадження загальнонаціонального посвідчення особи. Європейці, що вже давно мають такий документ, можуть не зрозуміти — але у США, де замість внутрішнього громадянського посвідчення користуються водійським, думка про загальну і обов’язкову, так би мовити, «паспортизацію» викликає відчуття втрати особистої свободи.

Опитування свідчать, що більшість американців таки згодні на певні обмеження в обмін на зміцнення почуття безпеки — і політики на хвилі патріотизму й боротьби з тероризмом ведуть своє.

Тож безпрецедентний альянс, що виникає з прихильників особистої свободи, лібералів і консерваторів і закликає законодавців відмовитися від пропонованих змін, розуміє, що боротьба перед ним постає нелегка.

А поки всі ці зміни ще на папері, правозахисники вже мають реальну турботу: представники американських мусульманських організацій наводять приклади переслідувань і залякувань арабів і загалом мусульман агентами ФБР, що розстежують теракти 11 вересня. Федеральне б’юро розслідувань від коментарів відмовляється…

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG