Доступність посилання

ТОП новини

Різні аспекти підготовки до відплатної акції за терористичні акти у США


Різні аспекти підготовки до відплатної акції за терористичні акти у США

Прага, 3 жовтня 2001 – Західні оглядачі порушують різні аспекти підготовки до відплатної акції союзників за терористичні атаки проти Світового торговельного центру в Нью-Йорку і пентаногу у Вашінгтоні. Серед іншого коментатори аналізують роль Росії і середньо-азійських республік у новій антитерористичній коаліції.

Лондонська газета «Таймс» у редакційній статті зазначає зокрема, що залучення до антитерористичної коаліції Росії поставило її у центрі уваги і створило нові можливості. Нині Москва намагається використати нагоду, щоб змінити свої взаємини із Заходом, які склалися після закінчення холодної війни. Протягом останніх десяти років роль Росії на міжнародній арені падала. Зростали також деякі напруження і підозріння Москви у зв’язку із поширенням союзу НАТО на Схід. Нині постала нагода для Москви виступити у ролі союзника Заходу, а тому вона може очікувати збільшення інвестицій і серйознішого ставлення до себе. На думку газети, угода Росії з НАТО і взаємні консультації в майбутньому можуть врешті розвіяти побоювання поширення європейського оборонного союзу на Схід і відчуття, що Москва є усунена від ухвалення рішень у справі майбутнього Європи. Нинішня зміна ситуації, підкреслює газета, може приспішити також співпрацю із Заходом і в інших ділянках, зокрема у боротьбі з відмиванням грошей, з організованою злочинністю, із поширенням ядерної зброї і продажу конвенційних видів озброєнь авторитарним режимам. І російський керівник Путін, як підкреслює на закінчення газета, як видно з усього, бажає скористати з цієї нагоди.

Тим часом газета «Вашінгтон пост» у контексті створення міжнародної антитерористичної коаліції аналізує ситуацію навкола трьох середньоазійських країн, колишніх радянських республік Таджикистану, Узбекистану і Туркменистану, де донині панують репресивні політичні режими. Тепер, у зв’язку із ситуацією в Афганістані, Сполучені Штати мали би співпрацювати з ними. Зрештою, як підкреслює газета, Вашінгтон толерував середньоазійських автократів і до нинішніх проблем з Афганістаном і Осамою Бін Ляденом, пропонував їм військову співпрацю та економічну допомогу, сподіваючись на отримання доступу до багатих запасів нафти та інших природніх ресурсів. Тепер, як припускає газета «Вашінгтон пост», адміністрація президента Буша буде ще поблажливішою до згаданих країн, хоча, додає газета, цього не повинно би статися. Попри інтереси безпеки США мали б вимагати від союзних режимів дотримання прав людини і демократизації. Холодна війна продемонструвала, пише на закінчення «Вашінгтон пост», що лише демократичні країни, які дотримують прав людини, можуть бути надійними союзниками.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG