Доступність посилання

ТОП новини

Минулого тижня за критику компартії мало не став перед судом один чеський католицький священик, якого слідчі органи намагались звинуватити в протиправній діяльності


Минулого тижня за критику компартії мало не став перед судом один чеський католицький священик, якого слідчі органи намагались звинуватити в протиправній діяльності

Прага, 28 листопада 2001 - Чеське суспільство не може подолати шок. Ті, хто пережив тоталітарний режим, з жахом почали згадувати старі часи, коли за слово критики комунізму режим посилав за ґрати. Причина бурхливих дебатів - у спробі реабілітувати комуністичні порядки, що сталась тиждень тому в демократичній Чеській Республіці. Сама ж історія бере початок минулої осені, напередодні додаткових виборів до Сенату – вищої палати чеського Парламенту. В невеличкому південно-моравському селі Раквіце священик місцевої римокатолицької церкви Войтєх Протівінскі підготував і розвісив плакати, в яких звертався до співгромадян не голосувати за кандидата від компартії. «Не вірте комуністам, саме вони вислали мільйони людей до концтаборів», - мовилось у зверненні. 32-річний священик переконаний у тому, що Компартія Чехії та Морави становить велику небезпеку демократії, головним правам людини і що потрібно всіма силами зупини процеси, які б могли повернути їй владу.

Цілком протилежну позицію, однак, зайняла прокуратура краю, котра звинуватила молодого священика в тому, що він ганьбить расу, народ і право особи на переконання. Іншими словами, справу священика-антикомуніста слідчі направили до суду.

І прорахувались. Інформація про священика, котрий викриває злочини комунізму, швидко дісталась назовні. По всій країні знялась могутня хвиля протестів проти дій прокуратури – з одного боку, і солідарності зі священиком – з іншого. На захист Войтєха Протівінского стала чеська Конфедерація політичних в´язнів, низка високих церковних осіб, відомих діячів культури, письменників. Підписана ними петиція розпочиналась словами «Зупиніть комунізм» і за змістом перегукувалась з плакатами Протівінского: комуністична ідеологія злочинна і небезпечна, - мовилось у петиції.

Минулого тижня до справи втрутився і чеський президент Вацлав Гавел. Скориставшись своїм конституційним правом, він зупинив подальше розслідування. Кілька днів тому подала у відставку адвокат, а прокуратура вирішила ще раз докладно вивчити всю справу.

Сам же римокатолицький священик Войтєх Протівінскі не шкодує, що став до бою зі злочинною комуністичною ідеологією й готовий вести свою боротьбу далі. «Моя свідомість чиста, я лише висловив вголос те, про що багато людей думає,» ― заявив молодий чеський священослужитель.

Американський часопис «Нью Йорк Таймс», котрий, як і багато інших, повідомив про цю справу, вважає, що за спробою певної реабілітації прокомуністичних настроїв у чеському суспільстві стоїть проблема нереформованої чеської компартії. Чеські комуністи так і не знайшли в собі сили вибачитись перед народом за минулі злочини, як це зробили, наприклад, комуністи в Угорщині та Польщі. Сьогодні в Чехії комуністи втримують 24 місця з двохсот у чеському парламенті. Однак, на відміну, скажімо, від Української Верховної Ради, жодна з чеських політичних партій не вважає можливим вступити з комуністами в коаліцію, ніхто з ними не співпрацює, а тому відчутного політичного впливу в чеському суспільстві комуністи не мають.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG