Доступність посилання

ТОП новини

Рада безпеки ООН ухвалила гуманітарну програму для Іраку


Рада безпеки ООН ухвалила гуманітарну програму для Іраку

Прага, 30 листопада 2001 – У четвер Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію, якою продовжено гуманітарну програму для Іраку на наступного пів року. Водночас Сполучені Штати оголосили про намір переглянути міжнародні санкції проти Іраку, запроваджені 11 років тому після іракської агресії проти Кувейту. Тим часом військові фахівці і далі перестерігають, що Ірак, з огляду на його технічні можливості виробляти хімічну й біологічну зброю, залишається серйозною загрозою в регіоні.

Рада безпеки ООН одноголосно підтримала резолюцію у справі продовження гуманітарної допомоги для населення Іраку на наступних 6 місяців, тобто до 1-го червня наступного року. Текст резолюції підготували Сполучені Штати і Росія, між якими останніми роками тривають гострі дискусії щодо санкцій проти Іраку. Після терористичних актів у Нью-Йорку і Вашінгтоні США і Росія наладнали співпрацю не лише в боротьбі проти тероризму, а й в інших ділянках, зокрема у справі Іраку. Російський посол при ООН Лавров визнав, що без співпраці і взаємного компромісу ухвалення нинішньої резолюції було б неможливе. Тим часом Сполучені Штати вважають, що зміна політичного курсу щодо Іраку зобов’язує і Багдад до співпраці з ООН, передусім до відновлення міжнародної військової інспекції. Американський посол при ООН Джон Неґропонте заявив з цього приводу:

Резолюція є важливим кроком вперед у політичному курсі Ради безпеки ООН щодо Іраку і я сподіваюся, що це послужить сигналом для Багдада, каже Неґропонте, що ми маємо намір допровадити цю програму до реалізації.

Нинішня резолюція у рамках програми «нафта за харчі» дозволяє продавати необмежену кількість нафти, однак, за умови, що виручені кошти будуть призначені виключно для закупівель харчів, ліків та інших товарів першої необхідності, а також будуть використані для репарацій пошкодованим під час війни у Перській затоці. Тим часом резолюція Ради безпеки надалі залишає обмеження на імпорт до Іраку зброї, військового устакування і матеріалів, які можна використати у військовій промисловості. США і Росія погодилися посилити контроль над цією ділянкою. Москва погодилася також зі Сполученими Штатами, що єдиним шляхом розв’язання проблеми Іраку є відновлення міжнародної інспекції іракських військових об’єктів. Вашінгтон оголосив також, що США готові обговорити можливість цілковитого скасування санкцій проти Іраку, однак, цього не станеться до відновлення міжнародної інспекції на іракських військових об’єктах.

Останнім часом, особливо після терористичних актів у Нью-Йорку і Вашінгтоні, західна преса й аналітики присвятили чимало уваги Іракові. Деякі оглядачі передбачали, що Ірак може стати наступним об’єктом воєнного удару у рамках антитерористичної кампанії. Така можливість викликала серйозні занепокоєння серед арабських країн. Проте держсекретар США Пауел у четвер виступив із заявою, в якій розвіяв такі побоювання. Попри все це, як підкреслюють оглядачі, нинішні заходи ООН не означають, що Ірак перестав бути потенційною загрозою для регіону і світу. Військові фахівці вважають, що Ірак і далі посідає технічні можливості для виробництва хімічної і біологічної зброї, тому, на їхню думку, потрібно передусім домогтися відновлення міжнародної військової інспекції в Іраку.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG