Свого часу відомий російський історик Василь Ключевський, котрий скептично ставився до теорій, подібних євразійству, зауважив, що є суттєва різниця у психологіях росіян і західних народів. І наводив з цього приводу ставлення до каменя при дорозі з боку росіянина і жителя Швейцарії. За спостереженнями Ключевського виходило, що пересічний росіянин такий камінь просто копне ногою та й піде собі далі, а швейцарець обов’язково цей камінь підніме і десь приткне його у своєму господарстві. Що, на думку російського історика, є суттєвою різницею психологій, котрі формувалися віками. Додамо, що ставлення до такого каменя у пересічного китайця чи індійця також відмінне від російського але й не ідентичне швейцарському.
А декілька поколінь російських філософів та істориків мріяли про специфічний материк євразійства, як місце розвитку своєрідної культури. Ці діячі, до яких відносилися київський філософ Микола Бердяєв, російські - Леонід Красавін, Георгій Флоровський, виробили антизахідну спрямованість згаданої теорії, хоча іноді закликали до злиття Заходу і Сходу та брали під сумнів однобічну орієнтацію на Азію.
Нині в Росії прагнуть надати згаданій теорії нового дихання, є чимало прихильників своєрідної політичної орієнтації і в Україні, зокрема серед тих, що пишуть вітальні листи Саддамові Хусейну. Але у новітніх трактуваннях євразійства знову ж таки проглядається тяжіння до класичної схеми “богообраності” Росії, як “об”єднувачки Азії”. Зокрема, одним з пропагандистів російсько- казахського євразійства є нинішній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Своєрідним підходом до взаємодії Заходу і Сходу виділяється американський філософ Френсіс Фукуяма, котрий вважає, що вже сьогодні можна говорити про “тріумф західного лібералізму щодо Китаю”. Додамо, що сотні мільярдів доларів інвестиції Заходу в китайську економіку є цьому наглядним підтвердженням.
Щодо пошуку реальних шляхів з”єднання з Азією, то тут можна навести приклади “проникнення” ЄС на Кавказ, де за останні вісім років інвестиції Брюселя складали понад мільярд євро і триває фінансування нових проєктів розбудови транспортних коридорів, що з’єднають Європу з Азією. Маються на увазі плани Брюселя щодо реалізації проектів ТРАСЕК та ІНОГЕЙТ. Тобто, знову ж таки, йдеться про реальний практицизм сучасних цивілізацій, а не про якісь там “антизахідницькі” ідейні випади Льва Ґумільова чи новітній московський “пантюркізм” або “панмонголізм” нинішніх російських та й деяких українських євразійців, котрі нині більше «підспівують» московській партитурі міфічної лідируючої ролі Кремля на двох континетах. Як казав колись один літературний герой, їм би на одному стільці втриматися.