Доступність посилання

ТОП новини

Україні загрожують епідемія СНІДу та відхід влади від демократії – американський експерт


Україні загрожують епідемія СНІДу та відхід влади від демократії – американський експерт

Прага, 18 грудня 2001 ― Відхід від демократії нинішнього керівництва країни та його неспроможність вирішувати складні структурні проблеми і в економіці, і в суспільстві, американські експерти вважають найбільшою небезпекою для України у довготривалій перспективі. Індекс стабільності для України, що його складають разом економічні аналітики американського інвестиційного банку Lehman Brothers та політологи з Eurasia Group, цього місяця знизився.

Серед десяти країн із так званих новопосталих ринків, які входять до індексу LEGSI, Україна опинилася по-середині. Кращий рейтинґ мають Угорщина, Польща, Болгарія, Росія та навіть післявоєнна Хорватія, а гірший Таїланд, Туреччина, Індонезія та Азербайджан. При цьому експерти з компаній Lehman Brothers та Eurasia Group, що разом складають індекс, говорять, що протягом останнього місяця стабільність України зменшилась.

«Представники влади намагаються утримати своє становище замість того, щоб вирішувати складні проблеми, що накопичилися протягом останнього часу і в економіці, і в суспільстві, а тому, незважаючи на рекордні темпи зростання економіки, Україна залишатиметься нестабільною державою і непривабливою для західних інвесторів», – уважає аналітик компанії Eurasia Group Леслі Пауел. В усякому разі, така тенденція зберігатиметься до парламентських виборів. «Загальна думка серед аналітиків полягає в тому, що протягом наступних трьох місяців в Україні не відбудуться великі реформи, а всі зусилля влади зосередяться на виборах і на намаганні утриматися у кріслі», – говорить Леслі Пауел.

Вона звертає увагу на те, що Україна за даними звіту Об’єднаних Націй випереджає весь пост-соціалістичний простір за темпами поширення СНІДу, але владу, здається, не турбує ця проблема, бо вона надала на цьогорічну Національну програму боротьби з епідемією лише нецілих 300 тисяч доларів у перерахунку з гривень. На думку американських дослідників, ця сума сміхотворно мала у порівнянні з масштабами епідемії, і наступним поколінням українців доведеться розплачуватись за короткозорість нинішньої влади, адже поширення СНІДу веде не лише до соціальних, але і до значних економічних втрат.

Серед інших проблем України американські політологи вказують на недостатню прихильність влади демократичним принципам. Це, зокрема, проявилося у призначенні на посаду міністра оборони ще одного військового – генерала Шкідченка. Неспроможність президента призначити цивільного міністра оборони, на думку політолога Леслі Пауел, має ще більше значення для розвитку України і демократії в ній, ніж відставка віце-спікера парламенту Віктора Медведчука. Різниця полягає в тому, що відставка одного з керівників парламенту, навіть дуже впливового, є лише окремим випадком політичного життя, а призначення міністра оборони свідчить про тенденцію розвитку українських інституцій.

Щодо виборів, то якщо не станеться щось надзвичайного, то, на думку американських аналітиків, на парламентських перегонах переможе блок «За єдину Україну», який складається з ключових осіб уряду та олігархів, що підтримують президента Леоніда Кучму. Їхня домінуюча позиція у Верховній Раді допоможе Леонідові Кучмі міцніше триматися за владу і не боятися громадського невдоволення, через яке він ледь не втратив свою посаду. Але для країни такий розвиток подій означатиме менше необхіних реформ та більше особистої влади Кучми, вважає аналітик Леслі Пауел з компанії Eurasia Group.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG