Доступність посилання

ТОП новини

Косовські політичні партії досягли угоди


Косовські політичні партії досягли угоди

Прага, 28 лютого 2002 – Після тривалих суперечок, що тривали протягом останніх місяців, у четвер вранці головні албанські етнічні партії краю Косово досягли угоди, яка відкриває шлях до проведення президентських виборів і дальшого сформування місцевого уряду.

Ідеться не стільки про суперечки, скільки про досить жорстку боротьбу за поки що неіснуючу владу між трьома албанськими етнічними партіями у краї Косово. Тому зусилля адміністрації ООН в Косово забезпечити президентські вибори і сформувати уряд, як правило, закінчувалися невдачею. Такий стан речей дискредитував лідерів албанських етнічних партій і закривав албанцям можливості переобрання влади від адміністрації ООН.

Нинішня криза тривала від часу парламентських виборів, тобто від інтенсивних і безуспішних спроб новообраних законодавців обрати президента краю Косово. У четвер вранці глава адміністрації ООН у Косово Міхаель Штайнер оголосив журналістам, що трьом головним конкуруючим партіям вдалося врешті досягти угоди, яка мала би покласти край невизначеній політичній ситуації у цій сербській провінції. Головний кандидат у президенти Ібрагім Руґова, який очолює помірковану демократичну лігу Косово, у загальних виборах в листопаді здобув перемогу, проте не отримав достатньої підтримки з боку конкуруючих партій, щоб очолити місцеве керівництво. Нинішньої угоди досягнуто, як підкреслюють оглядачі, завдяки домовленості політичних лідерів про поділ влади і про участь у майбутньому керівництві представників усіх головних конкуруючих партій. Згідно з угодою, Руґова мав би стати президентом краю, а його партія мала би отримати чотири міністерські портфелі у новому уряді. Посаду прем’єр-міністра отримає представник другої найбільшої - демократичної партії, яку очолює лідер колишньої Армії визволення Косово Хашім Тачі, відомий своєю войовничістю і безкомпромісністю. Третя партія, альянс майбутнього краю Косово, отримає два із восьми міністерських портфелів. Одна міністерська посада дістанеться косовським сербам, які під час парламентських виборів теж здобули кілька мандатів у крайовому парламенті, що налічує 120 місць. Після домовленостей у справі розподілу міністерських портфелів лідери трьох згаданих албанських партій висловили вдоволення і заявили про готовність співпрацювати у рамах нового керівництва.

Проте, з огляду на брак політичного досвіду і взаємну нетолерантність згаданих партій, а також на триваючий міжетнічний неспокій, оглядачі із деяким скептицизмом оцінюють нинішню угоду і передбачають дальший політичний неспокій у краї Косово після припинення діяльності адміністрації ООН, навіть якщо вдасться обрати нового президента і сформувати уряд краю. Проте на загал нинішня угода викликала схвальні відгуки серед західних, зокрема європейських політичних діячів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG