Доступність посилання

ТОП новини

США боротимуться з тероризмом у Грузії


США боротимуться з тероризмом у Грузії

Прага, 28 лютого 2002 – Американська війна з тероризмом поширюється на територію колишнього Радянського Союзу. Очікується, що близько 200 військових радників зі Сполучених Штатів мають прибути до Грузії найближчим часом. Офіційні особи США підкреслюють, що остаточного рішення ще не було ухвалено, але в Москві вже встигли висловити своє незадоволення військовою присутністю США на Кавказі, який Росія продовжує вважати своєю зоною впливу.

Повідомлення про те, що американські військові прибудуть до Грузії підкреслює занепокоєння США, тим, що ісламські бойовики можуть використовувати територію Грузії для здійснення терористичних нападів. У Грузії американські військові вивчатимуть можливості щодо повернення під контроль грузинської влади територій, де господарюють кримінальні банди, можливо, пов’язані з терористичними організаціями, включно з Аль Кайдою, яку очолює Осама бін Ладен.

На прес-конференції у Вашинґтоні президент Джордж Буш з цього приводу сказав: «Доти доки Аль Кайда матиме вплив будь-де, ми допомагатимемо місцевим урядам викорінити їх та поставити перед судом».

Офіційні особи з Пентаґону повідомили, що Сполучні Штати вже відправили до Грузії десять бойових вертольотів, і тепер, можливо, відправлять ще і військових експертів, які навчатимуть грузинських військових користуванню американською зброєю. При цьому Пентаґон наголосив, що роль американських військових зводитиметься до навчання та консультацій, і вони не братимуть участі у можливих бойових діях, зокрема у Панкіській ущелині.

Панкіська ущелина лежить за 150 кілометрів від Тбілісі на кордоні з Чечнею. Росія впродовж довгого часу стверджувала, що сотні бойовиків із Чечні, включно з арабськими ісламськими терористами, перейшли кордон з Грузією і переховуються серед біженців у гірських районах Панкіської ущелини. Але навіть обмежена участь американських військових у боротьбі з цими бойовиками викликає протести в Москві, яка намагалася змусити Грузію провести саме з нею спільні військові операції проти терористів у цьому реґіоні.

Російський міністр закордонних справ Ігор Іванов висловив невдоволення офіційного Кремля: «Щодо можливого розміщення американських військових у Грузії, з нашого погляду, це могло б погіршити ситуацію в реґіоні, яка вже і так складна, і Вашинґтон знає нашу позицію дуже добре».

Проте , як зауважує газета Файненшиал Таймс, російський президент Володимир Путін зберігає мовчанку, і на думку одного з американських дипломатів, це може означати, що Москва погодилася з планами Вашинґтону в Грузії.

Оглядачі у Вашинґтоні висловлюють побоювання, що американські заяви про можливість терористичної небезпеки в реґіоні надає легітимності російській війні в Чечні. Проте американська адміністрація наполягає, що Росія повинна поважати права людини і не використовувати надмірної сили.

На думку аналітика з Центру Стратегічний та Міжнародних Досліджень Зені Баран, американська військова допомога Грузії може не лише стабілізувати країну, але і посилити її незалежність. Також Грузія може розраховувати на те, що «випадкові», як їх називає Москва, бомбардування грузинської території, більше не повторяться. Як вважає американська дослідниця, стабілізація Кавказу є в інтересах Москви, і цим можна пояснити значущу мовчанку президента Путіна.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG