Доступність посилання

ТОП новини

Статус і проблеми краю Косово


Статус і проблеми краю Косово

Прага, 7 березня 2002 – Протягом перших же днів після обрання парламентом краю Косово нового президента і розподілу міністерських портфелів постали дальші проблеми. Бєлград звинуватив нового прем’єр-міністра краю Байрама Реджепі в убивстві сербів під час збройного конфлікту у краї.

У листі до керівника адміністрації ООН у Пріштіні Міхаеля Штайнера заступник прем’єр-міністра Сербії Небойса Ковіч звинуватив новопризначеного прем’єра краю Косово у вбивствах сербів під час воєнних дій в Косово 99-го року. В іншому листі до Штайнера Ковіч закликав до ширшої участі в новому керівництві краю сербської меншості, яка отримала в новому уряді лише одну міністерську посаду. У середу глава адміністрації ООН зустрівся з Ковічем, щоб, як він пояснив журналістам, обговорити головні принципи співпраці з Бєлградом у справі краю Косово. Попри обрання парламенту краю, а пізніше президента і призначення нового уряду, Косово формально залишається у складі Сербії. Однак, де-факто, після розміщення тут миротворчих військ і переобрання адміністрацією ООН повноважень край ні адміністративно, ні економічно не підлягає Бєлградові. Тим часом нове керівницво краю, в якому переважають етнічні албанці, домагається цілковитої незалежності від Сербії. Дальший статус краю, як підкреслюють оглядачі, залежатиме від пізнішого рішення ООН. Відокремлення краю від Сербії, як побоюються деякі європейські лідери, могло б викликати дальші домагання перегляду кордонів на Балканах і до дальших конфліктів.

Під час зустрічі із заступником прем’єра Сербії в середу глава адміністрації ООН у Косово досить ясно дав зрозуміти, що Бєлград не може втручатися у справи краю, а керівництво краю не може втручатися у справи Бєлграда. Він відкинув звинувачення проти нового прем’єр-міністра краю Реджепі, заявивши, що він не знаходить підтверджень цим закидам. Під час збройного конфлікту у краї Реджепі був польовим хірургом у бойовиків албанської армії визволення Косово, проте підтверджень його безпосередньої участі в убивствах сербів нема. Далі Штайнер сказав заступникові сербського прем’єра, що він не має впливу на те, щоб сербська меншість краю отримала більшу участь у новому керівництві. Ці справи, за словами Штайнера, вирішує парламент Косово, в якому серби займають 22 із ста двадцяти місць. У новому кабінеті міністрів із восьми портфелів вони отримали лише один.

Сам новий прем’єр-міністр краю теж відгукнувся на звинувачення Бєлрада. Реджепі заявив, що Бєлград від самого початку із відомих причин намагається ставити перешкоди у праці самоуправління краю. При цьому оглядачі вважають, що, незважаючи на сформування нового керівництва краю, ні адміністрація ООН, ні миротворчі сили не повинні залишати Косово, де до спокою й етнічної гармонії ще досить далеко. Після удару НАТО по Сербії і виведення югославських військ, край залишило понад 200 тисяч сербів та інших неалбанських меншостей, побоюючись розправ з боку албанських екстремістів. Ті що залишилися, приблизно 90 тисяч осіб, живуть в анклаві, який залишається під охороною миротворчих сил НАТО.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG