Доступність посилання

23 Жовтень 2017, Київ 02:16

Міністерство закордонних справ України заявляє, що Україна не збирається до Євразійського економічного співтовариства


Міністерство закордонних справ України заявляє, що Україна не збирається до Євразійського економічного співтовариства

Київ, 19 березня 2002 – Україна не збирається ставати повноправним членом Євразійського економічного співтовариства. Про це заявив 19 березня заявив речник міністерства закордонних справ Ігор Долгов. Ці пояснення МЗС можна розцінювати як прагнення зняти ті політичні двозначності, які виникли після зустрічі Леоніда Кучми з президентами Росії та Молдови у неділю в Одесі.

Нагадаю, що після зустрічі Леоніда Кучми з президентами Росії та Молдови мас-медіа однозначно повідомили, що офіційний Київ розглядає можливість участі України в Євразійському економічному співтоваристві. Тим більше, що за підсумками цієї зустрічі було ухвалено спільну заяву про співпрацю трьох країн в рамках Євразійського економічного співтовариства.

До складу Євразійського економічного співтовариства входять Білорусь, Росія, Киргиз стан, Казахстан та Таджикистан. Москва каже, що за два роки завдяки спільній економічній політиці вдалося в 1,6 рази збільшити товарообіг між учасниками ЄвраЗЕСу, випередити за цим показником усі країни СНД разом узяті.

Коли згодом - у квітні 2001 року Євразійське економічне співтовариство оформилося у міжнародну організацію, стало чітко помітно, що на просторі СНД формуються дві інтеграційні тенденції. Одна – під проводом Росії в рамках Євразійського економічного співтовариства. Інша –під проводом України у рамках ГУУАМ. І тоді президент України Леонід Кучма казав про те, що у цих двох структурах є свої корпоративні інтерни як в галузі економіки, так і в питаннях зовнішньої політики.

Проте після зустрічі президентів 17 березня в Одесі аналітики зробили висновок, що ЄвраЗЕС просто «з’їв» ГУУАМ. Бо надалі є одні лише корпоративні інтереси – в рамках Євразійського економічного співтовариства. Вже за участю і Молдови, і України - так званого лідеру Гуаму. Начебто крапка. Але після цієї крапки залунали пояснення МЗС України. Речник МЗС Ігор Долгов 19 березня дипломатично заявив: «Всі пропозиції України щодо розвитку СНД базуються навколо розвитку вільної торгівлі. Ми зацікавлені у тому, щоб торговельно-економічні відносини відбувалися на такому принципі і з Російською Федерацією, і з іншими державами СНД. Розвиток має здійснюватися за рахунок того, що ми повинні шукати нові форми.

І в цьому контексті участь України у Євразійському економічному співробітництві в якості спостерігача, розглядається нами як додаткова можливість запровадження механізму вільної торгівлі.

Таким чином, питання про членство України у ЄвраЗЕС як таке не стоїть. Йдеться про статус спостерігача.

За словами Ігоря Дольова Україна не збирається ставати повноправним членом ЄвраЗЕС, бо і Кишинів, як і Київ розглядає варіант здобуття лише статусу спостерігача. Відтак Гуаму та економічним інтересам Києва, якому ніяк не вдається довести до завершення ідею зі створення зони вільної торгівлі в межах СНД, надалі ,начебто, ніщо не загрожує.

«Якщо йдеться про перспективи існування і розвитку ГУУАМ у зв’язку з тим, що було заявлено в Одесі, то поки що ми не бачимо ніяких перешкод тому, щоб здійснити те, що було заплановано у рамках співробітництва країн-членів ГУУАМ», - сказав Ігор Долгов.

Але найцікавіше, що ніхто достеменно не знає, що означає отой статус спостерігача в рамках Євразійського економічного співтовариства. Бо, насправді, і досі не розроблені і не ухвалені документи, які визначають повноваження держав-спостерігачів. Так що, формально Київ у торзі з Москвою ладен купувати кота у мішку. Звісно, якщо усі розмови про спостерігачів, не є камуфляжем до більш кардинальних речей, про які офіційному Києву не дуже приємно говорити вголос.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG