Доступність посилання

ТОП новини

Західна преса про вибори в Україні


Західна преса про вибори в Україні

Прага, 27 березня 2002 – "Більшу частину відповідальності за заплямовану репутацію української демократії несе президент Кучма, і хоча зміцнення економіки посилює українську державність і незалежність, Кучма все більше виглядає перешкодою на цьому шляху" – так у середу пише щоденник "Wall Street Journal", коментуючи можливості українців у виборі власного шляху розвитку на виборах 31 березня.

Перед тим як українці голосуватимуть у неділю їм варто було б замислитися, хто довів їх до такого стану і куди вони прямують далі? – мовиться у редакційній статті американської газети "Wall Street Journal". Розколота на окремі групи опозиція не змогла протидіяти президентові лише тому, що Леонід Кучма сильний суперник. Його жорстка тактика щодо вільної преси і опозиції пояснюється бажанням залишити при владі себе і свій клан разом з усіма привілеями. Серйозніші звинувачення, які щоправда належить ще довести - веде далі щоденник – стосуються причетності Кучми до політичного вбивства і продажу зброї Іраку. "Wall Street Journal" зауважує, що обидва звинувачення вже чимало нашкодили колись міцним стосункам з Америкою, яка була соратницею України упродовж її тяжких 90-х років.

У тому ж числі американський щоденник вміщує коментар до виборів президента американської правозахисної організації "Дім Свободи" Адріана Каратницького із назвою "Наступний крок України". Каратницький пише, що ці вибори найбурхливіші й найважливіші від набуття незалежності. Виборча кампанія супроводжувалася багаточисленими порушеннями, включно із фізичними нападами на кандидатів, підозрілими автомобільними аваріями партійних лідерів, тиском на робітників, щоб вони голосували за пропрезидентські партії, намаганнями блокувати доступ до ЗМІ кандидатам від опозиції і незаконним використанням урядового ресурсу й установ для агітації.

Не менш важливим і те, що у виборчій кампанії в Україні масово беруть участь і російські радники на чолі із соратником президента Путіна. Абсолютно очевидно, вважає президент американського Дому Свободи, що Москва намагається вплинути на українські вибори, підтримуючи партії, що прагнуть тісніших зв’язків із Кремлем. У той час, як Путін демонструє Україні свою прихильність, деякі з його колишніх іміджмейкерів зайняті поширенням чуток і брудних трюків проти прозахідних реформаторів. Вони вигадали міф про "план Бжезинського", розроблений колишнім радником президента США начебто для дестабілізації України й забезпечення тріумфу проамериканських і антиросійських політиків. Андріан Каратницький наголошує на тому, що виборча кампанія в Україні проходить за російським стилем: усюди в українському ефірі присутні антиамериканські теми, російські консультанти впроваджують в Україні свої брудні методи з використанням компромату в останню хвилину.

І нарешті два чинника підвищують ставки на цих виборах: це те, що Леоніду Кучмі залишилося два з половиною років президентства, а маневри з пошуком його наступника вже почалися; причому, успадкування влади ускладнюється серйозними звинувачення проти Кучми і його найближчого оточення в корупції і кримінальних діяннях. Про це пише в американському щоденнику "Wall Street Journal" президент "Дому Свободи" Адріан Каратницький.

Голосування у неділю покаже, який шлях обирає 50-ти мільйонна країна у центрі Європи: ринкове, перебудоване на західний манер майбутнє, чи майбутнє з Росією. Так ставить питання лондонська газета "Times". Вона зазначає, що президент Кучма боїться перемоги опозиції, яка намагатиметься обмежити його владу і обіцяє навіть розпочати процедуру імпічменту, щоправда один із лідерів найбільшого опозиційного до влади блоку Віктор Ющенко, виглядає, схиляється до співпраці з людьми Кучми, щоб одержати владу.

Англомовний московський щоденник "Moscow Times" коментує слова лідера пропрезидентського блоку "За Єдину Україну" Володимира Литвина, який висловлюється за новий податковий кодекс. Але, як зауважує газета, пропрезидентські партії нічого не змінять у новій Раді. Щоденник нагадує, що до парламенту балотуються 30 партій і блоків, але прогнозує, що потрапить туди не більше 9-ти.

"Економіка України, що нарешті почала видужувати після десятиліття рецесії, очевидно, зміцниться після того, як виборці оберуть перший буржуазний (у лапках) парламент – про це "Moscow Times" пише в іншій публікації із заголовком "Вибори дають Україні економічну надію". Ось декілька цитат із статті: "Україна має перший реальний шанс сформувати центристську більшість, оскільки ліві сили втрачають фундамент, а країна позбувається комуністичного минулого. Нова Рада стане мотором економічної стабільності". Газета також нагадує, що за даними міжнародної організації з моніторингу корупції "Transparency International", 50 відсотків української економіки зараз працює в тіні.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG