Доступність посилання

19 Жовтень 2017, Київ 02:01

Американські чорні лідери і юристи вимагають від уряду США компенсацій за рабство


Американські чорні лідери і юристи вимагають від уряду США компенсацій за рабство

Прага, 5 квітня 2002 – Група чорних американських юристів підготувала судовий процес проти уряду Сполучених Штатів, вимагаючи колосальних репарацій, тобто фінансового відшкодування за використання 300 років тому праці чорних рабів. Спеціально створений координаційний комітет у справах репарацій заявив, що деталі усіх вимог до уряду США будуть оприлюднені найближчими місяцями.

Про підготовку нинішнього процесу вже було відомо приблизно два роки тому. Американські юристи по різному поставилися до вимог далеких нащадків чорних рабів, завезених з Африки британцями у свою колишню колонію на американському континенті. Більшість правників не приховують свого скептичного ставлення до вимог групи чорних юристів і науковців, які не висувають жодних претензій до Великобританії або Іспанії, яка приблизно у ті ж часи теж завозила до своїх колоній чорних рабів з Африки, а саме до уряду США, бо він має гроші. Тобто, на їхню думку, ці репарації уряд мав би сплатити або сплачувати із податків їхніх теперішніх співгромадян. Найтяжчу проблему фахівці бачать в тому – кому конкретно уряд Сполучених Штатів мав би виплачувати компенсації, коли всі чорні громадяни США вже віддавна зрівняні у правах і нині багато з них займають найвищі державні посади, командні пости в армії, є лідерами у бізнесі й науці.

Однак, чорні правники - ініціатори судового процесу інакше дивляться на цю проблему. Співголова координаційного комітету у справах репарацій Рендал Робінзон, він же автор книжки під назвою «Борг: що Америка завинила чорним», заявляє, що негритянські юристи порушили проблему, ні більше, ні менше, як відповідальності уряду США за причетність до злочину проти людяності. Нині, за його словами, координаційний комітет доопрацьовує останні деталі позову й обговорює справу – чи розпочати один загальний судовий процес, чи відразу кілька у різних містах.

Нинішню кампанію очолює група провідних негритянських діячів, серед них професори Гарвардського університету Чарльз Оґлтрі й Корнел Вест, а також знані чорні юристи Джоні Кочран і Віллі Ґері. Головним аргументом чорних юристів є думка про те, що за часів рабства не було чесного розподілу багатств. Ці багатства привласнювали білі, створивши соціальні різниці, які залишаються донині. Тому, на їхню думку, уряд мав би спрямовувати частину податків на користь чорних, що допоможе їм купляти будинки, підприємства або розширювати вже існуючі підприємства, а також закладати освітні фонди.

Преса повідомляє, що у багатьох чорних американців ці домагання викликали почуття ентузіазму. Минулого тижня три далекі нащадки чорних рабів із власної ініціативи і від власного імені, а також від імені мільйонів інших чорних розпочали судовий процес проти «Етни» - однієї з найбільших у США медичних страхових компаній, а також проти фінансової корпорації у Бостоні і проти залізничної компанії. Попередники усіх цих нині прибуткових господарських гігантів, як твердять позивачі, наживалися на рабстві чорних.

Нинішня кампанія чорних юристів поки що не викликала особливих відгуків поза правничими колами і поза чорною меншістю США.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG