Доступність посилання

ТОП новини

Колишній монарх повернувся до Афганістану


Колишній монарх повернувся до Афганістану

Прага, 18 квітня 2002 – Подія, яку давно обговорювали спостерігачі і експерти з афганських проблем, а саме повернення колишнього короля Афганістану Мохаммада Захіра Шаха на батьківщину, нарешті сталася. Сьогодні ще важко говорити про можливі наслідки цього поверенення для країни, але реакції тут є неоднозначні.

Уже сам факт того, що Захір Шах прибув у супроводі глави тимчасової адміністрації Афганістану Хаміда Карзая, свідчить про сподівання тимчасової влади на те, що присутність колишнього монарха позитивно вплине на політичний процес у державі, особливо що стосується скликання в червні цього року Лоя Джирги – ради старійшин племен країни, котрі мають вирішити політичне майбутнє Афганістану, включно з виборами нового афганського тимчасового уряду. Очікується, що 87-річний Захір Шах зможе знайти контакт із багатьма старійшинами племен, і планується, що саме він відкриє всеафганські збори представників усіх племінних утворень.

Про те, що саме повернення колишнього короля до Кабула не є таким простим актом, підтвердив в інтерв’ю нашому радіо міністр закордонних справ Афганістану Абдулла Абдулла. Він підкреслив, що не всі племена радо зустрінуть Захіра Шаха, і тому Кабул має піклуватися про його безпеку. Також було відзначено, що деякі країни-сусіди Афганістану не в захваті від повернення колишнього монарха, зокрема – Іран, який у свій час також вигнав свого шаха за межі країни.

Наприклад, заступник міністра закордонних справ тимчасової адміністрації в Кабулі Юсуф Нурістані сказав із приводу повернення Захір Шаха так: «Більшість афганців відчуває, що його повернення допоможе національному згуртуванню. Його розглядають як символ національної єдності впродовж тривалого часу. Так що це допоможе врешті у примиренні народу».

А колишній командувач афганської армії Сардар Абдулвалі вважає: «Його Величність – батько народу Афганістану. Але ті, хто виступають проти нього, можуть вільно висловити свою думку. Я вже казав, що Його величність має принести мир і національну єдність, свободу і демократію Афганістанові. Він вірить у повну демократію, і ми не повинні відхиляти це».

Нагадаю, що Мохаммад Захір Шах був при владі в Афганістані впродовж 40 років, до 1973-го, і після скинення внаслідок військового перевороту 29 років жив в Італії.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG