Доступність посилання

ТОП новини

Про дружбу України з Лівією


Про дружбу України з Лівією

Київ, 18 квітня 2002 – У той час як із боку американської преси лунають звинувачення на адресу України щодо можних несанкціонованих постачань зброї до Іраку, сам Київ намагається розвивати співробітництво ще з однією країною, до якої в Вашингтоні також ставляться з підозрою. Йдеться про Лівію.

Наш кореспондент мав розмову з послом України в Лівії Олексієм Рибаком, який уважає Лівію надзвичайно перспективним ринком. Отже, про деякі з цих перспектив.

Після того, як у 1999 році санкції ООН щодо Лівії були призупинені, в англомовній газеті "Тріполі пост" з'явилася стаття за назвою "Чому ти повинний інвестувати в Лівію". Країні з населенням у 5 мільйонів і щомісячним заробітком на експорті нафти понад 1 мільярд доларів. потрібні не гроші, а розумні голови і допомога для перебудови всіх галузей промисловості. У Лівії відразу активізувалися фірми Італії, ФРН, Іспанії і Франції, що є головними споживачами лівійської нафти.

Україна, яка відкрила своє посольство в Лівії в січні минулого року, нині довела свій товарообіг між двома країнами з нуля до 87 мільйонів доларів. Посол України в Лівії Олексій Рибак оптимістично каже, що кожен лівієць хоче торгувати з Україною, але це важко – і не лише тому, що в Києві зважають на можливу негативну реакцію з боку США на занадто активні контакти з Тріполі: "Лівія демонструє свою величезну зацікавленість у відносинах із нашою країною заради того, щоб одержати можливість вести взаємовигідний бізнес. Але сьогодні це дуже ускладнене, оскільки нашої присутності, представництв фірм у нас там немає. А бізнес мають вести люди фахові, це не посольська справа".

А ще в Києві плекали плани, які можна було б охрестити так – у Європу через Африку. Тобто потоваришувати з європейськими країнами на африканському континенті.

"Що стосується Європи, ми проробляли і думали про те, щоб використовувати коопераційні можливості для здійснення деяких проектів у цьому новому напрямі. На жаль, це не виходить, не просувається дуже активно цей напрям, і взагалі я відчуваю, що ЄС як організація хоче виходити своїм власним потенціалом, своїми власними потужностями", – каже Олексій Рибак.

Відтак кожен іде власним шляхом. Нині в планах Києва та Тріполі є низка проектів, серед яких, наприклад, створення на території Лівії центру з ремонту кораблів і літаків, будівництво ліній електропередач, постачання устаткування для нафтової промисловості, проведення робіт із розвідки і видобутку нафти. А ще Лівія хоче побудувати собі залізниці і запропонувала Україні взяти участь у будівництві ділянки від Єгипту до Тунісу за 600 мільйонів доларів. Весь залізничний проект через Лівію оцінюється в 10 мільярдів доларів. Головні конкуренти України – Китай і Великобританія.

На тлі цієї залаштункової боротьби 17 березня в Лівію було відправлено рішуче знакове послання міністра закордонних справ України Анатолія Зленка, у якому стверджувалося, що санкції проти Лівії не можуть бути продовжені «ні за часом, ні за обставинами».

Це теза лунає в дисонанс із підходами США до Лівії, але ж Україна – держава багатовекторна. Проте самі ж дипломати натякають, що реального прориву в економічних відносинах Києва і Тріполі не буде доти, поки не відбудеться зустріч Муамарра Каддафі і Леоніда Кучми. Сторони вже обмінялися запрошеннями на такі візити. Проте й досі не зрозуміло, хто ж до кого поїде. І коли. Проте в самому Києві найближчим часом очікують потужну делегацію з Лівії для проведення переговорів щодо економічної співпраці.

Також варто згадати, що армія Лівії на 90 відсотків оснащена радянською зброєю, яка потребує модернізації. У Тріполі на постійній основі вже почали роботу військові аташе Росії, Італії, побували міністри оборони Італії, Австрії. Україна поки не ризикує. Посол України в Лівії Олексій Рибак каже, що у військово-технічній царині Україна та Лівія лише придивляються один до одного. Проте навряд чи від дипломатів варто чекати відвертості, коли мова заходить про зброю.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG