Доступність посилання

ТОП новини

Політичний шок у Франції


Василь Зілгалов

Прага, 22 квітня 2002 – Чималий переполох у демократичних колах Франції, та й і всієї Європи, викликали наслідки першого туру президентських виборів у Франції. Мало хто очікував, що Ліонель Жоспен може програти ультраправому політикові Ле Пенові і останній вийде у фінальний тур разом з нинішнім главою Франції Жаком Шіраком. Тепер даються прогнози щодо остаточного вибору французів 5 травня.

Оглядачі відразу ж прореагували на результати першого тур президентських виборів у Франції. Вони назвали їх шокуючими для демократії, охарактеризували це, як «хайдеризацією» Франції, висловили також думку про те, що біля 30 відсотків збайдужілих від надмірної централізації уряду Ліонеля Жоспена виборців французів не прийшли на вибори і це спричинило поразку лівих та консерваторів. Лондонські оглядачі вважають, що французи також не бачили великої різниці між Шіраком і Жоспеном. А антиімігрантська й ультраправа риторика 73-річного лідера Національного фронту Жан-Марі Ле Пена знайшла своїх 17,4 відсотка прихильників, за Жака Шірака проголосувало у неділю 19,8 відсотка виборців Франції.

Ось, про що сказали основні учасники президентської гонки після першого туру.

Ліонель Жоспен:

«Результати першого туру цих виборів подібні до удару грому. Те що ультраправі отримують біля 20 відсотків в нашій країні і зіткнення правих із правими в другому турі, означають тривожний сигнал для Франції і нашої демократії. Із-за демагогії правих і роздроблення лівих, що привело до даної ситуації, я беру відповідальність за цю поразку повністю на себе і роблю той висновок, що покидаю політику після завершення президентських виборів»

Ле Пен:

«Дорогі співвітчизники, не бійтесь. Ідіть за надією. Це 5 травня. До цього часу не бійтесь мріяти, ви маленькі люди, рядові, гнані. Не дайте себе обплутати старими незгодами між лівими й правими. Ви, хто виніс на собі впродовж 20 років всі гріхи й обман політичних діячів. Ви, шахтарі, робітники-металурги, трудівники всіх галузей промисловості, зруйнованих євро-глобалістами Маастріхта. Ви, селяни, пенсіонери-бідарі, приречені на нищення й небуття; ви, хто став першими жертвами відсутності безпеки в передмістях і містах, я звертаюся до всіх вас французів і француженок, незалежно від раси чи релігії, чи соціального стану, згуртуватися заради цього історичного шансу національного відновлення».

і Жак Шірак:

« Я звертаюся до всіх француженок і французів, щоб прийти разом і захистити права людини, гарантувати єдність нації, підтвердити цілісність республіки, відновити авторитет держави. Ця єдність можлива й необхідна. Наші почуття сильні, наша свобода і відповідальність – є нашими найвищими цінностями, які несе демократичний ідеал, що живить та ж амбіціями і та ж любов до Франції»

Не зважаючи на політичний катаклізм у першому турі, все ж більшість оглядачів сходиться на тому, що Ле Пен немає ніяких шансів у другому турі. Опитування французів у неділю ввечері показало, що 5 травня 78 відсотків проголосує за Жака Шірака і лише 22 відсотки – за лідера Національного фронту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG