Доступність посилання

ТОП новини

Молдову відвідує з робочим візитом делегація парламентської Асамблеї ОБСЄ, на чолі з Кімо Кільюненом


Молдову відвідує з робочим візитом делегація парламентської Асамблеї ОБСЄ, на чолі з Кімо Кільюненом

Кишинів, 21 травня 2002 - Молдову відвідує з робочим візитом делегація парламентської Асамблеї ОБСЄ, на чолі з Кімо Кільюненом. ОБСЄ докладає зусиль щодо відновлення переговорного процесу між Кишиневом та Тирасполем, який Молдова припинила в односторонньому порядку ще 1 вересня 2001 року. Молдовські офіційні персони, зокрема, голова парламентська? Комісії з міжнародних питань Андрій Негуца вважають, що сторони посередники на переговорах Молдови з Придністров’ям - Україна та Росія, - а також ОБСЄ повинні вдатися до політичного тиску на лідерів Тирасполя.

Пан Негуца на зустрічі з Кімо Кільюненом заявив, що без такого тиску придністровські сепаратисти і далі будуть наполягати на федералізації Республіки Молдова з двома суб’єктами - Молдовою та Придністров’ям.

Пан Кільюнен повідомив, що парламентська делегація Асамблеї ОБСЄ вивчає можливість надання Придністров'ю автономії по принципу Аланських островів у Фінляндії. Представники конфліктуючих сторін уже двічі відвідували цю фінську автономію, де вони за участю експертів ОБСЄ мали можливість ознайомитися з повноваженнями, які фінський законодавчий та виконавчий органи надали Аланським островам.

З 1 вересня 2001 року між Кишиневом та Тирасполем не проводяться ніякі переговори. Президент Молдови Владімір Воронін заявив, що до тих пір поки Молдова не буде контролювати всю територію країни, мається на увазі лівобережжя Дністра, Кишинів не має про що домовлятися із сепаратиськими лідерами Тирасполя.

З вересня минулого року Молдова ввела нові митні печаті, що зупинило експорт придністровської продукції на захід. У Придністров’ї такі кроки Кишинева розцінили як економічну блокаду Придністровської Молдовської Республіки. Що стосується експорту, то він здійснюється через Україну, яку Молдова звинувачує в допомозі сепаратистам.

Тирасполь звинувачує Кишинів у тому, що за 10 років переговорного процесу молдовська сторона не запропонувала жодного проекту політичного статусу для Придністров'я. Нині існують чотири проекти такого статусу - Росії - Євгенія Прімакова, України - президента Кучми з так званим відкладеним статусом, ОБСЄ, та Придністров'я. Придністровський проект статусу дуже схожий до Угоди, яку нещодавно затвердили Сербія з Чорногорією.

Молдова поки що вивчає всі чотири проекти і готується запропонувати свій. Яким він буде ніхто не знає. Відомо лише те, що молдовський статус для Придністров'я буде відповідати "... Європейському законодавству".

Передбачається, що делегація ОБСЄ запропонує Молдові і Придністров'ю брати участь у Варшавській зустрічі, яку країни гаранти - Україна та Росія разом із ОБСЄ готують на початку червня. Аналогічна зустріч відбулася в цьому році у Братиславі, але представники Молдови в ній відмовились брати участь.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG