Видатний сербський письменник Олександр Тішма належить до кола не багатьох академіків, які протягом минулого десятиліття відверто піддавали критиці войовничий націоналізм Слободана Мілошевича. Нещодавно його обрано членом Німецької академії наук. З цього приводу автор низки антинацистських романів й оповідань для белградської газети “Данас” зробив цікавий аналіз політичної ситуації. На його думку, у Сербії відбулася величезна зміна, оскільки країна “звільнилася з-під влади кількох божевільних осіб”. Тішма зазначає, що люди вийшли із зачарованого кола на периферії Європи й наразі живуть під нормальною владою. Ця влада, за його словами, незрівнянно краща від колишньої, але гірша ніж повинна бути: вона часто робить незграбні кроки й помилки, які властиві для початківців. Сімдесятивосьмилітній письменник каже: “Після скинення Мілошевича я вперше живу в суспільстві, яке можна назвати вільним. Перед тим був нацизм, відтак комунізм, нарешті Мілошевич, який був відсталим комірником комунізму, що хотів зберегти склади ідеологічних гасел і зброї. Нині я живу в нормальному суспільстві, в якому політичні баталії точаться щодо реальних політичних інтересів, а не щодо таких доктрин як чистота класу або раси”.
Олександр Тішма доторкнувся й однієї болючої теми, а саме – колишнього масового захоплювання Мілошевичем та мовчання більшості інтелектуалів щодо злочинів. На думку письменника, ті що мовчали фактично давали згоду на усе, що влада робила в ім’я народу й держави. Через це Тішма вважає, що можна говорити як про особисті злочини окремих осіб, так і про колективну провину народу, який удавав, що не бачить таборів, у яких масово вбивали полонених. Він порівнює сербів із німцями, які після Другої світової війни також масово стверджували, що нібито не знали про концтабори.
Цікаво, що досі ніхто з інтелектуалів, які підтримували Мілошевича, не відповів на гострі висновки Олександра Тішми. Це ймовірно тому, що немає чого спростовувати, і тому, що йдеться про людину високого морального авторитету, яку не можна звинуватити в тому, що відстоює антисербські інтереси. Він лише говорить те, від чого іншим неприємно, а то й соромно.