Цікаво, цей скандал співпав з акцією міжнародної поліції у Косові, під час якої виявлено нелегальний тютюновий завод у місті Ґнілане. Вилучено двадцять тонн сигарет марки “Марлборо”, ціна яких становить понад мільйон євро. Власників заводу та членів контрабандистської мережі розшукують.
Від початку війн дев’яностих років територія колишньої Югославії стала одним з центрів контрабанди сигарет, алкоголю та наркотиків. В політично нестабільних країнах як Албанія, Македонія, Сербія та Боснія й Герцеговина, а передусім у провінції Косово, не важко підкупити як митників, так і поліцейських та урядовців. Зі згаданих країн контрабандистські товари з підробленими документами транспортуються як на схід, так і на захід Європи. Бюджет Італії лише на нелегальному імпорті сигарет утрачає три мільярди євро на рік.
Президент Дюканович свого часу ствердив, що Чорногорія надає “транзитні послуги” компаніям, які перевозять сигарети. Він спростував твердження, що на літовищі у Подґориці вивантажують сигарети для контрабанди. Проте, преса повідомляє, що з чорногорського примор’я щоночі відправляються швидкохідні глісери в напрямку Італії, а саме до околиць Барі.
У Прищтині, головному місті Косова, нещодавно відбулася зустріч міністрів фінансів країн південно-східної Європи присвячена саме нелегальній торгівлі високоприбутковими товарами, а митні служби балканських країн 15 червня мають розпочати акцію проти контрабанди під промовистою назвою “Бульдог”.
Усе ж, експерти та оглядачі вважають, що політично нестабільні й економічно відсталі Балкани ще довго будуть Мекою для усіх видів контрабанди. Зрештою, йдеться не про нове явище, а про кілька столітню традицію на цьому роздоріжжі між континентами.