Доступність посилання

ТОП новини

У Белграді минулої ночі відбулася подія, яку деякі оглядачі назвали парламентським путчем


У Белграді минулої ночі відбулася подія, яку деякі оглядачі назвали парламентським путчем

Белград, 12 червня 2002 – Адміністративний комітет республіканського парламенту Сербії позбавив мандатів 21 депутата партії очолюваної президентом Югославії Воїславом Коштуніцею. Прихильники глави держави стверджують, що сербський парламент більше не існує

Не йдеться про несподіванку, оскільки лідери сімнадцяти партій правлячої коаліції ще 3 червня постановили позбавити мандатів тих депутатів, які бойкотом сесій блокували діяльність парламенту. Проте, деякі оглядачі сподівалися, що парламентський комітет відкладе остаточне покарання, так би мовити, неслухняних народних обранців. Сталося так як сталося й наразі правляча коаліція розірвала й останні зв’язки з партією президента Югославії, яка наприкінці минулого тижня сформувала тіньовий кабінет міністрів у Сербії.

Прихильники президента говорять, що проведено парламентський пуч та що для них парламент більше не існує. Вони заявляють про намір оскаржити перед судом рішення Адміністративного комітету. Тим часом Республіканський виборчий комітет, згідно з законом, має призначити інших депутатів, а саме тих, що балотувалися за партійними списками, але не пройшли до парламенту під час виборів. Отож, парламент матиме кворум й буде в змозі ухвалювати закони. Усе ж, це більше не буде той склад парламенту, за який свого часу проголосувала більшість виборців.

Спікер парламенту Наташа Мічич після відкриття сьогоднішньої сесії коротко сказала, що двадцять одному депутатові скасовано мандат. Після цього решта депутатів Коштуніциної партії покинула зал.

Цікаво, що у виборчому законі не уточнено, який суд має розглядати скарги у зв’язку з позбавленням мандатів. Більшість політологів постанову Адміністративного комітету вважає перекроюванням волі виборців та вступом до додаткового ускладнення політичної ситуації у республіці.

На думку оглядачів, наразі немає шансів для компромісу або джентльменської угоди між двома найбільшими партіями. Залишається гірша можливість: поглиблення кризи, яка могла б впливати й на сповільнення процесу переговорів про врегулювання стосунків між Сербією й Чорногорією. І стати на перешкоді політичним й економічним реформам й процесу приєднання країни до європейських інституцій.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG