Доступність посилання

ТОП новини

США - Близький схід


США - Близький схід

Прага, 18 червня 2002 – Серед інших актуальних міжнародних подій західні оглядачі продовжують коментувати триваючий неспокій на Близькому сході. Широкі відгуки у західних засобах інформації викликав черговий терористичний акт в Єрусалимі, унаслідок якого загинули принаймні 19 осіб і понад 50 було поранено.

Передусім слід сказати, що крім широкого осуду у пресі терористичний акт викликав обурення і жаль серед тих західних політичних діячів, які виступають за відновлення мирного процесу на Близькому сході. Міністр закордонних справ Іспанії, яка тепер головує в Європейському союзі, заявив, що остання трагедія свідчить про правоту керівництва ЄС, яке занесло «Бригади мучеників Аль-Акси» і «Народний фронт Палестини» до терористичних організацій. Терористичний акт назвала злочином і цілковитою неповагою до прав людини і міжнародних законів шеф відомства ООН з питань прав людини Мері Робінсон. За словами міністра закордонних справ Великобританії Джека Стро, терористи явно намагаються зірвати мирну ініціативу президента Буша, із якою той готується виступити.

У цьому контексті варто навести відгук донедавнього міністра закордонних справ Франції Губера Вердіна в газеті «Вашінгтон пост». До речі коментар, написаний до останнього терористичного акту в Ізраїлі, у вівторок передруковує також «Інтернешанел геральд трібюн». Коментуючи триваючий неспокій на Близькому сході, Вердін закликає президента США Буша відновити мирні зусилля США у справі врегулювання близькосхідного конфлікту. За словами автора, ніхто крім Сполучених Штатів не посідає всіх необхідних засобів і авторитету для такої місії. Якщо президент Буш розпочне мирні зусилля, веде далі автор, весь світ підтримає його крім, зрозуміло, американських консерваторів, ізраїльських крайньо правих і палестинських радикалів, пов’язаних із терористичною мережею. Але і цих опонентів, як вважає колишній міністр закордонних справ Франції, можна подолати. Такого висновку, за словами самого Вердіна, він дійшов після детального аналізу попередніх мирних зусиль, в яких він сам брав участь, і причин провалу цих зусиль.

Автор вважає, що крім інтенсивних дипломатичних заходів Сполучені Штати повинні розмістити свої миротворчі сили на ізраїльсько-палестинських кордонах, а також на палестинському короні з Ліваном, Йорданією і Сирією. Буш мав би також переконати крайньо правих у США й Ізраїлі, які нині відкидають переговори з палестинцями, погодитися на відновлення переговорів і на створення палестинської держави на основі Кемп-Дейвідських домовленостей, що мало би радикально змінити настрої в арабських країнах. Автор визнає, що відновлення мирного процесу – це тяжке завдання, однак, за його словами, час збігає й іншого виходу із кризи нема.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG