Доступність посилання

ТОП новини

Албанія і повернення монархії


Албанія і повернення монархії

Прага, 2 липня 2002 – У наші часи, коли монархії у світі радше зникають, в Албанії – найбіднішій країні Європи і з найвищим у Європі рівнем злочинності розмірковують про повернення монархії. Син колишнього короля, якого 46-го року комуністичний режим Ходжі вигнав з Албанії, у понеділок запропонував другий референдум у цій справі.

Можливо, албанських прихильників монархії заохотило успішне повернення болгарського царя Бориса, який своєю особистістю підняв авторитет країни і наблизив її до Західної Європи. Проте колишній цар Болгарії не претендував на повернення трону, він зайняв посаду прем’єр-міністра. Тим часом син албанського короля Лека Цоґ домагається повернення саме монархії. Він обіцяє при цьому, що в політику не втручатиметься. Причому Лека має широку підтримку промонархістської партії законності, яка останніми роками значно зміцнила свої позиції.

Перший референдум у справі повернення монархії в Албанії проведено 97-го року. Тоді близько двох третіх населення проголосували проти повернення короля. Лека звинуватив заздрісних албанських керівників у підтасовках результатів референдуму і в маніпуляціях. Сам референдум супроводжували збройні сутички, в організуванні яких звинувачено Леку, за що його засуджено на три роки ув’язнення і пізнішу депортацію до Південної Африки, де, після вигнання 46-го року поселився його тато з родиною. Проте пізніше апеляційний суд кару зменшив, а цього року президент Мейдані оголосив Леці Цоґові амністію.

Нині, як видно з усього, албанські керівники змінили свій погляд на монархію. Минулого тижня Лека знову повернувся до Тирани, а в понеділок він висловив готовність сісти на трон і працювати, за його словами «для зміцнення єдності, братерства й миру» в Албанії, якщо більшість населення підтримає ідею відновлення монархії. При цьому, як уже згадано, Лека Цоґ пообіцяв не втручатися в політику, тобто не створювати конкуренції політичним лідерам.

Журналісти наводять деякі комічні моменти зустрічі з Лекою. Він привіз зі собою понад десяток штук автоматичної зброї, гранати і різних видів мисливську зброю, пояснивши, що це є частина його приватної колекції. На всякий випадок поліція затримала цей мініарсенал, а прокуратура в Тирані оголосила, що вона розслідує цю справу, хоча, як підкреслюють журналісти, в Албанії після масових заворушень кілька років тому і пограбування військових арсеналів на руках залишаються десятки тисяч одиниць різноманітної зброї, в тому числі кулеметів і протитанкових снарядів. Відтоді рівень злочинності у цій невеличкій балканській країні з населенням близько трьох мільйонів осіб різко підскочив, почастішали випадки традиційної кровної помсти й грабежів. Оглядачі наголошують також на скорумпованості місцевого начальства й урядових структур. Можливо, як сподіваються прихильники відновлення монархії, Леці Цоґу вдасться поправити репутацію країни.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG