Доступність посилання

ТОП новини

Московська Гельсінкська група критикує Захід


Московська Гельсінкська група критикує Захід

Прага, 10 липня 2002 – Московська Гельсінкська група у вівторок оприлюднила свій щорічний звіт, у якому гостро скритикувала західні країни, зокрема Сполучені Штати, а також Організацію Об’єднаних Націй за ігнорування порушень прав людини в Росії й особливо в Чечні.

Виступивши перед журналістами під час вівторкової презентації щорічного звіту, голова Московської Гельсінкської групи Людмила Алексєєва заявила, що після терористичних актів у США 11 вересня минулого року й особливо після сформування антитерористичної коаліції, до якої увійшла і Росія, Захід зменшив або втратив інтерес до проблеми порушення прав людини в Росії. Мовчання Заходу Алексєєва назвала цинічним обміном за вклад Росії в антитерористичну кампанію. Серед інших країн вона назвала Сполучені Штати, Європейський союз і Канаду, які нині явно порушили свої попередні принципи стояти на сторожі прав людини в інших країнах. Інша представниця Московської групи Тетяна Лошкіна звинуватила також Організацію Об’єднаних Націй, яка, за її словами, дозволила зняти зі свого порядку денного проблему Чечні, яка, як і раніше, залишається найгіршим місцем ламання людських прав у Росії. Саме проблема Чечні зайняла найширшу частину 470-сторінкового щорічного звіту Московської гельсінкської групи. Автори звіту звертаються до західних країн із закликом відновити їхню увагу до цієї війни, Вони звинувачують російські війська у формуванні ескадронів смерті, що винищують чеченських чоловіків без перевірки їхньої приналежності до партизанського руху, тортурують цивільних осіб і грабують будинки чеченців.

Автори звіту спростовують заяви російських офіційних осіб, які заявляють, що вони ведуть боротьбу з тероризмом у Чечні, намагаючись представити проблему у світлі терористичних актів у США, хоча, як підкреслюють автори звіту, ідеться тут про сепаратистів (а не терористів).

Далі щорічний звіт Московської Гельсінкської групи порушує проблему зростання в Росії насилля на ґрунті расизму й антисемітизму. Хвиля насильств, за словами звіту, розпочалася від нападу на темношкірих торговців на московському базарі весною 2001-го року. Автори звіту наголошують на безкарності екстремістів, на байдужості або й участі міліції в акціях екстремістів. Вони наводять низку прикладів, серед яких побиття людей, що намагалися стерти на стінах написи «Смерть євреям».

Путін пообіцяв повести боротьбу з екстремістськими угрупованнями і, мовиться у звіті, часто зустрічається з єврейськими лідерами. Однак, голова Московської Гельсінкської групи Алексєєва гостро скритикувала новий закон, на якому повинна базуватися ця боротьба. За її словами, згідно з цим законом, до екстремістів можна зачислити і Гельсінську групу і переслідувати її за опозиційні погляди.

Автори звіту звинувачують також російську міліцію у тортуруванні запідозрених у скоєні злочинів, а також представників уряду за репресії проти журналістів, які зважуються відверто критикувати владу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG