Доступність посилання

ТОП новини

Забруднення атмосфери


Забруднення атмосфери

Прага, 12 серпня 2002 - Туман яром, туман долиною... звучить гарно і романтично, коли цей туман у пісні. Але коли він, цей туман, це три кілометрова темна хмара смоґу над вашою головою, до пісень і романтики далеко. Звіт Екологічної Програми Організації Об’єднаних Націй, який оприлюднено 12-го серпня говорить про туман зовсім іншого ґатунку. Цей туман впливає і на світову температуру та погоду і на людське здоров’я. Впливає негативно.

Азійська коричнева хмара – так науковці назвали феномен, який зменшує досяжність сонячного світла на 10 відсотків. Затемнюють атмосферу відходи, сульфати, нітрати, органічні відходи, вуглець, попіл та інші речовини, що забруднюють повітря. Менше природного світла перетворюється на менший врожай. Азійський врожай рису таким чином зменшується на 10 відсотків. І все це внаслідок забруднення атмосфери паливом, вугіллям, нафтою, газом. Мсешканці Азії вже давно знають, що їхня атмосфера забруднена. Людей печуть очі, сверблять носи, болять легені. Тепер вони знають конкретніше чому.

Упродовж останніх сім років науковці проводили так званий Експеримент Індійського Океану. Зібрані дані свідчать про те, що над Індійським океаном, над південною, південно-східною та над східною Азією висить коричнева імла товщина якої – три кілометри. Якщо ви думаєте, що це лише проблема Азії, то ви помиляєтесь. За тиждень така хмара може облетіти пів світу.

Крім того, що така хмара смоґу зменшує сонячне світло на 10 відсотків, вона водночас втягує в себе тепло, таким чином удвічі підвищує температуру в нижній атмосфері. Науковці кажуть, що така комбінація різко зменшує кількість опадів в тих місцевостях, які вже потерпають від посухи, як наприклад Пакистан та Афганістан і водночас збільшує кількість злив у східних регіонах Азії, де останнім часом часто відбуваються страшні повені. Усе це може звучати далеким для українського слухача, що йому повені чи посухи в далекій Азії. Проте, не таке все це далеке: азійська коричнева хмара підвищує можливість поширення парникового ефекту та кислових дощів на територію всієї планети. Вона також спричинилася до сотні тисяч передчасних смертей унаслідок дихальних хвороб.

Звіт Екологічної Програми Організації Об’єднаних Націй порівнює азійську коричневу імлу до лондонського смогу який постав унаслідок паління вугілля, та горезвісного смогу, що висів над Лос Анджелесом через нафтові та хімічні викиди. Сьогодні, обидва міста дихають значно чистішим повітрям бо суворо контролюються викиди в атмосферу. Автори звіту закликають докладніше вивчати питання

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG