Доступність посилання

ТОП новини

Можливий удар по Іраку. США і Міжнародний кримінальний суд


Можливий удар по Іраку. США і Міжнародний кримінальний суд

Прага, 28 серпня 2002 – Західна преса продовжує коментувати понеділковий заклик віце-президента США Чейні завдати удару по Іраку. Більшість європейських оглядачів гостро скритикували цей заклик, вважаючи позицію Чейні викликом ООН і європейським союзникам. Оглядачі коментують також низку інших проблем, прямо або посередньо пов’язаних з Іраком та арабським світом.

Газета «Вашингтон пост» називає понеділкову промову Чейні найекспресивнішою і найнапористішою заявою, яка відображує погляди адміністрації США у справі небезпеки з боку режиму Саддама Хусейна й у справі аргументів за превентивний удар по Іраку. Газета вважає, однак, що адміністрація США повинна заручитися згодою на таку акцію як у США, так і поза межами країни.

Тим часом британська газета «Індепендент» вважає понеділкові заклики віце-президента США Чейні до удару по Іраку марнослівними і навіть підбурливими. Однак, на думку газети, такі настрої зрозумілі, особливо з наближенням вересневої дати, тобто першого року від терористичних актів у США. Проте американські законодавці, в тому числі провідні республіканці, зазначає «Індепендент», не підтримали ідеї однобічного удару по Іраку без схвалення з боку ООН і західних союзників. При цьому, як підкреслює британська газета, президент Буш перед промовою Чейні заявив, що жодного рішення у справі воєнної акції проти Іраку нема.

Коментуючи дискусії навколо Іраку, газета «Чікаґо трібюн» порушує дещо інший аспект цієї справи, а саме – як залежність від цін на нафту підриває демократичні цілі, особливо у контексті можливого удару по Іраку й взаємин Заходу з арабським світом. Коментатор Томас Фрідман із синдикату «Нью-Йорк таймс» підкреслює: поки Сполучені Штати залежатимуть від близькосхідної нафти, вони не зможуть належним чином впливати на розвиток демократії у країнах цього регіону. Тобто у країнах, що посідають нафту, при владі можуть залишатися авторитарні режими. Поряд із Саудівською Аравією, союзником США, автор наводить Ірак і Лівію. Вихід зі становища автор бачить у скороченні імпорту нафти й розробці альтернативних джерел енергії.

На закінчення варто згадати про коментар Салмана Рушді, знаного своїми «Сатанинськими віршами», у газеті «Вашингтон пост». Автор намагається пояснити феномен зростаючих в арабському світі антиамериканських настроїв. Головною причиною цього явища автор вважає серйозні промахи у зовнішній політиці президента Буша. Однобічні рішення Вашингтона, як вважає Рушді, дратують навіть близьких союзників США. Риторику про боротьбу з терором автор називає димовою завісою, яка служить для здійснення вибіркової вендети. Найбільшою помилкою Буша, на думку Рушді, може стати удар по Іраку, який викличе антиамериканські настрої в арабському світі на тривалий час. Серед іншого, як вважає автор, доки адміністрація США не переконає Ізраїль урегулювати конфлікт із палестинцями, антиамериканські настрої зростатимуть.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG