Доступність посилання

ТОП новини

Керівництво Польщі підготувало зміни до закону про референдуми


Керівництво Польщі підготувало зміни до закону про референдуми

Варшава, 8 жовтня 2002 - Одним із найважливіших завдань, які стоять перед Польщею в процесі інтеграції з ЄС, є досягти позитивного результату на всепольському референдумі з цього питання. Майже всі соціологічні дослідження на цю тему свідчать про бажання більшості опитуваних проголосувати “за” вступ Польщі до ЄС. Однак, поняття більшості опитуваних не перекладається автоматично на поняття більшості тих, хто візьме участь у голосуванні. До того ж, ті самі соціологічні опитування сигналізують, що кількість бажаючих узяти участь у референдумі є недостатньою для визнання дійсними його результатів.

У цій ситуації керівництво країни змушене прийняти додаткові заходи, щоби застрахуватися від імовірної поразки. З цією метою, президент Польщі Александер Кваснєвські скликав групу авторитетних юристів, завданням якої було внесення змін до закону про референдуми. Вчора в президентському палаці, Кваснєвські прийняв із рук групи фахівців проект пропозицій відповідних змін, які повинні бути внесені до закону.

Підготований президентськими експертами проект змін до польського закону про референдуми формально передбачає врегулювання способів проведення актів усенародного волевиявлення у трьох випадках: у справах державної ваги, для ратифікації міжнародної угоди та при потребі зміни конституції. Однак неформальне пояснення, із якого зрештою ніхто не робить таємниці, пов'язане з непевністю польських еліт щодо результатів майбутнього референдуму на тему інтеграції з Європейським Союзом.

Керівництво країни, яке поставило собі за мету допровадити до вступу Польщі в ЄС при найближчому ж його розширенні, хоче підготувати такий закон, який дав би можливість “протягнути” країну в ЄС навіть у випадку незадовільних результатів усенародного голосування. Поки що більшість із тих, хто збирається взяти участь у референдумі, готові сказати інтеграції “так”. Проблема лиш в тому, що понад половина населення не збирається голосувати взагалі, а для визнання результатів референдуму дійсними необхідною умовою є участь у ньому понад половини вповноважених до голосування. Занепокоєння цим фактом виразив також президент Александр Кваснєвські, котрий на урочистості вручення фахівцями проекту змін до закону сказав: “Я не боюся за результат голосування, я боюся, що участь у референдумі візьме надто мало громадян” – кінець цитати.

На випадок, якщо це станеться, група юристів запропонувала до закону нововведення, яке дає право парламентові двома третинами голосів прийняти рішення про інтеграцію замість громадян. Професор Пьотр Вінчорек, котрий керував працями колективу обраних президентом фахівців так виправдовував цю пропозицію: “Ми перебуваємо в міжнародному оточенні і не можемо сказати – “наш народ не має власної думки” – кінець цитати.

І ще одна, так би “рятівна” пропозиція на випадок, якщо б і депутати парламенту не дійшли згоди і не зібрали необхідних двох третин голосів. Тоді закон давав би повноваження урядові, або оголосити проведення повторного референдуму, або відновлення переговорів із Європейською Комісією на тему зміни деяких неприйнятних умов інтеграції. Наприклад, суперечливого обмеження безпосередніх субсидій для польського села.

У будь-якому разі офіційна Варшава поважно готується до вступу в ЄС у січні 2004 року і намагається зробити все так, щоби під час запланованого на травень референдуму обійшлося без несподіванок.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG