Доступність посилання

ТОП новини

У процесі над колишнім президентом Югославії Слободаном Мілошевичем перед Міжнародним трибуналом у Гаазі у вівторок й середу свідчив Нікола Самарджич, колишній міністр закордонних справ Чорногорії


У процесі над колишнім президентом Югославії Слободаном Мілошевичем перед Міжнародним трибуналом у Гаазі у вівторок й середу свідчив Нікола Самарджич, колишній міністр закордонних справ Чорногорії

Белград, 9 жовтня 2002 – Це перший свідок, який в час розвалу екс-Югославії брав безпосередню участь у роботі державних органів і знає й те, що відбувалося за закритими дверима.

Нікола Самарджич очолював зовнішньополітичне відомство Чорногорії до 1992 року, коли подав у відставку. Від 1994 року він перебуває за кордоном, а саме в Австралії. На початку війни у Хорватії Самарджич брав участь в мирній конференції у Гаазі, де нині судять Мілошевича. Британський дипломат лорд Карінґтон на цій конференції запропонував перетворення Югославії на співдружність незалежних держав. З-поміж восьми лідерів республік колишньої Югославії лише Слободан Мілошевич відкинув цей план. З планом тоді погодився і президент Чорногорії Момир Булатович. Але, за словами його співробітника Самарджича, Мілошевич шантажем і погрозами змусив Булатовича зректися свого підпису й мобілізувати 30 тисяч чорногорських резервістів для походу на Дубровник.

Самарджич перед судом ствердив, що Белград планував проголосити незалежну Республіку Дубровник й приєднати її до складу Великої Сербії. Про це досі говорили й інші свідки, в тому числі й президент Хорватії Стіпе Месич. Проте, Месич не брав участі в закритих нарадах сербських і чорногорських керівників, а Самарджич був їхнім учасником.

За словами Самарджича, за створення Великої Сербії виступали усі націоналістичні партії і Сербська православна церква. Четверо з-поміж восьми членів державної Президії, сказав Самарджич, були знаряддям у руках Мілошевича. Свідок, між іншим, ствердив й довів це відповідним документом, що в 1991 році до чорногорської пристані Бар прибуло п’ять суден у яких знаходилося 30 тисяч тонн зброї й боєприпасів. Цю зброю до Боснії й Герцеговини транспортувала югославська поліція контрольована Мілошевичем, сказав свідок.

Факти про які повідомив Самарджич не є новими. Все це протягом дев’яностих років він розповів в інтерв’ю незалежним мас-медіа в Чорногорії. Усе-ж, його свідчення перед Трибуналом має окрему вагу, оскільки він цим разом розкрив чимало автентичних подробиць.

Мілошевич й цим разом обрав тактику зневажливого ставлення до свідка, намагаючись дискредитувати Самарджича.

До Гааги тим часом прибув інший високий посадовець колишньої Югославії, колишній член Президії Югославії від Македонії Васил Тупурковські. Він заявив, що не буде свідчити ні за ні проти Мілошевича. Тупурковські каже, що буде свідчити про діяльність Президії й свої зустрічі з керівниками югославських республік на початку війни.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG